מקצרים את משך הזמן לפתיחת עסק בישראל - מתי נגיע למצב כמו באיראן?

אפליקציה חדשה באתר ניוזוויק משווה בין מדינות העולם; באיראן למשל פתיחת עסק נמשכת תשעה ימים בלבד

עדיה פיטרמן

בתחילת החודש הצהיר מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני, כי הוועדה לשיפור הליכי עשיית עסקים בישראל, שהוא עומד בראשה, הצליחה להביא להורדת מספר הימים לפתיחת עסק מ-34 ל-20 יום. עוד אמר שני כי עד סוף שנת 2010 צפוי להתקצר משך הזמן לפתיחת עסק עד לכדי שבוע. את הקיצור הצליחו להשיג לדבריו באמצעות שינוי צורת העבודה בין משרדי הממשלה, ובעזרת פיתוחו של ממשק משותף שיספק כתובת אחת לרוצים לפתוח עסק, ושעבודות ההכנה שלו צפויות להסתיים עוד השנה.

לפי מדד הבנק העולמי לעשיית עסקים מדורגת ישראל במקום ה-29 בקלות עשיית עסקים, בין השאר בעקבות משך הזמן לפתיחת עסק חדש. אם אכן יקוצר משך הזמן לפתיחת עסק, לצד אילו מדינות תעבור להתמקם ישראל? באפליקציה שהעלה לאחרונה אתר ניוזוויק מוצג דירוג רמת החיים ב-100 מדינות בעולם שערך המגזין. הדירוג מתבסס על שקלול מדדים בתחומים כמו טכנולוגיה, חינוך, בריאות וכלכלה, והשימוש באפליקציה מאפשר לבדוק תוצאות של מדדים מסוימים ולהשוות בין מדינות.

אחד מהמדדים בתחום הכלכלה, הוא מספר הימים לפתיחת עסק, וישראל מדורגת באתר עדיין לפי הנתון של 34 ימים לפתיחת עסק. אם אכן משך הזמן קוצר ל-20 יום, עומדת ישראל למעשה צד לצד עם שוויץ, המדורגת שנייה מבין 100 המדינות, בדירוג המשוקלל של רמת חיים, ובה משך הזמן לפתיחת עסק גם הוא 20 יום.

אם יקוצר הזמן בשישה ימים בלבד ויעמוד על 14 יום, תיצמד ישראל לפינלנד, המדורגת ראשונה בין 100 המדינות בדירוג הכולל, שם זהו משך הזמן לפתיחת עסק. ואם הבטחותיו של שני יתממשו ומשך הזמן יקוצר לכדי שבוע, תהיה ישראל דומה בממד זה לנורווגיה ולצרפת.

ומה קורה בארצות שכנות? בסוריה, המדורגת במקום ה-143 במדד הבנק העולמי לעשיית עסקים, ניתן לפתוח עסק תוך 17 יום; במצרים, המדורגת במקום ה-106 ניתן לפתוח עסק חדש תוך 7 ימים; ואילו באיראן, המדורגת לפי מדד הבנק העולמי במקום ה-137 בקלות עשיית עסקים, ניתן לפתוח עסק תוך 9 ימים בלבד. יזמים שמתרחקים אל צידו השני של העולם ומגיעים לניו-זילנד, יוכלו לפתוח עסק בזמן הקצר ביותר הקיים, יום אחד בלבד.

עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker