בעל עסק קטן מסתכן יותר מטייקוני הגז

היזמים הקטנים אינם ערוכים לעמוד בכישלון השקעתם

אמנון פורטוגלי
אמנון פורטוגלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמנון פורטוגלי
אמנון פורטוגלי

>> אחת הטענות הרווחת בתקשורת, והנתמכת על ידי דוברי חברות הגז, היא שהסיכונים הכרוכים בחיפוש נפט גז הם עצומים, פנומנליים, כלשונם.

טענה זו, שהיתה נכונה בעבר, אינה משקפת את המצב כיום. למעשה, הסיכון לאי-מציאת גז או נפט העומד כיום בפני היזמים נמוך הרבה יותר מבעבר, וסיכויי ההצלחה גבוהים ביותר. יתרה מכך, בהשוואה למגזרים עסקיים אחרים, מסתבר שרמת הסיכון שלוקחות חברות הגז אינה יוצאת דופן, אלא להפך. הסיכון שלוקחים עליהם יזמים עצמאיים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים גבוה הרבה יותר מהסיכון של חברות הגז, ואילו במקרה של הצלחה - הרווחים שלהם נמוכים הרבה יותר. גם היקפי ההשקעות בחיפושי נפט וגז מחווירים לעומת ההשקעות ביזמות של עסקים קטנים.

הסיבה העיקרית לירידת הסיכון הכרוך בחיפושי גז היא ההתפתחות הטכנולוגית בתחום. הטכנולוגיות החדשות, בעיקר שיטות הדמיה מרחביות לזיהוי מאגרים, שבהן משתמשים לפני ההשקעות הגדולות בקידוחים, הגדילו מאוד את סיכויי ההצלחה של קידוחי אקספלורציה (קידוחים באזור בתולי). הנתונים מאששים זאת: סיכויי ההצלחה בקידוחי אקספלורציה הם כיום יותר מ-30%. סיכויי ההצלחה בכל סוגי הקידוחים יחד בחברות הנפט הגדולות הם יותר מ-60%, ובחברת נובל אנרג'י סיכויי ההצלחה הם יותר מ-70%.

הדברים נכונים שבעתיים בקידוחים בישראל. בשדות תמר ודלית נקדחו שלושה קידוחים ובכולם זוהו מאגרי גז הכדאיים להפקה. במאי 2008, כחצי שנה לפני הקידוח בשדה תמר, העריכה נובל אנרג'י על סמך פענוח בדיקות אלה את גודל מאגר הגז ב-109 מיליארד מ"ק (שווי של כ-20 מיליארד דולר) ואת ההסתברות למציאת גז טבעי ב-35%. בתנאים אלה בהחלט היה כדאי לקדוח את שדה תמר בתקציב שנאמד אז ב-123 מיליון דולר.

לעומת זאת, בתחום העסקים הקטנים והבינוניים רמת הסיכונים גבוהה הרבה יותר. לפי נתוני הרשות לעסקים קטנים, מדי שנה נפתחים בישראל כ-47 אלף עסקים כמכולות, בתי אוכל ופאבים, חנויות הלבשה ועסקי מסחר - ורק 30% מהם מחזיקים מעמד במשך חמש שנים לפחות. סך ההשקעות השנתי בהקמת העסקים הקטנים החדשים נאמד ביותר מ-1.5 מיליארד דולר, היקף המגמד את ההשקעות השנתיות בחיפושי נפט וגז. גם במקרה של הצלחה, הרוב הגדול של העסקים השורדים לא רואים הצלחה מסחררת ולא נותנים לבעליהם תמורה הולמת על שעות העבודה הרבות וההשקעה הכספית שהושקעה בהם.

למרות שיש הבדל עצום בהיקף ההשקעות הנדרש לחיפושי גז ולהקמת עסק עצמאי, משמעות הסיכון הנלקח שונה בין שני התחומים. ההשקעות הגדולות הנדרשות לחיפושי הגז ולקידוחים מפוזרות בין אלפי משקיעים שיכולים לעמוד בכישלון ההשקעה. לעומת זאת, ההשקעה בכסף ובזמן של היזמים הפרטיים גבוהה משמעותית ביחס לשווי נכסיהם, ולכן במקרה של כישלון הם נידונים לעתים קרובות לעבדות פיננסית עד להחזר חובם.

הכותב הוא מרצה לשעבר בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker