כיצד להיות סמנכ"ל הכספים של העסק

אחד מהתפקידים הרבים שממלא בעל העסק הוא סמנכ"ל הכספים &#9632 הוא האדם הממוקד בכסף, אחראי על כל ההיבטים הפיננסיים, ולכן קשור באופן הדוק לפעילויות של כל אחד מהסמנכ"לים האחרים &#9632 מכיוון שתפקידו של כל עסק הוא קודם כל להרוויח, לסמנכ"ל הכספים תפקיד קריטי בהצלחה

עמירם קאופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במדריך הקודם עסקנו בסמנכ"ל התפעול הממוקד בהווה- בניהול הזמן, ניהול היומן, ניהול האנרגיה, הגדרת וניהול תהליכי העבודה, ומערכות המידע. סמנכ"ל הכספים עוסק בכסף. מכיוון שתפקידו של כל עסק הוא קודם כל להרוויח, לסמנכ"ל הכספים שלכם תפקיד קריטי בהצלחת העסק. סמנכ"ל הכספים אחראי על כל ההיבטים הפיננסיים, ולכן הוא קשור באופן הדוק לכל הפעילויות של כל אחד מהסמנכ"לים האחרים. הנה כמה כיווני חשיבה להתבוננות על העסק שלכם כאשר אתם חובשים את הכובע של סמנכ"ל הכספים.

מה שחשוב זה הרווח, לא המחזור

שני סוחרים נפגשים. אומר הראשון לשני: "לא תאמין, יש לי למכירה כלב ששווה מליון שקל". עונה לו השני: "מה אתה אומר, לי יש למכירה שני חתולים ששווים מליון שקל. נעשה עסקה?". "כמובן", עונה לו הראשון. למחרת נפגשים שני הסוחרים שוב. שואל הראשון: "שמע... אתה יודע שהכלב לא שווה מליון, ואני יודע ששני החתולים לא שווים מליון. אז למה עשית את העסקה איתי?". עונה לו השני: "אמנם רווח גדול לא עשיתי בעסקה הזו, אבל המחזור... המחזור...".

המטרה של העסק שלכם היא ליצור רווחים, גבוהים ככל הניתן, ולפרנס אתכם. נקודה. ולכן, בכלל לא חשוב מהו המחזור שלכם, לא משנה מהו תזרים המזומנים, לא משנה כמה אשראי יש לכם מהבנק, וכדומה. הדבר היחיד שבאמת חשוב הוא רק השורה התחתונה - הרווח. זוהי משוואה פשוטה: סך ההכנסות פחות סך ההוצאות נותן לכם את הרווח לפני מס, ועכשיו נותר רק להוריד את המסים (הרבים!) ואתם יודעים מהו הרווח הנקי שלכם.

האם העסק שלכם באמת רווחי מבחינה פיננסית? גם כאן הבדיקה פשוטה. חישבו על העבודה הרבה שאתם משקיעים, בשעות העבודה ומעבר להן, ועכשיו דמיינו שאתם עושים עבודה דומה, רק שהפעם כשכירים. האם הרווח שלך כעצמאים גבוה מהשכר האפשרי שלכם במשרה דומה כשכירים?

עבר, הווה ועתיד

לתחום הפיננסי בעסק שלכם ישנם היבטים הקשורים לעבר, להווה ולעתיד. ביחס לעבר, אתם נדרשים על ידי רשויות המס להגיש דו"ח שנתי. זהו דו"ח רווח והפסד המסכם את ההוצאות וההכנסות של העסק לאורך השנה הקודמת. זהו דו"ח חשוב, אך הוא מביט אחורה כשנה עד שנתיים, ואינו רלוונטי למה שקורה כרגע בעסק שלכם.

ביחס להווה, אתם חייבים להקפיד על הנהלת חשבונות האוספת את הנתונים על הפעילות העסקית היומיומית עבור הדו"חות השונים. בנוסף, אתם יכולים לייצר מאזן כספי שמשמעותו תמונת מצב לנקודת זמן כלשהיא, ואשר בודק "כמה אתם שווים" ברגע זה - השוואה בין הנכסים של העסק ובין ההתחייבויות שלו כמו רכוש, מוניטין, השקעות, אשראי, הלוואות ופחת. שוב, זהו דו"ח חשוב אך נקודתי.

מכיוון שהמשק העסקי הישראלי מתנהל בשיטת "שוטף פלוס", הדבר החשוב ביותר הוא לנהל את הפעילות הפיננסית קדימה לעתיד - לתכנן ולנהל את תזרים המזומנים. עסקים, כולל עסקים רווחיים, קמים ונופלים על תזרים המזומנים שלהם. התזרים עוסק בתכנון ההוצאות וההכנסות קדימה כמו תשלומים עתידיים, אשראי ספקים, אשראי לקוחות, הלוואות, ריביות, מימון וגבייה. זה מחייב אתכם ליצור מנגנונים מאוד מסודרים המאפשרים לכם באמת להתבונן קדימה.

המקצוען - רואה החשבון

כל עסק מחזיק ספקים שונים הנותנים לו שירותים עסקיים. מכוון שנשמת אפו של עסק הוא ההתנהלות הפיננסית שלו, ומכיוון שהתחום הפיננסי סבוך ומורכב חוקית - זהו בדיוק המקום לעבוד עם רואה חשבון תותח, לא פחות. רו"ח גרוע יידע להתבונן על העסק שלכם בעבר - לספק לכם דו"חות שיספרו מה קרה בעסק בשנים ובחודשים האחרונים. רו"ח טוב יידע לעזור לכם להתבונן על העסק גם בהווה ולבצע הנהלת חשבונות בצורה מסודרת וטובה. רו"ח מצוין יידע להתבונן יחד איתכם קדימה - גם לתכנן את הפעילות העסקית על בסיס שיקולים פיננסיים, וגם לסייע בבניית מנגנונים טובים לניהול תזרים המזומנים. שימו לב, אין הרבה רו"ח שכאלו.

ההבדל בין הוצאות והשקעות

אם צריך לנסח חוק פשוט להתנהלות הפיננסית של העסק בצד התשומות, הייתי מציע "להתקמצן בהוצאות ולא להתקמצן בהשקעות". מהי ההבחנה בין הוצאות ובין השקעות? הוצאות הן התשומות שאתה משקיע בעסק כדי לגלגל אותו בהווה. זהו בדיוק המקום להתקמצן ולהקטין את ההוצאות השוטפות - לבחור ספקים בעלות המתאימה, להחליט על הרכבים הנכונים לעסק, לבדוק משמעויות פיננסיות של שכירות ותחזוקה שוטפת של העסק, וכדומה.

השקעות, בניגוד להוצאות, הן התשומות שאתה משקיע בעסק לטובת העתיד. זהו בדיוק המקום לא להתקמצן ולהשקיע תשומות מתאימות בהנעת העסק קדימה - רכישת ידע, מהלכי שיווק מקוריים, פיתוח מוצרים ושירותים חדשים, שיפור מערכות מחשוב ואימון עסקי. ההשקעות בעסק הן לב היכולת שלו להתפתח, לנוע קדימה ולשמור על מובילות בשוק.

תמחור נכון

אתם חייבים להיות מסוגלים ליצור תמחור נכון לכל אחד מהמוצרים או השירותים שלכם. כאן המקום ליצור את ההבחנה בין עלויות ישירות ובין עלויות עקיפות - עלויות ישירות עוסקות בעלות הישירה שיש לכם במתן השרות, למשל בהוצאות נסיעה אלו מרכיבי הדלק והתחזוקה. לעומת זאת עלויות עקיפות עוסקות בעלות העקיפה שיש לכם במתן השרות, למשל בהוצאות נסיעה אלו מרכיבי המימון, הביטוח והפחת השנתי.

תמחור נכון יודע להעמיס לכל הוצאה את החלק היחסי הנכון של העלות העקיפה שלה. כאן המקום לחשוב היטב על ביצוע עסקאות גדולות, שהיתרון העיקרי שלהן הוא היכולת להעמיס עלויות עקיפות נמוכות יותר לכל מוצר, ולהקטין את המחיר הסופי למוצר. וזהו גם המקום לחדד את האפשרות להוציא פעילויות למיקור חוץ (Outsourcing) - פעילויות שלוקחות לכם הרבה זמן ואנרגיה, שנכון לנצל אותם לפעילויות הליבה העסקיות שלכם.

עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker