משרד התמ"ת יקים קרן הלוואות חדשה לפיתוח עסקים קטנים במגזר הבדואי

כך הוכרז היום בכנס יסמין; "יעד שהגדרתי ל-2011 הוא קידום נשים ויזמים במגזר הערבי", אמר שר התמ"ת

עדיה פיטרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדיה פיטרמן

"היוזמה לקידום הקשרים בין המגזר הערבי והיהודי היא מבורכת ואנחנו במשרד התמ"ת נשמח להיות שותפים לה ולתמוך בה", אמר שר התמ"ת בנימין בן-אליעזר בנאומו היום בכנס יסמין לעסקים שמתקיים בהרצליה. "אחד היעדים שהגדרתי לשנת 2011 הוא קידום הנשים והיזמים במגזר הערבי", אמר השר, "לפני שנה שמנו את העסקים הקטנים בראש סדר העדיפויות כשהקמנו את הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, מאחר ולהם חשיבות מכרעת למשק בהיותם 98.5% מכלל העסקים, המעסיקים כ-50% מכח העבודה במשק".

"בכנס של ה-OECD בו השתתפנו ועסק ביציאה מהמשבר, סיפרו רוב נציגי המדינות כי מגזר העסקים הקטנים והבינוניים הוא זה שסייע ביותר ליציאה מהמשבר במדינתם", אמר רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, "זאת מאחר ועסקים אלו יודעים להיחלץ ממשברים במהירות ובצורה הטובה ביותר". קויתי ציין כי קרן ההלוואות לנשים מהמגזר הערבי שהקים המשרד בחודשים האחרונים, תחל לפעול כבר בתחילת שנת 2011. כמו כן הודיע קויתי כי בימים אלה פועלת הסוכנות על הקמת קרן הלוואות חדשה ליזמים ובעלי עסקים מהמגזר הבדואי. הקרן מתוכננת לספק הלוואות של עד כ-60 אלף שקלים, והיא מתוקצבת על ידי הסוכנות בחמישה מיליון שקלים.

"אנחנו יודעים שיש ליזמים מהמגזר הבדואי קושי לגייס הלוואות מהבנק", אמר קויתי לאחר נאומו בכנס, "אך גם מקרנות בערבות המדינה הם מתקשים לגייס הלוואות, אף לאחר ייעוץ וכתיבת תוכנית עסקית, בעקבות סטיגמה של מוסר תשלומים ירוד ובעיה של קבלת בטחונות". בעקבות זאת החליטו בסוכנות, יחד עם איימן סייף, מנהל הרשות לפיתוח כלכלי של מגזרי המיעוטים במשרד ראש הממשלה, להקים את הקרן החדשה. "להקמת הקרן נשתף פעולה עם המטה לפיתוח הנגב והגליל, הסוכנות היהודית וקרן קורת, והמטרה היא להתחיל להפעילה במהלך שנת 2011".

כנס יסמין לעסקים מתקיים אחת לשנה על ידי איגוד יסמין - איגוד גג המייצג ומקדם מנהיגות כלכלית של נשות עסקים מהמגזר היהודי והערבי. האיגוד, שהוקם בשנת 2006 על ידי המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי, פועל לקידום מסגרת מדינית ציבורית תומכת לעסקים בבעלות נשים, ומתן הדרכה לנשים בנושאי שיווק וכספים.

כיראם בלעום, מנהלת האיגוד, אמרה בכנס כי "יש לנו הנשים מטרה משותפת- להצליח ברמה העסקית וגם באישית. בעסקים אין תקרת זכוכית ואם יש אופטימיות אפשר להגיע למעלה, גם אם הדרך מלאה בסכנות ומשברים". חילמי כתאנה, מנכ"ל המרכז היהודי ערבי לפיתוח כלכלי, אמר "בימים אלה הרעיון של שותפות מקבל חשיבות אקטואלית ואינו רק סיסמא. תפקידן של הנשים הערביות במשק היא ערובה להעלאת איכות החיים במגזר הערבי, אך גם ערובה להעלאת איכות החיים של החברה הישראלית כולה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker