כיצד להיות המנכ"ל של העסק

מנכ"ל העסק הוא מי שתפקידו יחרוץ את גורל העסק לשבט או לחסד, ומי שמאחד תחת כנפיו את שאר הסמנכ"לים &#9632 כדי לתפקד כמנכ"ל העסק יש לפעול לפי חזון עסקי, לדעת לאזן ולשלב בין יתר חמשת תפקידי הניהול, לבחור חברי דירקטוריון מתאימים להתייעץ עמם, ולדעת לשתף פעולה עם עסקים עמיתים

עמירם קאופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בששת המדריכים בסדרה שוחחנו על חמשת הסמנ"כלים שחייבים להיות אצלכם בעסק - משאבי אנוש, מחקר ופיתוח, תפעול, כספים, שיווק ומכירות. אלו הם חמשת התחומים שמכסים ב- 360 מעלות את כל תחומי הפעילות של כל עסק, ולא משנה מאיזה ענף ומה גודלו. אלו תחומים הנלחמים על אותם משאבים - זמן, קשב, כסף, אנרגיה ועוד, ופועלים הרבה פעמים בסתירה זה מזה.

עכשיו הגענו לתפקיד האחרון והחשוב מכל - המנכ"ל. זהו התפקיד שלמעשה יחרוץ את גורל העסק לשבט או לחסד. הנה כמה כיווני חשיבה להתבוננות על העסק שלכם כאשר אתם חובשים את כובע המנכ"ל.

חזון אישי ועסקי

חזון עוסק ביצירת התמונה הגדולה והמאתגרת קדימה, והוא נגזרת של תהליך חשיבה מאוד עמוק העוסק במילים כמו רוחניות, ייעוד, משמעות, ערך, נתינה וכדומה. העבודה על החזון האישי שלכם תאפשר הבנה עמוקה ופנימית של תכלית קיומכם בעולם, ותיתן לכם כלי רב עוצמה שיאפשר לנוע קדימה לכל אתגר, ולהתגבר על כל מכשול בדרך. תכלית זו ראוי לתרגם קודם כל לחזון אישי העוסק בכם כבני אדם, ואחר-כך לחזון עסקי העוסק ביכולת של העסק שלכם לממש את החזון האישי שלכם. החזון הוא הבסיס שיש לסמנכ"ל המחקר והפיתוח בעיצוב התפיסה האסטרטגית של העסק.

איזון בין כל התפקידים

האיזון מתמקד במילה "לבד", והוא עוסק בחלוקת המשאבים בין כל התפקידים השונים ובהחלטה דינמית מי ישתמש בהם,, ובפשטות - איזה סמנכ"ל עובד כרגע. כדימוי, האיזון עוסק בזמנים בהם כל אחד מבעלי התפקידים עושה את עבודתו לבד. זהו תעדוף דינמי המתאים את עצמו לצרכים המשתנים של העסק באופן שוטף. לדוגמה: מיקוד על השיווק והמכירות לקראת כנס חשוב בו אתם משתתפים, מיקוד על חופשה משפחתית בחו"ל כחלק מהטיפול במשאבי האנוש של העסק, השקעה בשיתוף פעולה שמטרתו לייצר מוצר או שרות חדשניים בהתאם לצורך העולה מתחום המחקר והפיתוח, או מיקוד בתחום התפעול ביום עבודה המוקדש כולו לאספקה פיזית של המוצר או השרות ללקוחות.

אינטגרציה בין כל התפקידים

האינטגרציה מתמקדת במילה "ביחד", והיא עוסקת בתאום בין כל התפקידים השונים, ובפשטות: מי רלוונטי לסוגיה זו. כדימוי, האינטגרציה מתמקדת בזמנים בהם בעלי התפקידים עובדים ביחד (פגישות הנהלה, פגישות עבודה, ישיבות צוות), ומטרתה לוודא שכל השיקולים הנדרשים נלקחים בחשבון בתהליכי קבלת ההחלטות. לדוגמה, אם אתם מתלבטים לגבי יציאה להכשרה מקצועית כלשהי, נדרשת התייחסות של מספר בעלי תפקידים - בתחום משאבי האנוש השיקולים קשורים לחשיבות ההכשרה על ההתפתחות המקצועית שלכם, בתחום התפעול השיקולים קשורים ביכולת להקצות את הזמן הנדרש לעניין, בתחום הכספים השיקולים קשורים להשוואת ההשקעה בהכשרה זו לאפשרויות לימודים אחרות, וכדומה.

הדירקטוריון

כעצמאים ובעלי עסקים אתם בודאי חשים מאוד בודדים, ולכן כדאי מאוד שיהיה לכם דירקטוריון שאיתו אתם יכולים להתייעץ, ולקבל רעיונות והתייחסויות לכיוון הפעילות של העסק. אתם יכולים להתייעץ עם חברי הדירקטוריון, בהתאם לצורך וליכולת, גם כבודדים וגם כקבוצה. ישנם שני כללים פשוטים לבחירת חברי הדירקטוריון. הראשון, בחרו אנשים שאוהבים אתכם (בת זוג, משפחה, חברים וכדומה) ואכפת להם מהצלחתכם האישית והעסקית. השני, בחרו אנשים יצירתיים, פתוחים, אמיצים ומאמינים - אנשים שיוכלו לתת לכם זוויות ראייה חיוביות וכיווני חשיבה מאתגרים.

בעלי מקצוע חיצוניים

לכל עסק ישנם בעלי מקצוע הנותנים לו שירותים מקצועיים - מנהל חשבונות, רואה חשבון, עורך דין, יועץ שיווקי, איש מחשבים, מאמן עסקי, ועוד. תפקידכם לבחור את האנשים הנכונים שיעבדו עבורכם - הם חייבים להיות מקצוענים בתחומם, ויותר מכך הם חייבים להיות קודם כל בני אדם שיהיה לכם כייף לעבוד מולם. וזה גם המקום לתת את הכלל הבסיסי במיקור חוץ (Outsourcing) - "Do what you do best, and outsource the rest" (באנגלית זה נשמע טוב יותר).

שיתופי פעולה

אם אתם גם לא רוצים להיות לבד וגם רוצים להצליח יותר, המנכ"ל שבתוככם אחראי ליצירת שיתופי הפעולה הנכונים לכם ולעסק שלכם. ישנם שני כיוונים בסיסיים לשיתופי פעולה עסקיים. הראשון, לחפש בעלי מקצוע המוכרים ללקוחות דומים מוצרים משלימים למוצרים שלכם, לדוגמה: סלון כלות וצלם חתונות. השני, לחפש דווקא את המתחרים שלכם וליצור יחד איתם מוצרים סינרגטיים שאיתם תוכלו להציע ללקוחות של שניכם משהו ייחודי וטוב יותר הנובע מהשיתוף, הגודל והעוצמה המשותפת.

הכותב הוא מאמן לעסקים ולקריירה

עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker