כ-60% מהעסקים הקטנים והבינוניים בעולם חשופים לאסונות מחשוב; 50% אינם מוכנים למקרים כאלו

פחות מ-50% מגבים מידע כל שבוע ו- 31% אינם מגבים את תיבת הדוא"ל; כך לפי סקר של חברת סימנטק

עדיה פיטרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רק ל- 50% מהעסקים הקטנים והבינוניים קיימת תוכנית פעולה מוכנה למקרה של תקלות מחשוב, עלייה של 3% בלבד מהשנה הקודמת, כך עולה מסקר מוכנות עסקים קטנים ובינוניים לאסונות 2011 של חברת סימנטק. בעסקים הקטנים הנתונים מצביעים על מצב חמור יותר מאצל הבינוניים. ל-58% מהעסקים הקטנים אין תוכנית למצב אסון, לעומת 47% מהעסקים הבינוניים.

הסקר נערך בקרב 1,288 עסקים קטנים ובינוניים, וכ-550 לקוחות של עסקים קטנים, מ-23 מדינות בעולם. לפי הממצאים, 50% מהעסקים שהטמיעו תוכניות מוכנות לאסונות, אמרו כי עשו זאת אחרי שחוו השבתה או אובדן נתונים. 52% יצרו את תוכניותיהם בששת החודשים האחרונים. עם זאת, רק 28% בחנו בפועל את תוכניות ההתאוששות שלהם.

למרות שרק למחצית מהעסקים קיימת תוכנית פעולה למקרה של אסון או תקלה, 81% מכלל הנשאלים אמרו כי הם חשים מסופקים מתוכניותיהם, בין אם רשמיות ובין אם לא רשמיות, להתמודדות עם מקרה אסון. מבין העסקים שלהם אין תוכנית פעולה להתמודדות עם תקלות מחשוב, 41% אמרו כי מעולם לא חשבו לגבש תוכנית, ו- 40% קבעו כי מוכנות לאסון אינה בעדיפות אצלם.

בעוד שמוכנות לאסונות מחשוב אינה גבוהה בקרב העסקים הקטנים והבינוניים, רבים מהם חשופים לתקלות ואסונות, ו-65% מהמשיבים חיים באזורים רגישים לאסונות טבע. בשנה האחרונה חווה בממוצע עסק קטן או בינוני שש השבתות מחשב, כאשר הסיבות העיקריות הן תקיפות סייבר, נפילות חשמל וטעויות של עובדים.

מלבד תוכניות התמודדות עם אסונות, גם גיבויים שגרתיים אינם מנת חלקם של העסקים. רק כמחצית מהעסקים הקטנים והבינוניים מגבים לפחות 60% המידע שבעסק; פחות מ-50% מגבים מידע באופן שבועי או לעתים תכופות יותר, ורק 23% אחוז מגבים מידע מדי יום.

בין המידע שאינו מגובה גם נתונים הכרחיים בסיסיים. 31% אינן מגבים את תיבת הדוא"ל שלהם, ו-17% אינם מגבים מידע אודות לקוחות. על אף הליקויים בגיבוי המידע, מודעים העסקים לאפשרות של איבוד נתונים, ו- 44% מהנסקרים אמרו כי הם יאבדו לפחות 40% מהנתונים שלהם במקרה של אסון.

מהסקר עולה כי לאסונות עלולה להיות השפעה פיננסית משמעותית על העסקים. עלות ממוצעת של השבתה בעקבות תקלת מחשוב עומדת על כ-12,500 דולר ליום. עלות ממוצעת להשבתה בעסק קטן עומדת על כ-3,000 דולר ליום, ובעסק בינוני על כ-23,000 דולר ליום.

גם על לקוחות העסקים משפיעים האסונות. 44% מלקוחות העסקים בסקר דיווחו כי הספקים שלהם הושבתו זמנית בגלל אסון, והשבתת ספק עולה ללקוחותיו בממוצע 10,000 דולר ליום. בנוסף לעלויות כספיות ישירות, 29% מלקוחות העסקים שהשתתפו בסקר דיווחו כי איבדו נתונים חשובים כתוצאה מאסונות שפגעו בספקים שלהם. תקלות אלו גורמות ללקוחות לעזוב ספקים, ו-54% מהלקוחות העסקים דיווחו כי החליפו ספקים בגלל מערכות מחשב לא אמינות.

עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker