נותנים יד; כל ההדרכה והליווי שיזם צריך בדרכו להקמת עסק - עסקים קטנים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נותנים יד; כל ההדרכה והליווי שיזם צריך בדרכו להקמת עסק

יזם לא חייב להתמודד לבדו עם הקמת עסק ■ לא מעט ארגונים וקבוצות ישמחו לעזור, ללוות ולייעץ ■ החל מחונכות עסקית וכלה בחממה מקומית, מייעוץ עסקי פרטי ועד למעגלי נטוורקינג חברתיים, אפשרויות רבות לבחירה נתונות בידי היזמים ■ כל מה שנשאר הוא לבחור את הדרך המתאימה ■ מתוך מדריך העסקים הקטנים של מגזין TheMarker

תגובות

לא קלה היא דרכו של בעל העסק הקטן. לאחר שהגה רעיון לעסק, צריך היזם לבדוק היתכנות כלכלית ולכתוב תוכנית עסקית; לגייס מימון להון התחלתי; לפתוח תיק ברשויות המס; לגייס עובדים; לחתום על חוזים עם ספקים; למתג את העסק ולשווק אותו; לנהל את העסק ובעיקר - לעשות את כל אלה לבד. מתוך הבנה למצוקת היזם ובעל העסק הקטן, הקימו המדינה וגופים פרטיים מסגרות שיסייעו להם ויקלו עליהם את הדרך. האפשרויות הן מגוונות, ופונות ליזמים בעלי צרכים שונים. החל מחונכות עסקית של משרד התמ"ת וכלה בחממה מקומית המאגדת מעצבות אופנה, מייעוץ עסקי פרטי ועד למעגלי נטוורקינג חברתיים, אפשרויות רבות לבחירה נתונות בידי היזמים.

חונכות עסקית

ליזם שמקים עסק עצמאי משלו אין תקופת התלמדות כמו זו המקובלת בעולם השכירים, ואין לו אפשרות ללמוד את תפקידו מבעל עסק מנוסה ממנו. לכן מפעילה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת תוכנית חונכות מרכזית שאמורה לסייע לעסקים בהקניית כלים ניהוליים וללוות את יישומם. לאחר פגישת אבחון מוצמד לבעל העסק חונך בתחום הרלוונטי. יחד הם נוגעים בנושאים כמו ניהול כללי, אסטרטגיה עסקית, ניהול כספים, שיווק ומשאבי אנוש (אך התוכנית אינה כוללת כתיבת תוכנית עסקית). החונך ובעל העסק קובעים מראש סדרת יעדים מדידים לתקופה מוגדרת. משרד התמ"ת מסבסד 75% מעלות החונכות, ואת היתרה משלם בעל העסק. עלות שעת חניכה עומדת על כ-200 שקל, ולאחר הסבסוד משלם בעל העסק רק כ-50 שקלים לשעה.

"מטרת החונכות היא ללמד לדוג ולא לתת דגים, זוהי נקודת המפתח", אומר עוזי גרסטנר, יועץ עסקי, נשיא לשכת היועצים העסקיים בישראל וחונך בתוכנית החונכות מזה 20 שנה. "לעתים תפקידנו כחונכים הוא גם לייעץ ליזם שלא להקים עסק, או להמליץ לבעל עסק לסגור את העסק שלו. זה חלק מהאחריות, לא לדחוף בכוח". יוסי בר-אל, מרצה בכיר בביה"ס למנהל עסקים במסלול האקדמי של המכללה למנהל, אומר כי כל סוג של ליווי וחניכה לפרק זמן ארוך מתאים ליזם שכבר אינו נמצא בשלב הגיית רעיון, בחינתו או פיתוחו, אלא בשלב של מימוש או הרצה.

"הדבר החשוב ביותר הוא ההתאמה הבינאישית בין החונך ליזם. ממש כמו בזוגיות, צריך למצוא שפה משותפת", אומר בר-אל. "יזמות דומה להתאהבות. ברגע שיזם נדלק על רעיון הוא מאבד קשר עם עולם המציאות וממוקד כולו ברצון למימוש הרעיון. לכן יש צורך במישהו שיאפס אותו, וזהו תפקידו של החונך. על החונך להיות בעל סבלנות, תבונה ויכולת לחולל שינוי צעד אחר צעד".

בתוכנית מוענקות מספר שעות חניכה מבעל מקצוע מומחה, לרוב יועץ עסקי. לעסקים זעירים המעסיקים עד ארבעה עובדים מוענקות 20 שעות חניכה שיכולות להתפרש על פני שישה חודשים; לעסקים קטנים ובינוניים, המעסיקים בין חמישה למאה עובדים, ניתנות 100-150 שעות, שיכולות להתפרש על פני שנה וחצי. את החונכות לעסקים זעירים מפעילים מ.ט.י (מרכזי טיפוח יזמות) הפזורים ברחבי הארץ. את החונכות לעסקים קטנים ובינוניים מפעילים מספר קבלני משנה באזורי הצפון, הדרום והמרכז.

ייעוץ ואימון עסקי

לעומת חונך המלווה את העסק בכל שלב, ייעוץ או אימון עסקי פרטי הם כלים העומדים לרשות היזם או בעל העסק במקרים של קשיים נקודתיים. הייעוץ העסקי הינו ממוקד, ומטרתו לפתור בעיה או סדרה של בעיות בתחומים מסוימים, כשהיזם נעזר ביועץ במספר מפגשים לפי הצורך. עם פתרון הבעיה או כשמושגת מטרת הייעוץ, מסתיימים המפגשים. "זהו רומן קצר וממוקד", אומר בר-אל.

"ייעוץ מתאים לכל יזם או בעל עסק, כי לכולם משותף הקושי לבצע שינויים או שיפורים ולפתור בעיות תוך כדי הקמת העסק וניהולו", אומר גרסטנר. היועצים מתמחים בנושאים שונים, כמו שיווק וניהול, ומחירה של שעת ייעוץ יכול לנוע בין 200 ל-500 שקל. "יועץ עסקי טוב הוא מי שסיים לפחות תואר ראשון במקצועות הרלוונטיים והוא בעל ניסיון ניהולי", מציין גרסטנר.

סאלי תדמור, מאמנת אישית, מגדירה אימון עסקי כתהליך שבו נבדקת ההתנהלות העסקית של בעל העסק, ושמטופלים בו נושאים כמו גיבוש חזון עסקי ובירור התפיסות לגבי העסק. "השאלה היא מה בתפיסה או בהתנהגות של בעל העסק עוצר את ההתפתחות וההתקדמות שלו", אומרת תדמור, "ובמוקד עומד הניסיון להבין איך לקדם את הבעלים כמי שמובילים את העסק באמצעות תרגילי מחשבה ומשימות, שמיועדים להביא אותו לביצועים מקסימליים".

"ייעוץ עסקי", אומרת תדמור, "הוא עניין אחר לחלוטין. אם התהליך כולל ייעוץ עסקי, חשוב לוודא שהמאמן אכן מייעץ מתוך השכלה וניסיון רב. מאחר שאימון וייעוץ הם תחומים שונים, מאמנים חסרי ניסיון עסקי עלולים לתת עצות מוטעות". את האימון האישי היא מגדירה כתהליך שממוקד בבעל העסק בלבד, לא בעסק. "אפשר להקדיש את כל הזמן לעבודה יסודית ומעמיקה, ולטפל בנושאים כמו שיפור מיומנויות המכירה, היכולת ליצור קשרים אישיים יעילים עם קולגות ולקוחות והמצב הרגשי, שמשפיע על כל אלה".

תדמור מדגישה כי יש להפריד בין אימון לבין ייעוץ, וטוענת שמאמן טוב לא ייעץ כלל וישאיר את הייעוץ למומחה: "מעטים הם האנשים שבאמת יכולים להצליח בשני הכובעים הללו, מעצם העניין שמדובר בשני כובעים שונים מאוד". בר-אל מציין שחשוב לשמור על גבולות בתהליך האימון: "חשוב לקבוע לוח זמנים והישגים מדידים, ולזכור שהמטרה היא בסופו של דבר לסייע ליזם לקבל החלטות בעצמו".

מ.ט.י

את מרכזי טיפוח היזמות מפעילה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת. 25 מרכזים כאלה פועלים בכל רחבי הארץ, ואלה מהווים מעין ONE STOP SHOP ליזם או לבעל העסק. במרכזים ניתנים ידע והכוונה לגבי הכלים הרלוונטיים הממוסדים שעומדים לרשות היזם ובעל העסק, קורסים תיאורטיים וכן שירותים כמו חונכות עסקית, ייעוץ, הפניה למקורות מימון וסיוע בכתיבת תוכנית עסקית.

היכולת לכתוב תוכנית עסקית היא תנאי כמעט הכרחי לכל בעל עסק. היא משמשת בהקמת העסק, בתהליכי התרחבותו ובהיבטים נוספים של הניהול השוטף שלו - למשל בעת בחינת גיוסי הלוואות. התוכנית העסקית מסייעת לאמוד את תוכנית ההשקעה הנדרשת, את כדאיותה ולשמש ככלי מעקב אחר ניהול העסק. "התוכנית העסקית מתווכת בין עולם התיאוריה לעולם המעשה", מסביר בר-אל.

משרד התמ"ת מסבסד תוכנית עזרה לכתיבת תוכנית עסקית בשם "אפיקי מימון", אותה מפעילים מ.ט.י. ברחבי הארץ. לתוכנית שלושה שלבים: הראשון - אבחון ראשוני של הרעיון או העסק הקיים; השני - כתיבת תוכנית עסקית בעזרת יועץ; והשלישי - מעקב ובקרה על התפתחות העסק פעמיים בשנה. עלות השירות הזה משתנה. אם היזם מבקש הלוואה לצד כתיבת התוכנית, העלות נעה בין 600 ל-3,000 שקלים, בהתאם לגובה ההלוואה המבוקשת. בתוכנית עסקית שאינה מיועדת לגיוס הלוואה יישא היזם בעלות של 2,000 שקלים.

חממות

המושג "חממה טכנולוגית" הינו מושג נפוץ מאוד בארץ, שלרוב מקושר עם חברות סטארט-אפ. לא בכדי קיימת מנהלת החממות הטכנולוגיות במשרד התמ"ת. אך גם ליזמים שאינם מפתחים מוצר טכנולוגי מתאימה מתכונת החממה. זו מבוססת על סיוע בתחומים כמו מימון, ניהול, שיווק ותפעול לתקופה קצובה, שבמהלכו אמורים לצמוח היזמים עד שיבשילו ויוכלו לצאת לדרך עצמאית. בשנתיים האחרונות החל המטה לפיתוח הנגב והגליל במשרד התמ"ת להפעיל חממות עסקיות מסובסדות למיזמים לא טכנולוגיים. בחממות, הנקראות "מרכזי עסקים", ניתנת ליזמים צעירים בתחילת הדרך גישה למגוון שירותי ייעוץ והכוונה, בשילוב עם שכר דירה ועלויות נוספות מופחתות. בנוסף, זוכים היזמים להיות חלק מקבוצה שבה הם יכולים ליצור קשרים עסקיים שיסייעו להם בדרכם.

כרגע יש בישראל שני מרכזים, האחד בבאר שבע והשני במעלות תרשיחא. הסידור הוא כזה, שכל יזם מקבל יחידה משלו עם ריהוט משרדי בחממה, כשלרשות כל היזמים עומדים כיתת הדרכה עסקית, חדר ישיבות ומערך תקשורת. העסקים במרכזים זוכים לליווי של יועץ מ.ט.י בעת ההקמה, וכן ייעוץ והדרכה שוטפים לאורך כל הזמן שבו הם שוהים בחממה, שעומד בדרך כלל על פרק זמן של כשנתיים. משתם פרק זמן זה, העסקים אמורים כבר להתפתח, להתייצב, להתרחב ולעזוב את החממה.

מלבד אלה, מפעילים מ.ט.י חממות קטנות שאינן מסובסדות ברחבי הארץ. חממות אלו מיועדות לעצמאים כמו אמנים ומטפלים ברפואה משלימה. ישנם גם גופים פרטיים שמפעילים חממות מסוגים שונים, כדוגמת ה-HUB וחממת המעצבים של חנות האופנה ביקל.

ה-HUB, שממוקמת על גג בנין בדרך בגין בתל אביב, היא חממה ליזמות חברתית, סביבתית וטכנולוגית. המקום מבוסס על מודל בינלאומי שמקורו בלונדון ופתוח בפני יזמים שמצטרפים כחברים. כך זה עובד: תמורת תשלום שנקבע בהתאם לשעות שימוש (על בסיס יומי או חודשי) מקבלים כל החברים מפתח למקום והם יכולים להגיע ולעבוד בו באופן חופשי. עם שירותי המקום נמנים חלל עם שולחנות וכיסאות משרדיים, אינטרנט אלחוטי, טלפון, פקס, שתייה חמה, מקום לעריכת פגישות, כניסה לאירועים כמו סדנאות ופגישות קבוצתיות וחברות ברשת ה-HUB הבינלאומית. מלבד המקום הפיזי והשירותים הטכניים הקיימים, זוכים החברים גם לקבל הזדמנויות ליצירת קשרים עסקיים ושיתופי פעולה.

בחנות האופנה ביקל מתנהל פרויקט שהוא מעין חממה למעצבות שהן בוגרות בתי ספר לאופנה. החנות, שפועלת רק בחודשי הקיץ, מאכלסת במשך ארבעת חודשי החורף קבוצת מעצבות צעירות שמתנסות בהפעלת החנות ובמכירת עיצוביהן. מלבד ההתנסות בשטח, מקבלות המעצבות שעות הדרכה וליווי ותוכנית לימודית לניהול עסק, שכוללת נושאים כמו בניית מלאי, הקמת מועדון לקוחות וניהול תזרים מזומנים. כל השירותים ניתנים תמורת תשלום דמי השכירות בעבור החנות בלבד.

"החממה היא המסגרת החמה והמלטפת ביותר בעבור יזמים", אומר בר-אל. "אין תחושת 'לבד', תמיד אפשר להתייעץ עם גורמים מקצועיים וטווח הסיוע הוא הרחב ביותר".

מעגלים עסקיים ומפגשי נטוורקינג

מי יכול להזדהות טוב יותר עם הקשיים והצרכים של היזם אם לא יזמים אחרים. ומי אם לא יזמים ובעלי עסקים אחרים מתאימים לייעץ האחד לשני מתוך ניסיונם, לתת כתף תומכת, אוזן קשבת, וליצור שיתופי פעולה מניבים המבוססים על שיווק הדדי. כל זה קורה במפגשי נטוורקינג ובמעגלים עסקיים.

מפגשי נטוורקינג מתקיימים במקומות רבים ברחבי הארץ, ומשתתפים בהם ארגונים ציבוריים גדולים כמו איגוד לשכות המסחר, שבו חברים עשרות אלפי יזמים, וארגונים פרטיים קטנים, המונים עשרות חברים בלבד. במפגשים אלה מתקבצים לרוב החברים סביב שולחן עגול, מצוידים בכרטיסי ביקור ועלונים, מתמקמים וממתינים לדקה הניתנת להם להציג את עצמם.

כל מפגש נערך באווירה אחרת. יש המתקיימים באווירה פחות רשמית ויותר חברותית, עם כיבוד, שולחן שעליו מציגים המשתתפים את כרטיסי הביקור שלהם, ומינגלינג חברתי-עסקי. לעומתם, ישנם מעגלים עסקיים רשמיים יותר, שמתקיימים לפי כללים קבועים, כגון אחוז קבוע לבעלי מקצוע מסוים; נוכחות חובה; מפגשים חודשיים בזמנים קבועים ודמי הצטרפות. לעתים פונים מפגשי הנטוורקינג או המעגלים העסקיים לאוכלוסיות מסוימות - כמו נשים או אמהות.

קרנות מימון

קרנות מימון מסוימות מספקות ליזם המקבל הלוואה גם סיוע וליווי. למשל, בקרן שמש, שמיועדת ליזמים צעירים בגילאי 20-35, מעניקים חבילת סיוע שכוללת בדיקת כדאיות וכתיבת תוכנית עסקית בעזרת יועץ עסקי; קורס ניהול והקמת עסק מסובסד שמועבר במ.ט.י; 28 שעות ליווי עסקי מסובסדות, המועברות על ידי יועצים מתחומים שונים; והשתתפות בפרויקט המנטורים - ליווי בן שנתיים של אנשי עסקים מתחומים שונים הפועלים בהתנדבות. "להבדיל מהייעוץ העסקי, שלשמו אנחנו נעזרים ביועצים, מטרת העבודה עם המנטורים היא לקיים תהליך העצמה ליזם", אומר ראל גודמן, מנכ"ל קרן שמש. "המנטור פועל על תקן של נהג משנה, אח גדול או דירקטור קטן, אבל תפקידו אינו לשמש כמשגיח מטעם הקרן או כפותר בעיות סדרתי".

בקרנות אחרות, כדוגמת קרנות קורת, מספקים כתיבת תוכנית עסקית בתשלום רק אם ההלוואות מאושרות. כמו כן מפעילים שם תוכנית לפיתוח עסקים זעירים, המיועדת לאוכלוסיות מיוחדות המעוניינות לשנות את מצבן הכלכלי באמצעות הקמת עסקים. התוכנית כוללת הכשרה ארוכת טווח ללימוד ניהול עסק, פעילויות אישיות וקבוצתיות ומפגשי ליווי עסקי לכל משתתף.

קורסים ותוכניות לימודים

כמו בכל תחום, גם בכל הנוגע ליזמות מתקיימים קורסים, סדנאות וימי עיון רבים ללימוד תיאורטי. הלימודים מתקיימים בבתי ספר או במכללות, ובארגונים כמו מ.ט.י, איגוד לשכות המסחר ולהב - לשכת ארגוני העצמאים. בלימודים ניתן למצוא מגוון קורסי יזמות, שכוללים מיומנויות בהקמת עסקים וניהולם, שיווק ומכירות, כתיבת תוכנית עסקית, גיוס מימון, שיווק באינטרנט, ניהול כספים, שירות לקוחות ומסחר בינלאומי. הקורסים מתמקדים בניהול והקמת עסק בענפים שונים, וביניהם בענף המזון, גני ילדים, סטארט-אפים, עסקים ירוקים, תיירות, נדל"ן ותכשיטנות.

מלבד התמקדות בענפים שונים, ישנם קורסים שפונים לפלחי אוכלוסייה מוגדרים, כמו נשים, חרדים, עולים חדשים וערבים. היקף הקורסים יכול לנוע מעשרות ועד מאות שעות לימוד, ועלותם במסגרות פרטיות נעה בין כמה מאות ועד כמה אלפי שקלים. במסגרת מ.ט.י עומד מחיר קורס על כ-1,000 שקלים בממוצע. "הקורסים מספקים ליזם עולם מושגים תיאורטי, אך לאחר הלימוד עוברים היזמים לשלב הקשה, המעשי", אומר בר־אל. "אין ספק ששלב הלימוד מקצר את שלב הטעויות, אך הוא אינו מקנה תעודת ביטוח", הוא מוסיף. "הרי ישנם גם הרבה יזמים שלא למדו מימיהם, ובכל זאת הקימו עסקים מצליחים".

הכתבה הופיעה במדריך לעסקים קטנים של מגזין TheMarker

מתוך גיליון פברואר של מגזין TheMarker

 

 

לקבלת גיליון היכרות מתנה של מגזין TheMarker מלאו את פרטיכם או חייגו
1-700-700-250
שם משפחה: שם פרטי:  
  טלפון:  תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#