אושר חוק האריזות: יבואנים יחוייבו למחזר את האריזות שהם מייצרים

אם לא יעמדו היצרנית והיבואנים ביעדי המחזור ייקנסו ב-5,000 שקל לכל טון שלגביו התקיימה הפרה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים את הצעת חוק האריזות המטילה אחריות ישירה על כל היצרנים והיבואנים בישראל (מזון, חומרי ניקוי, מוצרי אלקטרוניקה, מוצרי תמרוקים וכו') לאסוף ולמחזר את פסולת האריזות שהם משווקים עם מוצריהם.

על פי הצעת החוק, תצומצם יצירת פסולת אריזות מיותרת, יעודד שימוש חוזר, מיחזור, והפחתת כמות הפסולת המעוברת להטמנה. החוק כולל הסדר מקיף לטיפול באריזות בישראל המבוסס על עיקרון מרכזי של אחריות היצרן, לפיה מוטלת האחריות על היצרן או היבואן לטפל באריזות של מוצרים המיוצרים או מיובאים על ידו למכירה בישראל ולשאת בעלות המלאה הכרוכה בכך.

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר כי "היום החלה למעשה מהפכת המחזור בישראל. זהו זינוק משמעותי לטיפול שיאפשר הפיכת הפסולת הביתית ממטרד למשאב".

לדבריו, "הטלת אחריות על היצרנים והיבואנים למחזר את הפסולת תאפשר לציבור הרחב לקחת חלק פעיל בתהליך באמצעות הפרדת הפסולת לפחים שונים".

אלה עיקרי הצעת החוק:

החוק המוצע יחול על אריזות מחומרים שונים וממגוון רחב של מוצרים. החוק מבחין בין אריזה רב פעמית לאריזה חד-פעמית, מתוך כוונה לעודד את השימוש באריזות רב-פעמיות.

היצרנים והיבואנים יהיו מחוייבים עד שנת 2014, למחזר 60% מסך משקל האריזות החד-פעמיות של המוצרים שנמכרו או יובאו בכל שנה. כמו כן, יצרן יהיה חייב לעמוד ביעד מיחזור שנתי לפי סוג החומר - אריזות מזכוכית, נייר וקרטון - 60%; מתכת - 50%; פלסטיק - 22.5%.

הקמת תשתיות נגישות למיון פסולת לסוגים שונים ברשויות

החוק החדש יאפשר לרשויות המקומיות לאמץ מודלים מתקדמים של טיפול בפסולת והפרדה במקור, במימון של יצרנים ויבואנים.

תועלות למשק

חיסכון צפוי בעלויות הישירות והעלויות החיצוניות של הטיפול בפסולת במתכונתו הנוכחית. כמו כן, יעודד החוק פיתוח של תעסוקה מקומית בתחום המחזור וההשבה.

סימון אריזות

יצרן יסמן על כל אריזה מידע לגבי ייעוד האריזה למיחזור, השבה או שימוש חוזר, סוג חומר הגלם ומשקל האריזה, תכולת החומרים המסוכנים באריזה וזהות ההתאגדות המוכרת ממנה מקבל היצרן שירותים.

אפס פסולת להטמנה

בהתאם למדיניות הכוללת לטיפול בפסולת מוצקה במשרד להגנת הסביבה, כצעד משלים לפעולות אחרות של המשרד, ובמטרה להגיע לשיעורי מיחזור וההשבה המקובלים במדינות מפותחות, החל מינואר 2020, תאסר הטמנת פסולת אריזות באתרי הטמנה.

קנסות ועיצומים בגין אי עמידה בהוראות החוק

גובה הקנס לגבי אי עמידה ביעדי מיחזור הוא 5,000 שקל לכל טון שלגביו התקיימה הפרה. לגבי מרבית הוראות החוק נקבע קנס כספי בסכום של כ-67 אלף שקל. לגבי הפרת איסור על הטמנת פסולת מוצע קנס כספי בסכום של 202 אלף שקל, שכן מדובר בהפרה בעלת השלכות סביבתיות מעשיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker