הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מקימה קרן הלוואות לנשים מהמגזר הערבי

הקרן, אשר מוקמת בשיתוף עם הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי וקרן קורת, תתוקצב ב-21 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד התמ"ת אישר את בקשת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים להקים קרן הלוואות בפריסה ארצית לנשים מהמגזר הערבי, בשיתוף עם הרשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי במשרד רוה"מ וקרנות קורת ישראל. הקרן צפויה לתמוך בפיתוח של 2,800 עסקים זעירים במהלך שלוש השנים הראשונות לפעילותה ותפעל בשני מסלולי הלוואה.

מסלול ההלוואות הראשון יעמיד אשראי של עד 10,000 שקלים ותוכנית ליווי עסקי שתסייע ללוות בפיתוח מיזמים עסקיים. מנגנון ההלוואה יעבוד בשיטת המיקרופייננס בערבות הדדית שפיתח זוכה פרס נובל לשלום מוחמד יונס בבנגלדש, ושקרן קורת, בניהולה של חגית רובינשטיין החלה בהפעלתה בארץ לפני ארבע שנים. בשיטה זו הלוואות יועמדו ללווים באמצעות בנק הדואר לתקופה של עד שנה, כאשר עם סיום ההחזר של ההלוואה הראשונה הנשים תוכלנה לקבל הלוואה גדולה יותר, זאת בתנאי שיתר החברות בקבוצה עמדו גם הן בכל ההחזרים. בהמשך יופעל מסלול שני אשר יעמיד אשראי בהיקף של עד 20 אלף שקלים.

"קיים פער משמעותי בנושא מימון עסקים חדשים אשר לא ניתן לפתרון בקרנות בערבות מדינה העובדות בשיתוף עם בנקים מסחריים, בעיקר באוכלוסיות מיוחדות", אומר רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. "הצבנו בראש סדר העדיפויות מהלכים שיש בהם פוטנציאל הרחבת היצע מנגנוני 'מיקרו מימון', כלי מרכזי לקידום מגזרים מיוחדים".

הסוכנות והרשות לפיתוח כלכלי במגזר המיעוטים יתקצבו את הקרן ב-9.5 מיליון שקלים, כאשר קרן קורת תעמיד סכום זהה אשר ישמש כבסיס ליצירת הקרן. קויתי העריך כי בשלוש השנים הקרובות תוכל הקרן להעמיד סכום של 21 מיליון שקלים לטובת העמדת אשראי לאוכלוסיית יעד מרכזית של הסוכנות. בסוכנות שוקדים בימים אלו על מודל נוסף שיוצר חיבור בין הממשלה לגופים חוץ ממשלתיים לצורך השקת קרן הלוואות לאוכלוסייה הבדווית בנגב.

מנהל הרשות לפיתוח כלכלי במגזר המיעוטים במשרד ראש הממשלה, אימן סייף מציין כי "אחד החסמים המרכזיים לפיתוח עסקים במגזר הערבי הוא האשראי. הקמת קרן חוץ בנקאית למתן אשראי זעיר עבור נשים היא אחד הפתרונות לסוגיה זו. אנו מאמינים כי באמצעות קרן זו יוקמו עסקים רבים על ידי נשים ערביות, דבר אשר יתרום להגדלת ההכנסות למשקי בית ערבים".

עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker