אתם שואלים - המומחים עונים

פתחתם עסק חדש ומאז אתם במירוץ שלא נגמר? מתלבטים איך לשווק את עצמכם בלי להוציא יותר מדי? לא מצליחים לפתור סוגיות בין בני משפחה המתפעלים את העסק? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן - שאלו שאלה הקשורה לניהול, שיווק או הקמה של עסקים קטנים והמומחים שלנו יענו

TheMarker digital
TheMarker digital

אילנית שלום, בהנחה שאת לא צופה שהמחזור שלך יעבור את התקרה של עוסקת פטורה (73,300 ש"ח בשנת 2010) כדאי לך לפתוח תיק עוסק פטור. על מנת לפתוח את התיק במע"מ עליך למלא טופס 821 שניתן להוריד מהאתר של רשות המיסים ובצירוף ת.ז לגשת לתחנת המע"מ הקרובה אליך על מנת לפתוח את התיק. יש לוודא שהכתובת על ספח הת.ז הנה הכתובת העדכנית שלך.

לאחר קבלת אישור הפתיחה במע"מ יש למלא טופס פתיחת תיק במס הכנסה שגם אותו כמובן ניתן להוריד באתר של רשות המיסים או לגשת לפקיד שומה הקרוב לביתך. לאחר השלב הזה את עצמאית בעיני מע"מ ומס הכנסה אך לא בביטוח לאומי. בביטוח לאומי הקריטריונים להיותך עצמאית הנם שונים, ובטרם פתיחת התיק שם יש לבחון האם את עומדת באחד הקריטריונים הבאים:

* מי שעוסק במשלח ידו 20 שעות בשבוע בממוצע לפחות.

* מי שהכנסתו החודשית הממוצעת ממשלח ידו עולה על 50% אחוז מהשכר הממוצע.

* מי שעוסק במשלח ידו 12 שעות בשבוע, והכנסתו עולה על 15% אחוז מהשכר הממוצע.

במידה ואת עומדת באחד מהקריטריונים, עליך להוריד טופס דין וחשבון רב שנתי מאתר ביטוח לאומי למלאו ולשלוח אותו בדואר לסניף הביטוח הלאומי הקרוב אליך.

לאחר כל השלבים האלו הנך עצמאית בעיני הרשויות ורק אז באמת מתחילה כל העבודה מולם. המלצתי החמה ביותר לך ולכל אדם הרוצה לפתוח עסק, אפילו הקטן ביותר, היא לפנות לרו"ח או יועץ מס בטרם תתחילי את כל השלבים הרשומים לעיל וזאת מכמה סיבות: הרו"ח יסביר לך את כל התהליכים וההשלכות הכרוכות בפתיחת תיק עצמאי ויוכל לייעץ לך האם לפתוח תיק עוסק פטור או עוסק מורשה בהתאם למצבך הפרטני (לא רק גובה המחזור קובע גם לסוג העיסוק יש השפעה).

יש נושאים נוספים מבחינת רשויות המס שרצוי שתדעי כמו הצהרת הון, ספרים שעל העוסק לנהל, רישומים שעליו לרשום וכו' - דברים שרואה החשבון יוכל וצריך להסביר לך בעת פתיחת התיק. רוב רואי החשבון מחוברים דרך מחשב באופן ישיר לרשויות המס ועל כן יכולים לפתוח תיק באופן פשוט ללא צורך בהתרוצצות. בדרך כלל רואה החשבון לא יגבה שכר טרחה עבור הייעוץ הראשוני, והתשלום יתבצע רק במידה ויפתח תיק ויחלו בעבודה.

ולאחר כל ההסברים - הכי חשוב שהאמהות יניקו וליועצת תהיה פרנסה. בהצלחה!

אריאל זנדברג, רו"ח, אברהם - זנדברג, רואי חשבון ariel@az-cpa.co.il

שכיר זכאי לדמי מחלה על פי חוק דמי מחלה התשל"ו, אגב, המעביד אשר משלם לו את דמי המחלה אינו מקבל על כך פיצוי מביטוח הלאומי. עצמאי אינו זכאי לקבל מהביטוח הלאומי פיצוי עבור ימי מחלה בהם הוא לא עבד. אולם במקרה של תאונה או פגיעה בעבודה ניתן לתבוע את ביטוח הלאומי ולקבל על כך פיצוי. לגבי הפוליסה הפרטית, רצוי להתייעץ עם סוכן הביטוח ולהחליט יחד אם כדאי להגיש תביעה.

רק בריאות,

אריאל זנדברג, רו"ח, אברהם - זנדברג, רואי חשבון ariel@az-cpa.co.il

יאיר שלום,

בשנים האחרונות שיפורים בענף החומרה איפשרו שוב את השימוש במחשוב מרכזי המספק שירות שניתן לצרכן. במקום שהלקוח הסופי- למשל בעל עסק, יקנה מחשבים, הוא צורך משאבים ממחשב מרוחק, כמעט באותו אופן שאנו צורכים חשמל. מגמת מחשוב זו זכתה לשם "מחשוב ענן".

שימוש בשירותי מחשוב מענן וביניהם בתוכנות מקוונות, מאפשר למשתמשים, כמו בעלי העסקים, לחסוך בהוצאות. החיסכון הוא גם על תשתית ואחזקה של חומרה- אין צורך בקנייה של מחשבים ורכיבים ותיקונם, וגם בניהול המערכות הממוחשבות, המתבצע ישירות על ידי החברה המספקת את התוכנה מהשרתים שלה. מודל זה, המכונה "תוכנה כשירות", מהווה חלק ממחשוב מענן.

בין התוכנות המוצעות במתכונת זו ניתן למצוא תוכנות לניהול קשרי לקוחות, תוכנות לניהול משאבים ארגוניים, שירותי גיבוי קבצים ושירותי דואר אלקטרוני. ג'ימייל, שירות הדואר של גוגל, וגוגל דוקס, חבילת התוכנות המשרדיות של החברה, הם דוגמה לשירותים מוכרים המוצעים במודל של תוכנה כשירות. תוכנות נוספות, דוגמת תוכנת ניהול קשרי הלקוחות של סיילזפורס, כרוכות בתשלום - התשלום הוא עבור השימוש, ולא עבור רכישת התוכנה.

בנוסף לתוכנות במודל תוכנה כשירות, מאפשרות מערכות מחשוב מענן אספקה של משאבי מחשוב בסיסיים, דוגמת שטח אחסון ויכולות עיבוד, על השרתים המרוחקים.

התשובה באדיבות מדור TheMarker IT

רותי שלום,

בחרתן לחלום על עסק בתחום מאוד מסוכן ודינמי, ולא לחינם תוכלו לראות סביבכן תחלופה גבוהה בפתיחה ובסגירה של בתי קפה. יחד עם זאת, בתי קפה רבים הוקמו והפכו למשגשגים. האם ניתן להקים בית קפה משולב בחנות ספרים? כמובן. האם שלושתכן יכולות לעשות זאת? אין שום סיבה להניח שלא.

חלומות הם מבורכים. כדי לבדוק אם מדובר בחלום או במציאות, הייתי מציע לכן להתחיל בשני כיווני פעולה:

הראשון הוא ברמת הקונספט - נסו להבין מה אתן רוצות. עשו חיפוש מקיף באינטרנט ובמקומות נוספים, ואתרו לעצמכן ארבעה-חמישה בתי קפה בעלי מאפיינים דומים למה שאתן רוצות להקים. צאו בשלישייה ובקרו בכל אחד ממקומות אלו. התבוננו סביב והתרשמו מהמיקום, המקום, העיצוב, האווירה, התפריט, השילוב עם החנות, ועוד. בסיום כל הביקורים שבו וגבשו לעצמכן קונספט ראשוני למקום שלכן - קונספט שחייב לעורר בכן התלהבות, תשוקה ומשיכה.

והשני הוא ברמת התכל'ס - נסו להבין מה המשמעות של בעלות על עסק שכזה. שבו ודברו עם ארבעה-חמישה בעלים ומנהלים של בתי קפה, חנויות ספרים עצמאיות, בתי קפה משולבים בחנויות וכדומה. שוחחו עימם על המשמעויות המעשיות של הקמת והפעלת עסק מסוג כזה. הבינו באופן ברור איך הם עובדים, מה הם עושים, מה מלהיב אותם ומה מרגיז אותם, ובעיקר מה הם חשים ומרגישים. אם כעת יש לכן תמונה משותפת מלהיבה של המקום אותו אתן רוצות להקים, ואתן מבינות לעומק מה המשמעויות מבחינתכן לעשות זאת - זהו הרגע להתחיל לחשוב ביזנס, להתיישב ולכתוב תכנית עסקית ראשונית.

בהצלחה!

עמירם קאופמן, מאמן לעסקים ולקריירה, מנחה קורס "עסקים בתנופה" kamiram@walla.co.il

דניאלה שלום,

קופה קטנה מיועדת לתשלום הוצאות קטנות במזומן והיא מנוהלת בדרך כלל על בסיס דמי מחזור קבועים, שנקבעים על ידי הנהלת החברה ובהתאם לצרכיה. על הקופה הקטנה יהיה אחראי עובד קבוע, שיחתום על כתב התחייבות עם קבלתה ויהיה אחראי לשלמותה ולניהולה. על העובד לשמור על הקופה בכספת או במקום בטוח אחר. בקופה הקטנה יימצאו תמיד מזומנים ואסמכתאות להוצאות ששולמו באמצעות הקופה הקטנה וסכומם יחד חייב להיות זהה ליתרת דמי המחזור.

החזרי ההוצאות יעשו על בסיס של השלמה לסכום דמי המחזור שנקבעו; בקשות להחזר הוצאות ילוו בפרוט ההוצאות על גבי טופס מיוחד בצרוף קבלות מתאימות וחתימת העובד האחראי על הקופה; החזר ההוצאות יאושר על ידי מנכ"ל החברה בחתימתו על גבי הטופס.

הקופה הקטנה תנוהל בספרי החשבונות על שם העובד שמחזיק בה. מנכ"ל החברה צריך לעשות מידי פעם ספירת פתע של הקופה הקטנה והתאמה בין היתרה בקופה לפי הספירה לבין היתרה בהנהלת החשבונות.

רו"ח אתי ברונר, מנהלת ביקורת בכירה במשרד רואי חשבון ברזלי ושות'

לאון שלום,

אחת מהבעיות המאפיינות את עולם העסקי בישראל הוא העובדה כי היזמים ממעטים להכניס הון עצמי לעסק חדש ונסמכים יתר על המידה על אשראי חיצוני, לרוב בנקאי. הבנקים מצידם מחייבים את היזמים לחתום על ערבויות אישיות לחוב העסק וכך גם נוהגים מרבית הספקים ביחס ללקוחות חדשים. בין כך לכך, חזיון השווא ש"לא הכנסת" הון עצמי לעסק מתנפץ עם אי ההצלחה הכלכלית של העסק, והיזמים נדרשים אז לשלם את ערבותם. היזמים בעצם מכניסים את ההון העצמי בדיעבד ובתנאים כלכליים קשים ביותר בעת קריסת החברה, ובפועל המדובר בסוג של הונאה עצמית.

לכן, כלל ראשון הוא שלא לפתוח עסק חדש מבלי שיש לך הון עצמי נדרש, להוט ככל שאתה לפתוח את העסק שלך. כלל שני הוא ליצור אמון גבוה אצל הספקים שלך על ידי תשלום במועד ובמדויק בהתאם להתחייבות. ספק שמרגיש בטוח בלקוח, לא ידרוש ערבויות.

כלל שלישי הוא לשמור על הפרדה ברורה בין החברה לבין היזם: נייר מכתבים המבדיל את החברה לבין עסקים אחרים של היזם, חתימה על מסמכים בתוספת שם החברה ותואר "מנהל" ליד שם היזם ומודעות עצמית גבוהה שלא להשתמש בלשון יחיד ("אני אשלם") כך שהספק לא יטען לאחריות אישית.

כלל רביעי והקשה מכולם הוא לדעת מתי אין לעסק זכות קיום ולא להיכנס להתחייבויות חדשות בידיעה שאין לעסק סיכוי לפרוע התחייבויות אלו. על פי הפסיקה המקובלת כיום, אם מנהל יצר התחייבויות בידיעה או שהיה צריך לדעת שהחברה לא תוכל לפרוע את ההתחייבויות, הוא נושא באחריות אישית. עדיף על כן לסגור עסק בזמן ולישון טוב בלילה מאשר לקבל תביעות אישיות המבוססות על כך שהמנהל ידע שאין לעסק כל זכות קיום. מובן שבשלב הקריסה אסור, בתכלית האיסור, לחתום על ערבויות אישיות. אלו תהיינה הראשונות שתוגשנה לפירעון.

עו"ד גדיאל בלושטיין, שותף מייסד במשרד בלושטיין, בר-קהן, ציגנלאוב ושות', העוסק בתחום המסחרי gady@bkblaw.co.il

ליאת שלום,

אל תוותרי על החלום כל כך מהר, בואי ניצור מכונה שתעבוד גם כשלא תהיי בה. הרי לך שלוש עצות:

מחפשים את המטמון- איפה היית מחפשת פרחים- בשדה פרחים או במדבר? עסק חייב לפנות ללקוח שיש לו כסף לשלם עבור המוצר שלו. אם תמכרי רק אומנות הלקוח רק יסתכל, אם תמכרי אומנות לאנשים שמחפשים דברים מעוצבים לבית תוכלי למכור. החליפי את סוג הלקוח והתחילי ליצור מוצרים שהאשה בעלת הטעם שמחפשת מתנה לבית שלה מאוד צריכה.

איפה הלקוח נמצא- לקוחות שונים נמצאים במקומות שונים, חפשי איפה הלקוחה החדשה מסתובבת, איזה עיתונים היא קוראת, לאיזה מרכזי קניות או חוגים היא הולכת. תמצאי אותה ושם תראי לה את מה המוצרים שלך באמצעות פרוספקט או בדוגמאות אמיתיות.

עסק שעובד לפי שעות- עדיף שהעסק יעבוד בשעות מסוימות, עדיף בשעות בהם הלקוח פנוי. את יכולה לעבוד בימים קבועים, למשל במוצ"ש בחוגי בית אצל אחת הלקוחות שמארחת את חברותיה. אל תפחדי לפתוח את העסק בשעות לא שגרתיות העיקר שתודיעי ללקוחה שלך בדיוק מתי העסק פתוח. אל תוותרי על העסק ומזל טוב על הולדת בנך.

בהצלחה. רונן וייס, מנכ"ל המכללה לעסקים המתמחה בליווי אישי וקבוצתי לעסקים מצליחים ronen@shivuk.biz

בני שלום,

אכן לפי חוק ההתייעלות הכלכלית שפורסם ביולי 2009 עסק שמחזור עסקאותיו בשנת 2009 עלה על ארבעה מליון שקלים יצטרך להגיש את הדוח המקוון שאמור לכלול פרוט של כל חשבוניות המס שהנפיק העסק ושנכללו בדוח התקופתי כולל מספרי החשבוניות, תאריך, שם ות.ז.של הלקוח וכן פרוט דומה של התשומות שנדרשו בדוח התקופתי.

שלטונות מע"מ הוציאו טופס שנקרא: "טופס בקשה להסרת עוסק מרשימת החייבים בדיווח מפורט למע"מ לשנת המס 2010". יש למלא את הטופס ולהגישו למע"מ בצרוף חוזה המכירה של הנכס.

טופס זה משמש לבקשת פטור גם במקרים הבאים:

1. מחזור העסקאות ב-2009 היה נמוך מארבעה מליון שקלים ורק בשל הוצאת חשבוניות מס עצמיות דווח למע"מ מחזור שעולה על ארבעה מליון. במקרה זה יש לצרף העתקים של החשבוניות העצמיות.

2. העוסק הינו בעל מקצוע חופשי (תוספת ה' להוראות מס הכנסה) ולכן אינו חייב לנהל מערכת חשבונות לפי שיטת החשבונאות הכפולה.

3. העוסק קיבל מרשות המיסים אישור לנהל מערכת חשבונות חד-צידית לשנת 2010. יש לצרף העתק מהאישור.

4. העוסק הינו נציג של איחוד עוסקים ואף לא אחד מהעוסקים הרשומים באיחוד עוסקים זה חייב בהגשת הדוח המקוון על פי הכללים שנקבעו (מחזור עסקאות מעל ארבעה מליון שקלים וניהול מערכת חשבונות בשיטה הכפולה).

רו"ח אתי ברונר, מנהלת ביקורת בכירה במשרד רו"ח ברזלי.

שלומית שלום,

הספרים שלך אכן עלולים להיפסל על ידי רשות המסים משום שההוראות מחייבות באופן מפורש לרשום את הספרים בדיו ולא בעפרון. זאת על מנת לעקוב אחר שינויים.

אם מחליטים לבטל רישום מהספרים יש לעשות זאת על ידי מתיחת קו (קרוס) או לציין "בוטל" כך שניתן יהיה לראות את הרישום המקורי(פס"ד טאוויל עמ"ה 449/00). לתשומת ליבך, שימוש בטיפקס גם הוא עלול להביא לפסילת הספרים.

באשר לביטול הזמנה שנרשמה בספר ההזמנות - אסור כאמור למחוק. לעומת זאת, חשוב לציין על גבי ההזמנה שנרשמה שהיא בוטלה כדי לחסוך "כאבי ראש" עם מפקחי המס ואף רצוי במידת האפשר להחתים את הלקוח על דבר הביטול.

אבי אלגוזי, רו"ח, מנהל מחלקת המסים ושותף במשרד רוח ברזלי avi_e1@barzily.co.il

יגאל שלום,

מדובר בצמיחה הנתפשת כטבעית, מתוך המחשבה האומרת- "אני מייצר ומשווק אז למה לא ליהנות גם מפירות המכירה לצרכן הסופי? הרי שם נמצא הכסף הגדול, ואת זה אני יודע מחנות המפעל הקטנה שפתחנו במחסן שלנו ואנשים באים במיוחד עד אלינו לקנות". אך כניסה לעולם הקמעונאות טומנת לצד הסיכויים הגדולים, גם סיכון לא מבוטל. הרי טיפים אחדים:

* ניהול רשת קמעונאית קטנה דורשת התמחות שונה מניהול מפעל.

* עבודה ישירה מול הצרכן הסופי שונה מעבודה מול משווקי התוצרת שלך לחנויות.

* לפיכך נדרש ניהול נפרד ומקצועי של שני הנושאים הנ"ל.

* ניהול רשת קמעונאית חושף את הפירמה לעבודה עם מזומנים, לניהול חנויות ועובדים מסוג שונה, לקשר עם חברות ניהול קניונים ובעלי נכסים מניבים ולחתימה על חוזים ארוכי טווח - נושאים שחייבים לשלוט בהם היטב.

* התמודדות עם ייצוא הדורשת עמידה בסטנדרטים של איכות מוצרים וסימון מוצרים הנהוגים בארצות היעד - ולא בארץ המוצא, חושפת לסיכוני מטבע.

* ייצוא פירושו ניהול רב תרבותי. פירושו הסתגלות לתרבות עסקית אחרת, לקצב עבודה שונה, לניהול משלוחים ולוחות זמנים לא פשוטים, לחגים ולעונות שנה אחרים.

הנקודות הנ"ל נועדו על מנת להדגיש את העובדה שחייבים להתחיל באבחון טוב, במיפוי של היתרונות שלכם כפירמה בשוק ושל המוצרים שלכם, ואת חלקכם בשוק המקומי. אחר כך יש לבחון את מגוון האפשרויות להגדלת המכירות בשוק המקומי, לפני שיוצאים להרפתקאות נוספות.

התהליך הינו תהליך אסטרטגי וכך צריך לנהל אותו: להתחיל בהתוויית החזון - היכן רוצים להיות בעוד שנים אחדות, ורק אחר כך להתוות את הדרכים העשויות להוביל אתכם לשם.

שוקי כץ, יועץ ארגוני בכיר, חבר איפ"א, המאוגדת בלהב, עמותה הפועלת למען זכויותיהם של בעלי עסקים עצמאים, לחיזוקו ולקידומו של מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל shukikatz@013.net

ברוך שלום,

אתה איש מדהים ואמיץ, אתה חי עולם אחד ומוכר אופנה לעולם שהוא זר לך. התמחות ועבודה קשה היא שם המשחק בעסקים ואתה צריך הרבה משניהם.

הרי לך שלוש עצות זהב שיסייעו לך:

יום הבוחר - לעולם לא תוכל להבין את הלקוח אם לא תהיה ממש הוא, קח לך יום בשבוע והפוך אותו ליום בחירה. יום שבו תהיה חילוני, לא במובן האמונה אלא מתוך בחירה. לך לחנויות של בגדי גברים, תמדוד בגדים, תקרא עיתוני אופנה, תדבר עם מעצבים. תלמד לחשוב כמו שהלקוח שלך חושב.

סקר החן הבל היופי - חבר לך שאלון, תן לכל לקוח שלך לענות עליו, שאל אותו מה הוא אוהב בחנות, איזה בגדים הוא היה רוצה, מה יגרום לו לחזור אליך, איזה שינויים היה רוצה בחנות שלך. כשהלקוח שלך יהיה כן איתך תוכל לדעת איך אתה נראה באמת ותוכל לשנות את המוצר בדיוק למידות הלקוח שלך.

כוח המוח - בנה לך קבוצת כוח מוח, קבוצת אנשים שתבחר לך מקרב לקוחותיך, חבריך, אנשי מקצוע. קבוצה מלוכדת של אנשים שאכפת להם ממך, שרוצים בטובתך אבל לא יפחדו להביע את דעתם. קבוצה שכזו אם תהיה בנויה ממגוון מקצועות ויכולות ותפגש באופן קבוע תספק לך סינרגיה של רעיונות והרבה כוח של אהבה ומוח. תמשיך להאמין כי האמונה בעצמך חשובה מכל.

בהצלחה. רונן וייס, מנכ"ל המכללה לעסקים המתמחה בליווי אישי וקבוצתי לעסקים מצליחים ronen@shivuk.biz

רועי שלום,

קיימים מספר נעלמים בשאלה שלך. האם יש לך מימון או יכולת השקעה? האם עסקת רק בבישול או גם ניהלת בעבר ואתה מתמצא בתמחור מזון? לצורך הדיון, אני מניחה שיש לך ציוד בסיסי - מטבח מאובזר, כלי אוכל, הגשה וציוד לעיצוב אירוע. בוא נניח שאין לך אפשרות להשקעה. אני מציעה לך לעבוד במספר שלבים:

1. בדוק מה קורה באזור, האם יש גני אירועים? האם הם עובדים עם קייטרינג קבוע? הצע להם את השירותים שלך.

2. כדאי לבנות אתר אינטרנט בו יהיו תמונות של אירועים ומנות אשר אתה יודע להכין.

3. בדוק היטב את התמחור שלך כך שלא תפסיד.

4. התחל במכירת אוכל מוכן לסופי שבוע. פרסם באמצעות פליירים לבתים ובאמצעות החברים שלך ושל ההורים והחברים של החברים. המלץ להזמין מראש - כך לא תיכנס להוצאות חריגות. מומלץ לתמחר כך שלא תפסיד אך מצד שני שיהיה כדאי ללקוחות.

5. פנה לרבנות המקומית ולילדי כיתות ו' ו-ז' - מאלה תוכל לדעת מי נרשם ברבנות ומי עומד לחגוג בר/בת מצווה. פנה אליהם באמצעות ברושור נאה והצע את שירותיך. הברושור צריך להיות עם מעט מלל והרבה תמונות של אירועים.

6. מאחר ומדובר במושב, אני מניחה שלמרבית האנשים יש חצר וחלק מהאירועים מתקיימים ליד הבית. אם יש לך אפשרות להשקיע, הכן אירוע לדוגמא באחת הגינות והזמן את הזוגות העומדים להינשא ואת ילדי בר המצווה.

זה על קצה המזלג, ממליצה לך גם לפנות למ.ט.י ולבקש ייעוץ עסקי. מומלץ גם לבנות תכנית עסקית. אם אתה רואה שאתה בכיוון, ניתן לקבל הלוואות בתנאים נוחים מקרנות שונות התומכות ביזמים. אל תשכח כי גם הלוואות בתנאים נוחים צריך להחזיר כך שאל תתפתה לקחת הלוואה לפני שאתה רואה שיש לך אפשרות להחזיר אותה.

בהצלחה!

אורנה רבינוביץ פונדק, M.Sc יועצת ארגונית ומאמנת עסקית oryon@inter.net.il

תומר שלום,

קיימים מקרים בהם עובד מתקבל לעבודה וחותם על הסכם, ולאחר תקופה קצרה מאד (ימים או שבועות) מודיע למעביד כי הוא עוזב מאחר והתקבל למקום עבודה אחר (אליו היה מועמד במקביל לקבלתו לעבודה הנוכחית). במקרה כזה, מאחר והעובד כבר הודיע על סיום עבודתו, הרי שבפועל הסכם העבודה בוטל ולכן סנקציה של אכיפת חוזה העבודה על העובד, הקיימת בדרך כלל במקרה של הפרה בדיני חוזים, אינה רלבנטית למעביד.

עם זאת, המעביד רשאי לתבוע פיצויים מהעובד בגין הפרת ההסכם. גובה הפיצוי משתנה כמובן ממקרה למקרה אולם בדרך כלל הוא נגזרת של גובה השכר או עלות מעביד שהיה אמור להיות משולם לעובד בגין תקופה זו. כלומר, השכר שאמור היה להיות משולם לעובד בגין תקופת עבודתו הקצרה, אינו משולם לו מאחר ולכאורה היתה זו תקופה "מבוזבזת" מבחינת המעביד אשר לא הספיק ליהנות מתפוקת העובד אלא אך ורק להשקיע בלימוד תפקידו וביצוע חפיפה.

המלצה למעסיקים המגייסים עובדים שזקוקים להכשרה הדורשת השקעת משאבים וכסף, היא שרצוי שיקבעו בהסכם ההעסקה התחייבות של העובד להתמדה לתקופה מסוימת וסבירה. בצד ההתחייבות של העובד כדאי לקבוע סנקציה של פיצוי מוסכם במקרה של הפרה ועזיבת העובד לפני תום התקופה. גובה הפיצוי המוסכם אותו נוקבים בהסכם חייב אף הוא להיות תואם להשקעה הכספית של המעביד בתקופה זו ולנזק אותו ניתן היה לצפות מראש במועד חתימת הסכם העבודה.

עו"ד עינת כרמי-ברק, שותפה וראש תחום דיני עבודה במשרד שנהב-קונפורטי-שביט ושות' einat@shenhav.co.il

נוריאל שלום,

הדילמה שאתה עומד בפניה היא נחלתם של עסקים רבים שפועלים בשוק מקומי קטן ורווי תחרות. כשחושבים על איתור מקורות הכנסה נוספים, מיד עולה מילת הקסם "יצוא" - איתור מקורות הכנסה מעבר לים. היצוא יכול תרום לעסק הן בהיבט הפיננסי, הניהולי והתפעולי, אך יש לקחת בחשבון שמדובר בנושא מורכב שדורש הכרת אבני הדרך להצלחה ביצוא והערכות מתאימה:

1. מוכנות המוצר, מוכנות העסק, תוכנית שיווקית - בחירת שוק יעד.

2. לימוד כללי המשחק בארץ היעד, התאמת המוצר ואפיון לקוחות.

3. איתור לקוחות, מו"מ וסגירה נכונה של עסקאות, יצוא, הגדלת מכירות בשוק יעד, חדירה לשווקים חדשים.

לעזרה תוכל לפנות למרכז יצואנים קטנים שפועל במכון היצוא המסייע לעסקים שמתעניינים ביצוא בדרכים שונות כגון: מפגש הכרות עם מכון היצוא הכולל הרצאות בנושא אבני הדרך ליצוא והצגת כלי סיוע המגוונים של מכון היצוא; יעוץ אישי ראשוני ובו אבחון מוכנות ויכולות העסק ליצוא, הצגת צרכים והערכת עלויות ברמה בסיסית; המלצה על מסלול פעילויות תוך התחשבות ביכולות העסק; הכוונה לגורמים מקצועיים שונים במכון היצוא ומחוצה לו.

היצוא אכן נושא מורכב, אך אין צורך לחשוש, כי עם מוכנות טובה, הערכות נכונה ועבודה מסודרת, ההצלחה מעבר לדלת.

מנחם לייב, מנהל מרכז יצואנים קטנים במכון היצוא

leib@export.gov.il

חנה שלום,

את מתארת כאן תופעה מוכרת מניסיוני בייעוץ לעסקים משפחתיים קטנים בינוניים ואף ענקים- תופעת דור ההמשך ושאלת שילובו בעסק. נשאלות כאן שאלות אחדות כגון מי מהמשפחה (בשלב ראשון ילדי המייסדים ובשלבים מאוחרים יותר גיסים וגיסות, נכדים וכו') מסוגל ורוצה להשתלב בעסק המשפחתי? איזו הכשרה עליו לקבל? ובאילו תפקידים נשבץ בני משפחה?

לאחר שמתקבלות התשובות יש לקבוע כמה תהליכים פנימיים במקביל: תהליכים לניהול החברה וניהול המשפחה סביב העסק, המתבססים על החלטות הנוגעות לשאלות כמו - האם כל מי מהמשפחה שעובד בעסק מושך משכורת זהה? מה המדיניות לגבי בני משפחה שאינם עובדים בעסק- האם יקבלו חלק מהרווחים? אם כן באיזה אופן? האם יהיו מעורבים בהחלטות גדולות? האם נותנים דיווחים למשפחה על מה שקורה בעסק? ובמקביל תהליכים לניהול העניינים השוטפים של העסק כמו תכנון, ייצור ומכירות.

בסוגיות אלה טמון להערכתי גם הסיכוי שלכם לעניין מישהו מהמשפחה להשתלב בעסק. אני מציע לכם לארגן מפגש משפחתי שנתי או חצי שנתי סביב נושא פעילות העסק, יתכן סביב "יום ההולדת" של העסק. המפגש יכול לכלול סיור קצר במפעל ובחנות להצגת דברים חדשים, תגובות לקוחות מרוצים אם יש, ושיחה עם המשפחה על התכנית לשנה הקרובה. כדאי להפוך את המפגש למתכונת של התייעצות שלכם עם דור ההמשך לגבי כדאיות הקמת אתר אינטרנט או התפתחות לתחומים אחרים, ולשלב במפגשים גם את החתן, הכלות והנכדים, גם אם הם צעירים. אולי מהם תבוא הישועה בעוד שנים אחדות.

היריעה קצרה כאן מלתאר את התהליך במלואו, אבל יש תקווה שמישהו מדור ההמשך- לאו דווקא הילדים שלכם, ימשיך את המפעל המשפחתי אותו הקמתם ופיתחתם בעמל כה רב. אין סיבה עדיין להרים ידיים.

שוקי כץ, יועץ ארגוני בכיר, חבר איפ"א, המאוגדת בלהב, עמותה הפועלת למען זכויותיהם של בעלי עסקים עצמאים, לחיזוקו ולקידומו של מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל shukikatz@013.net

קובי שלום,

זוגיות היא דבר קשה ואני לא מחשיב את עצמי מומחה בה, אבל בעולם העסקים זוגיות ועבודה מתערבבים להם והכל הופך לערבוביה. הדבר ידוע כחיידק הזוגיות, שאם לא מטפלים בו הוא עלול להיות מסוכן.

הרי לך שלוש עצות זהב שיסייעו לך ולאשתך להתמודד:

הפרד ומשול- בעסק יש מספר תפקידים כמו ניהול, תפעול, מכירות, שיווק, כספים. חלקו בניכם את התפקידים ושכל אחד מכם יכסה חלק אחר באופן מלא. אם אחד ימכור ויהיה בחוץ, אז השני ינהל את הייצור והתפעול מבפנים. עליכם להיות חזקים להיפרד בעסק ולמשול בזוגיות.

זוגיות או לא להיות- זוגיות ומשפחה היא הדבר החשוב ביותר שיש לנו בחיינו, וכשהיא בריאה העסק יכול המריא. כשהזוגיות חולה אי אפשר לקבל החלטות טובות ולהיות מרוכז בהצלחה. אל תהססו להחליף את אחד מכם בעובד טוב ומיומן. למשפחה אין מחיר, אך למנהל טוב יש גם יש.

יום המשפחה- בכל עסק מתוקן יש פגישות הנהלה שבהם יושבים ודנים ומחליטים מה יהיה בשבוע הבא. לעסק משפחתי יש ישיבות הנהלה בלתי נגמרות. הצעתי אליכם היא לבחור יום שיהיה יום המשפחה. בבוקר תבצעו ישיבת עבודה ובערב תצאו לבלות ותחזקו את האהבה.

בהצלחה.

רונן וייס, מנכ"ל המכללה לעסקים המתמחה בליווי אישי וקבוצתי לעסקים מצליחים ronen@shivuk.biz

גנית שלום,

אכן גם עסקים קטנים יכולים לייצא. לפני שאת מתחילה, עליך לבדוק עם עצמך אם יש לך יכולת ייצור ומענה מיידי להזמנות. הייתי מציעה לך להתחיל במספר כיוונים:

מכון הייצוא- היכנסי לאתר שלהם ובדקי מתי יש להם השתלמויות ליצואנים קטנים. המכון מציע השתלמויות מקיפות ומועילות.

תערוכות וירידים- בדקי באינטרנט תערוכות וירידים של מעצבי קרמיקה. צרי קשר עם המארגנים, צרפי קטלוג, לינק לאתר אינטרנט (אם יש לך) והציעי להם להשתתף. בדקי עלויות ולוחות זמנים. בתערוכות מסוג זה יוצרים קשרים עם בעלי חנויות מעבר למכירה ישירה ביריד עצמו. אם יש תערוכה שנראית לך, נסי לברר מי שאר המשתתפים, מי הקהל המגיע ואם את מכירה מישהו שהשתתף בתערוכה זו- כך תוכלי לגבש את ההערכה אם ההשקעה שווה.

מכרים ומכרים של מכרים- כל אחד מאיתנו מכיר מישהו שחי בחו"ל. נסי לבדוק בין מכריך אם הם מכירים בעלי חנויות או גלריות שיהיו מעוניינים להציג עבודות שלך.

כסף- כשאת מחשבת עלויות אל תשכחי לקחת את עלות הטסת העבודות, מסים, ביטוח ועוד. כשאת עובדת עם בעלי גלריות, במיוחד בשלבים הראשונים, דאגי לקבל את הכסף מראש בהעברה בנקאית - קחי בחשבון כי גם ההעברה עצמה עולה כסף.

מסים- מומלץ להתייעץ עם רואה החשבון שלך.

יש לא מעט מעצבים ישראלים המוכרים בעולם בכמויות לא גדולות בהתאם ליכולת הייצור שלהם. יצוא דורש לימוד והיערכות, למה שלא תנסי? מובן שכל הנאמר כאן הוא רק על קצה המזלג.

בהצלחה!

אורנה רבינוביץ פונדק, M.Sc יועצת ארגונית ומאמנת עסקית oryon@inter.net.il

אלון שלום,

אכן הצדק עם המשקיע, קבלה של מניות כמוה כקבלת תקבול החייב במס הכנסה ובמע"מ, אין העובדה כי לא מדובר בתשלום בפועל משמעה כי אין חבות במס וזאת כי למניות המתקבלות שווי כלכלי.

הסוגיה הקשה היא לקבוע מהו השווי הכלכלי בעסק אשר טרם החל להניב הכנסה ואינו נסחר בשום בורסה ואשר סיכויי הצלחתו טרם ידועים.

פקיד השומה נוהג לבחון את שווי השירות הניתן על פי מבחנים השוואתיים של גיוסים שנעשים בסמוך למתן השירות, כלומר אם גויס כסף או יגויס כסף על ידי החברה , יראו בשווי החברה שנקבע בהסכם כאינדיקציה לשווי השירות שניתן.

מספר אפשרויות לפתרון:

1. הענקת אופציות כחליף למניות. להבדיל ממניות רואים בעיתוי ההכרה בהכנסה אצל המקבל לא את יום הענקת האופציה אלא את יום מימושה למניות החברה.

2. הענקת מניות "פאנטום" אשר משמעותן כי נותן השירות יהיה זכאי בעתיד לקבלת אחוז מסויים מכל תמורה אשר תתקבל מפעולות ומימושים של מניות החברה.

3. מציאת מנגנון תשלום הנגזר מביצועים ולאו דווקא מבעלות.

יש לשים לב כי התשובה מתייחסת בעיקר לנותן שירות המדווח על הכנסותיו על בסיס מזומן. הסוגייה מאד מורכבת ודורשת התייעצות פרטנית עם יועצי המס בטרם תחתום על כל הסכם בנדון.

הלל שטיינברגר, רו"ח ומנהל מחלקת פיתוח אסטרטגי בברזלי ושות' hillel.steinberger@barzily.co.il

מרים שלום,

בני זוג רבים פונים אלי עם אותה בעיה שקוראים לה פחד, היא טבעית במיוחד כשאת לא בעלת העסק. הרי לך שלוש עצות זהב שיסייעו לך ולבעלך להתמודד:

* תני לו יד - כשאחד מבני הזוג שכיר והשני עצמאי הם חווים שני עולמות שונים לחלוטין, שתי שפות שונות וקשיים מסוג אחר. עסק זה כמו ילד בשנים הראשונות. הוא זקוק להרבה תמיכה וסיוע ולאחר מספר שנים הוא מתחיל ללכת בכוחות עצמו. בן זוגך צריך תמיכה רבה עד לגדילת העסק שלו.

* הבנק הוא רמזור - כאשר התזרים חיובי הרמזור ירוק, אם התזרים מתחיל להיות בעייתי הרמזור הופך לכתום והבנק מתחיל ללחוץ, כשהתזרים בקריסה הבנק הופך לאדום ואז הוא לא תמיד ירחם עליך. לבעלך יש למסור שלא יפתיע את הבנק, שיישאר ירוק בכל מחיר ויגדיל את קופת המזומנים שנכנסת לבנק, כך גם את וגם הבנק תהיו שמחים.

* אבטחה היא הבטחה- הבטחה ללקוח היא החשובה ביותר, חברות אבטחה רבות מבטיחות אותו דבר. אם לבעלך חברת אבטחה של מועדונים ההבטחה היא מאבטחים חזקים ומקצועיים שישמרו על השקט. אם באבטחת טיולים מדובר, המאבטח יכול להיות גם חובש ואז אתה חוסך כסף לבית הספר המזמין אבטחה לטיול. אז תבטיחו משהו בכל מחיר ותעמדו בהבטחה.

בהצלחה.

רונן וייס, מנכ"ל המכללה לעסקים המתמחה בליווי אישי וקבוצתי לעסקים מצליחים ronen@shivuk.biz

חיים שלום,

ראשית, המוטו שלי כמנהל בעבר וכיועץ ארגוני כיום הינו ש:"אין גורם מלכד יותר בארגון, מאשר למידה משותפת ותחושת צמיחה משותפת". ממש כמו אצל תלמידי בי"ס, במחזור בתנועת נוער, אצל בני מחזור בצבא וכדו'.

השקעה בהכשרת עובדים ומנהלים איננה לוקסוס אלא חובה. אני רואה בהכשרת עובדים אמצעי להשגת מטרות עיקריות אחדות ובהתאם לכך משתנים תכני וסוג ההכשרות.

* הכשרות מקצועיות / עסקיות

בתחום זה הדברים ברורים. אלו הכשרות שמטרתן לשפר את ביצועי העובדים והארגון. העובדים משפרים את הידע והמיומנויות המקצועיות שלהם ואת היכולת לייצר פעילות עסקית. ההכשרות מוכוונות להפוך את העשייה איכותית יותר, להביא תוצאות טובות יותר.

תחת תחום זה נמצאות גם הכשרות המקנות לעובדים "גמול הכשרה/השכלה" בארגונים המכירים בכך לצרכי הטבות שכר. התועלת בהכשרות אלה הינן לארגון הספציפי או במקרה שהעובד עוזב - לארגון דומה במהות או בתחום העיסוק.

זהו גם תחום אידיאלי לאפשר למנהלים ועובדים מהארגון להדריך, ללמד ולחלוק עם עובדים אחרים את הידע והניסיון שצברו וגם ליהנות מכך שהם גם "מדריכים".

* הכשרות בתהליכים ומיומנויות ארגוניות

בתחום זה נמצא קורסים ניהוליים למיניהם כמו בשרות, שימור לקוחות, הדרכות בתחרות ושיתוף פעולה, מוטיבציה, תפישת תפקיד, ניהול ידע, תקשורת פנים ארגונית ופתרון קונפליקטים. מטרת ההכשרות הינה לעשות את התהליכים הפנימיים בארגון ואת הממשק עם הלקוחות ל-"חלקים", יעילים ואפקטיביים יותר. גם כאן התפישה היא כי ההכשרה תבוא לידי ביטוי בתוצאות העסקיות ובביצועים של הארגון.

התועלת בהכשרות אלה היא אמנם מעבר לגבולות הארגון עצמו אבל בגלל התלות של מרבית התחומים בתרבות הארגונית בה מתבצעת ההדרכה - הם מתאימים בעיקר לארגון ודורשים התאמות בעת מעבר לארגון אחר. למשל קורס קצינים לא בהכרח דומה לקורס למנהלים צעירים. בתחום זה נעשה שימוש בעיקר במדריכים מקצועיים מחוץ לארגון בשיתוף עובדים או מנהלים מהארגון.

* הכשרות בכישורי חיים

תחת כותרת זו נכנסים נושאים רבים ומגוונים. חלקם נוגעים לפרט עצמו, חלקם למשולש- עובד, ארגון, משפחה וחלקם למשולש- עובד, ארגון, סביבה / קהילה. בתחום זה נמצא נושאים כמו הצגת נושא, תקשורת בין אישית, לחצים בעבודה, הכנה לפרישה, שיווי משקל עבודה משפחה, אינטליגנציה רגשית, מודעות עצמית, חונכות אישית ואימון. נושאים אלו נכנסים ישירות ל- "ארגז הכלים האישי" של כל עובד או מנהל ומלווים אותו לכל מקום אליו ילך, כאדם "שלם" ואיכותי יותר.

מומלץ מאד בכל ארגון ליצור את תמהיל ההדרכות הרלוונטי מכל התחומים, תוך התייעצות עם גורם מקצועי חיצוני. את ההדרכות יש לפרוש בהתאם ליכולות הכספיות והיכולת שלכם להקצות שעות / ימים לנושא. הדבר יתרום הן לתוצאות ולביצועי הארגון והן לאיכות חיי המנהלים והעובדים אצלכם. מתוך הבנת אופן הפעילות של החברה שלכם, ניתן לייצר את מסגרת הזמן הנכונה ואת קבוצות הלמידה המתאימות ללמידה ולצמיחה המשותפת.

שוקי כץ, יועץ ארגוני בכיר, חבר איפ"א, המאוגדת בלהב, עמותה הפועלת למען זכויותיהם של בעלי עסקים עצמאים, לחיזוקו ולקידומו של מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל shukikatz@013.net

גאיה שלום,

בעלות חנויות משקיעות בשכר דירה עבור חנות הממוקמת באזור טוב, בפרסום, בארנונה, בשכר עבודה למוכרות ובהוצאות נוספות. השקעה במלאי עולה גם היא כסף. חנות הרוצה לשרוד צריכה למכור מוצר במחיר של פי 2-2.4 מהמחיר בו קנתה את המוצר ממך.

בעבודה בתנאי קונסיגנציה את מספקת סחורה ומסכמת מראש עם בעלת החנות על מחיר מבוקש עבור כל אחד מהפריטים. עליך להקפיד על ניהול המלאי - לדעת אילו פריטים נמצאים באיזו חנות. זכותך לאסוף את הסחורה בכל רגע נתון ואם מבקשים ממך פריט מסוים שחסר לך במלאי, את יכולה לדרוש אותו מהחנות.

התשלום מתבצע בדרך-כלל אחת לחודש עבור הפריטים שנמכרו בחודש שעבר. שימי לב כי בעלת החנות תעדיף למכור קודם כל פריטים שהיא שילמה עליהם, לכן עליך לשמור איתה על קשר קבוע, לגלות עניין ולעודד אותה למכור.

בעבודה בתנאי מכירה - בעלת החנות משלמת עבור הסחורה, בדרך-כלל שוטף + 60. המוצרים שייכים לה וגם אם את נתקעת ללא מלאי, לא מקובל לבקש חזרה מוצרים שנמצאים בחנות. לאחר הרכישה, מקובל לבוא ולהחליף פריטים אשר לא מצליחים להימכר. גם בשיטת עבודה זו אפשרי שתוחזר לך סחורה.

עליך לעשות את השיקול - יתכן שתמורת מכירה שווה לך להוריד קצת במחיר לעומת קונסיגנציה. קחי בחשבון שהמחיר צריך להיות הגיוני ללקוחה שעה שמכפילים אותו ב-2.4, לכן כדאי לך לבדוק את תהליך הייצור שלך ולברר אם יש דרך להוזיל את המוצר ולהישאר רווחית.

בשתי שיטות העבודה עליך להיות עם היד על הדופק - לעודד את בעלת החנות והמוכרות להציע את המוצרים שלך, לברר אילו פריטים מצליחים וממה התלהבו הלקוחות. אם תמצאי דרך להתחבר אל בעלת החנות היא תעודד את מכירת המוצרים שלך. קחי בחשבון כי היא השגרירה שלך ולא האויבת או הסחטנית. אני מניחה שבמרבית המקרים שתיכן מתחברות לאותו טעם -את מהכיוון העיצובי והיא מהכיוון המסחרי, כך שזהו דו שיח בשפה קצת שונה. נסי גם לתגמל את המוכרות על מכירות יפות של המוצרים (למשל בפריט מהקולקציה שלך או בשובר לסרט).

יתכן ששווה לך לפנות למ.ט.י ולבקש ייעוץ עסקי, כך שתוכלי לבנות תכנית עסקית שמותאמת לך.

בהצלחה!

אורנה רבינוביץ פונדק, M.Sc יועצת ארגונית ומאמנת עסקית oryon@inter.net.il

איתן שלום,

ראשית עליך לזכור שמתן תגמולים לעובדים על הצלחות תשפר את הרגשתם, דבר שישפר את ביצועיהם וחוזר חלילה. במצב בו העסק מצליח קל יותר לתגמל את העובדים, אך גם אם אלו ימים של משבר, ביכולתך למצוא את הדרך לתגמל ולשפר את הרגשתם בלי להוציא כספים מיותרים. הנה כמה דוגמאות:

* מילות הערכה - ספר לכל אחד מעובדיך על תרומתו ותן לו את התחושה שאתה מעריך ומוקיר אותו. מילה טובה אינה עולה כסף, אך היא שווה זהב.

* ערוך פגישות אישיות לתיאום ציפיות, שמע את אשר על ליבם וספר להם על המגבלות הקיימות.

* גם אם היום אין לך עודפים לחלק, הראה להם את תמונת העתיד והגדר להם בדיוק מה יקבלו ועבור אילו ביצועים, כשהמצב ישתפר בבוא היום.

* הגדר יעדים אישיים ו/או קבוצתיים ברורים וניתנים למדידה וקבע את גובה התגמול עבורם. כשהעובדים ידעו בדיוק מה מצופה מהם, כשהיעדים יציבו רף גבוה אבל בר ביצוע, כשהם יהיו מובנים ופומביים וכשהתגמול ייתפס על ידם כמשמעותי, העובדים יעשו הכול על מנת לעמוד ביעדים וכך הן אתה והן הם תצאו מורווחים.

אודי בירקאן, יועץ עסקי ומחבר הספר GPS לעסקים

בעסק צומח טבעי שיש לאנשים ברק בעיניים. ולא, לא מדובר בברק הנובע מבונוסים שמנים, אלא מתחושה של ארגון "רעב" ושלב הראשון ומאוחר יותר ארגון "אנרגטי הפועל בנחישות".

תיאוריות ארגוניות העוסקות במה שנקרא בשפה המקצועית "מעגל חיים ארגוני" מזהירות בפני השאננות המאפיינת ארגונים החשים שהם בשיא פריחתם. התחושה שאתה בשיא, מרדימה קצת את החושים, גורמת קצת לזלזל במתחרים, ומכניסה את הקשר עם הלקוחות לרוטינה לא בריאה.

אמירה כמו "נוריד קצת את הקצב ונהנה מהפירות של מה שעשינו..." עלולה להוות נקודת מפנה שלילית בחיי הארגון, משום שיש לה ביטוי מעשי בשטח: מפסיקים להילחם על כל עיסקה ומאבדים מהנחישות. ומי שמרגיש בכך ראשון הם, כמובן, המתחרים.

העובדה שאתם חשים שהעסק דורך במקום היא יתרון. סימן שאינכם שאננים. יש לבדוק עד כמה אפשר לרענן את סל המוצרים שאתם מציעים, להתחדש בתחומים נוספים, לרענן את אנשי המכירות בתחומים החדשים (יתכן שלוותיקים שבהם זה יהיה מעט קשה וצריך ללוות אותם צמוד יותר), לבחון את הקשרים האישיים שלכם כבעלים עם הלקוחות האסטרטגיים. ככל שתהליך ההתנערות יהיה יותר ממשי ופחות קוסמטי, הסיכוי שתצליחו לשמור על חלקכם בשוק ואולי אף להגדילו - גבוה יותר.

בהצלחה!

שוקי כץ, יועץ ארגוני בכיר, חבר איפ"א המאוגדת בלהב, עמותה הפועלת למען זכויותיהם של בעלי עסקים עצמאים, לחיזוקו ולקידומו של מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל shukikatz@013.net

תודה, מנחם

מנחם היקר,

בעיה זו עלולה להתרחש בגלל אחת או יותר מהסיבות הבאות:

• לא הפעלת את Windows Vista בתוך תקופת ההפעלה של 30 יום.

• Windows Vista מגלה שהחומרה במחשב שלך השתנתה באופן משמעותי ושלא הפעלת מחדש את Vista בתוך תקופת החסד להפעלה מחדש, שהיא בת 3 ימים.

• אתה מפעיל גירסה של Windows Vista שזוהתה כלא מקורית.

אם אתה סבור כי ברשותך עותק מקורי של Vista השתמש בשיטות אלה לפתרון הבעיה:

שיטה 1: הזן את מפתח המוצר שלך.

1. לחץ על Retype your product key (הקלד מחדש את מפתח המוצר שלך) בהודעה המוקפצת Activate Windows Now (הפעל את Windows כעת).

2. קבל את תנאי ההפעלה כאשר תתבקש לעשות זאת.

3. הקלד את מפתח המוצר ולאחר מכן, לחץ על Next (הבא).

שיטה 2: פנה אל מיקרוסופט.

אם ווינדוס מזהה כי חומרת המחשב שלך השתנתה באופן משמעותי, והשיטה הקודמת לא פתרה את הבעיה, ייתכן שעליך לפנות למיקרוסופט לקבלת עזרה. כדי למצוא את מספר הטלפון של מרכזי ההפעלה של מיקרוסופט הקרוב אליך, בקר באתר האינטרנט הבא: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=71142

ת' היקר,

בעולם העסקים אין גיל להתחיל ואין דרך אחת להצלחה, יש מקום למומחים ואתה לא צריך לרחם על עצמך אלא להילחם.

הרי לך 3 עצות זהב שיסייעו לך בהתחלה:

* היה רופא מומחה - חפש לך נישה לא מטופלת ושם תהפוך למומחה. לכל כאב יש תרופה ולכל בעיה יש פתרון. אתה צריך למצוא את הבעיה שאתה יכול לפתור עם הידע שלך. אני יכול לחשוב על שני קהלים לא מטופלים שבהם תוכל להתבלט: התמחה בספורט לגיל השלישי או בספורט המשולב בדיאטה לנוער עם בעיות השמנה.

* בנה מוצר מדויק - האם השיעור אישי או קבוצתי. מה יש בכל שלב, איזה בעיה זה פותר, כמה זה עולה. תכנן הכל מראש, אנחנו אוהבים לקנות דברים מדויקים שמומחה חשב עליהם לעומק.

* כמה עולה לך שעה - עסקים רבים קודם בונים את המוצר ואז בודקים אם הוא משתלם להם. לכן כמדריך כושר אתה חייב לבדוק כמה עולה כל שעת עבודה שלך, כולל עלות נסיעה, מיקום וציוד. לאחר מכן הוסף את הרווח שלך וכך תחשב כמה עולה שעת אימון. זכור, לאחר שקבעת את עלות השעה בדוק שהיא הגיונית יחסית למתחרים. גם אם תהיה יקר מעט לעולם אל תנקוב במחיר הפסד.

בהצלחה.

רונן וייס, מנכ"ל המכללה לעסקים המתמחה בליווי אישי וקבוצתי לעסקים מצליחים. ronen@shivuk.biz

אתחיל מהסוף: העובדים הם המשאב והנכס שלך. לא תוכל להנהיג שינויים ללא הסכמתם ותמיכתם בתהליך. תוכל לעשות זאת באמצעות אימוץ הצעדים הבאים:

1. שתף אותם בהתלבטויות.

2. הראה להם את התוצאות הרצויות. צייר את תמונת העתיד ואיך כל אחד ואחד מהעובדים משתלב בה.

3. קיים הדרכות, חגיגות משותפות ותן לעובדים להרגיש ששווה להם להתאמץ.

4. כמנהיג, אתה חייב לפעול על פי אמות המידה שהצבת, ואשר אותן אתה דורש מעובדיך.

5. אל תפסול על הסף את דבריהם, גם אם אלו לא תואמים את השקפתך, תן להם להביע את דעתם, הקשב ותוכל ללמוד מה מאיים עליהם ומה מטריד אותם. אם תדע לתת מענה לחששות, דרכך לשינוי תהיה קלה יותר.

6. עודד ותגמל עובדים המאמצים את התרבות, הערכים והנורמות הרצויים.

7. זכור, שינוי תרבות ארגונית אינו קל, אך במידה והחלטת שזה הצעד הנכון, היה נחוש והחלטי ובסוף התהליך תיווכח שזה משתלם.

בהצלחה!

אודי בירקאן, יועץ עסקי ומחבר הספר GPS לעסקים

אתם חייבים לפעול מיד! לבדוק מה קורה ומהיכן נובעת חוסר ההתאמה בין התוכנית העסקית לביצוע בפועל. בשלב יצירת התכנית העסקית, החשיבה הינה יותר אובייקטיבית, כך אני מקווה שגם במקרה שלכם. אולי אף שרטטתם אפשרות של תרחישים אחדים, מוצלחים יותר ומוצלחים פחות.

לאחר שהעסק מוקם ומתחיל לפעול, הוא הפך להיות ה"בייבי" שלכם. ברגע זה נוצרת נטייה פסיכולוגית חזקה לא לראות את סימני הסכנה המתקרבת. יש נטייה להאחז בתקוות שאו-טו-טו המכירות יעלו, המצב יישתפר, תסגרו חוזים עם עוד לקוחות וכדומה.

העולם מלא בדוגמאות הממחישות הטיות פסיכולוגיות בתהליכי ניהול סיכונים. ההוצאות ממשיכות לתפוח וההכנסות אינן עומדות בציפיות וצריך "להביא עוד כסף מהבית".

לכן, אתם חייבים לחזור לתרחישים הפסימיים יותר שבתוכנית העבודה ולראות האם יש התאמה למצב בפועל ולא לנסות "לאנוס" את המצב בפועל, לתרחישים אופטימיים.

אני ממליץ לבצע התאמה מיידית של התוכנית העיסקית לפי נתוני האמת שאתם חווים - רצוי בסיוע יועץ חיצוני שיסייע גם בהתגברות על המעצורים הפסיכולויים לראות את האמת העיסקית שלכם.

ההמשך תלוי במשאבים העומדים לרשותכם לפיתוח העסק על בסיס התוכנית העסקית המעודכנת.

שוקי כץ, יועץ ארגוני בכיר, חבר איפ"א המאוגדת בלהב, עמותה הפועלת למען זכויותיהם של בעלי עסקים עצמאים, לחיזוקו ולקידומו של מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל shukikatz@013.net

אליעזר, ניהול עסק הוא כמו פאזל, שאם חסר לך חלק אתה לא יכול לישון בלילה, או כמו תינוק שאתה חייב להאכיל. אני מצרף לך 3 עצות זהב:

* 20/80: אם קיבלת עסק בירושה למד כל חלק בעסק לפני שאתה משנה, בכל עסק יש חלקים טובים שעובדים מצוין וחלקים טעוני שיפור. ערוך תהליך למידה מעמיק עם רואה החשבון של החברה על מנת לעמוד על מצבה הפיננסי. בדוק את ההוצאות וההכנסות ונסה לראות אילו מוצרים או שירותים גורמים ל-80% מההכנסות ומה המוצרים שהביאו 20% מהכסף. כך תדע בדיוק מה מפסיד ומה מרוויח בעסק שלך, אם הוא החזיק שנים כנראה שנעשה לפחות דבר אחד נכון.

* להתחיל מלמטה: התחל את היום הראשון שלך בחברה כעובד. כל פעם הצטרף למחלקה אחרת ועבוד עימם במשותף. כך תלמד להכיר גם את העובדים וגם את העשייה והנהלים סביבה. לעולם אל תתחיל לנהל את העסק המשפחתי שירשת לפני שעבדת בו.

* קח יועץ: אני מציע לך לקחת מומחה בעסקים שילווה אותך בשלבים הראשונים, בדוק שהוא בעל ניסיון מוכח, ועם הצלחות שניתנות לבדיקה. עצה טובה, של מישהו שעשה את זה בעבר שווה הרבה כסף. זה הכסף הכי טוב שתשקיע בעסק שלך. עזוב את האגו, התמקד בתוצאות.

בהצלחה.

רונן וייס, מנכ"ל המכללה לעסקים המתמחה בליווי אישי וקבוצתי לעסקים מצליחים. ronen@shivuk.biz

אנחנו שלושה שותפים בעסק חדש יחסית ו"כולם עושים הכל". אנו מעסיקים גם עובדים בעסק, ולהם ברור מה כל אחד עושה. איך ומתי נוכל להגדיר גבולות תפקידים בינינו?

התופעה שהינכם מתארים מתרחשת כמעט בכל העסקים בשלבים המוקדמים של חייהם. זו תופעה ידועה ויש לה את היתרונות שלה - גם אם לפעמים "דורכים זה לזה על האצבעות" . תקופה זו בעסק מלאה בעשייה, בחדוות יצירה, ברעיונות פרועים - וכאמור כולם יודעים הכל וכולם עושים הכל וכולם מתערבים בכל. הדבר בולט עוד יותר בעסקים וחברות משפחתיות שם גם מביאים את העסק הביתה אחרי יום העבודה.

כמובן שמגיע השלב בו חייבים להכניס סדר לשותפות, לאתר את נקודות החוזק של כל אחד מהשותפים ולהכפיף לאחריותו הישירה תחומים בהם הוא/היא חזקים. לעיתים גם עולה הצורך להכניס מנכ"ל מקצועי שאיננו שותף - ואז חייבים לעשות סדר כדי שלא ייווצר מצב שהשותפים משגעים את המנכ"ל, שבתגובה מתמרן אותם על מנת לשרוד.

החכמה היא לייצר את תחומי האחריות וההתמחות של השותפים, מבלי ליצור גבולות וגדרות הפרדה בין התחומים - אלא להמשיך להזרים מידע, לחשוב ביחד ולעשות דברים ביחד. יותר מדי סדר ונהלים ומשמעת, בשלב מוקדם מדי, עלולים להבריח את היצירתיות. במצב שתיארתם, בו לעובדים יש תחומים מוגדרים, אם אתם מרגישים גם שבתחומים מסויימים יש יותר מידי חפיפה של שלושתכם בכל עניין ויש גם תחומים שחלקכם לא ממש מתעניין בהם או תחומים שנדרשת התמחות מיוחדת - זה הזמן להתארגן בצורה שונה.

שוקי כץ, יועץ ארגוני בכיר, חבר איפ"א, המאוגדת בלהב, עמותה הפועלת למען זכויותיהם של בעלי עסקים עצמאים, לחיזוקו ולקידומו של מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בישראל shukikatz@013.net

קוראים לי חי. בגיל 45 החלטתי להגשים חלום נעורים: משכנתי את הבית וקניתי פאב במרכז תל אביב. מאז אני בעיקר רץ. רץ מעבודת הלילה בפאב לילדים, גונב קצת שינה, אחר כך לבנק ומשם לקבל סחורה. קשה לי בעסק וקשה לי בחיים מה לעשות?

חי, אני גאה בך על האומץ. קשה לראות את החיים עוברים לידך בלי להגשים אותם. 3 עצות זהב שאני מקווה שיעזרו לך:

* רגש את הלקוח - פאב מוכר בילוי והנאה, היה מדויק בבחירת סוג הבליין שלך. הבליין הוא המשאב המרכזי בכל עסק. למד אותו היטב - בן כמה הוא, מה הוא אוהב, מה מפריע לו ומה חסר לו. אחרי שהפכת מומחה בלקוח שלך, רגש אותו בכל מחיר.

* למד את התחרות שלך - פאב צריך למכור משהו שונה מהמתחרים שלו, אחרת הלקוח לא יבוא. בדוק את הפאבים האחרים באזור, דבר עם הבעלים. מנהלי מקומות בילוי מכירים את הצד הפחות זוהר של חיי הלילה. רק מומחיות בתחרות תלמד אותך מה עליך לעשות שונה.

* חשוב שתהיה תוכנית - עסק שאין לו תוכנית כמו מטוס ללא טייס, בנה תוכנית מדויקת לכל ערב בשבוע. בדוק את ההוצאות, צפה את ההכנסות והתכונן לבלתי צפוי. זכור: עסק זה נוסחא מדויקת, אם תאלתר החיים ילמדו אותך כמה זה יקר.

בהצלחה.

רונן וייס, מנכ"ל המכללה לעסקים המתמחה בליווי אישי וקבוצתי לעסקים מצליחים ronen@shivuk.biz

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ