הסוכנות לעסקים קטנים תחל להפעיל קרן הלוואות זעירות לנשים מהמגזר הערבי

הקרן תפעל שלוש שנים בתקציב של כ-21 מ' ש', בשיתוף עם הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי וקרן קורת

עדיה פיטרמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הסוכנות לעסקים קטנים במשרד התמ"ת מתחילה להפעיל קרן חדשה להלוואות זעירות, המיועדת לנשים מהמגזר הערבי. הקרן תפעל במשך שלוש שנים בתקציב של 21 מיליון שקל, ומתוכננת לתמוך בפיתוח של כ-2,800 עסקים זעירים במהלך שנים אלו. בשלב הראשוני תוקצבה הקרן בחמישה מליון שקלים לשנה, להם יתווספו כ-13 מליון שקלים נוספים.

בהקמת הקרן שותפות קרנות קורת והרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי הדרוזי והצ'רקסי במשרד רוה"מ. תקציב הקרן מתחלק בין המדינה לקרן קורת, כאשר כל אחת אחראית על 50% ממנו. החלק עליו אחראית המדינה יתחלק שווה בשווה בין הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ובין הרשות לפיתוח המגזר הערבי.

הקרן מתבססת על פרויקט האשראי הזעיר (מיקרופייננס) של קרנות קורת שפועל בנגב בארבע השנים האחרונות וכבר סיפק הלוואות למאות נשים בדואיות. פרויקט זה מבוסס על מודל המיקרופייננס שפיתח הכלכלן זוכה פרס נובל, מוחמד יונוס, מודל המאגד שורה של פעילויות עסקיות שמטרתן לסייע לאנשים מאוכלוסיות מוחלשות להקים עסקים עצמאיים, באמצעות הלוואות של סכומים קטנים.

שני מסלולי הלוואה יפעלו בקרן. המסלול ראשון יספק הלוואות של עד 10,000 שקלים, יחד עם תוכנית ליווי עסקי שתסייע בפיתוח המיזמים. מנגנון ההלוואות במסלול זה מבוסס על מודל הערבות ההדדית שפיתח יונוס, במסגרתו מתארגנות קבוצת קטנות של נשים שפותחות עסקים וערבות זו לזו בקבלת ההלוואה. במסלול זה יינתנו ההלוואות לתקופה של עד שנה באמצעות בנק הדואר. לאחר החזר ההלוואה הראשונה תוכלנה הנשים לקבל הלוואה גדולה יותר בתנאי שיתר החברות בקבוצה עמדו גם הן בכל ההחזרים. המסלול השני יספק הלוואות אישיות בהיקף של עד 20 אלף שקל.

"באמצעות מיזם זה אנחנו פועלים להרחבת מקורות המימון אל מחוץ למערכת הבנקאית ועושים שימוש בניסיון ובידע בינלאומיים שהצטברו בנושא של מימון זעיר", אומר רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. "מיקרופיננס נתפס בעולם כדרך אפקטיבית ליצירת הכנסה אצל אוכלוסיות עם קשיי פרנסה. הכניסה של הממשלה לתחום תאפשר הרחבת הפעילות של קורת לקהלים ואזורים חדשים ועם השנים להביא לשיפור בהכנסה של אלפי משפחות", אומרת חגית רובינשטיין, מנהלת תחום עסקים זעירים בקרנות קורת.

עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker