"הבנקים מנצלים את כוח השוק שלהם": משרד הכלכלה מקים מערך אשראי לעסקים קטנים ובינוניים

המהלך מיועד להקל על מחנק האשראי לעסקים קטנים ובינוניים - האחראיים ל-54% מהתוצר העסקי בישראל ■ משרד הכלכלה פירסם מכרז המזמין גופים חוץ בנקאיים להקים את מערך האשראי החדש

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלצרית מול מחשב במסעדה
צילום: אייל טואג

במטרה למנוע את מחנק האשראי ממנו סובלים עסקים קטנים ובינוניים, יקים משרד הכלכלה מערך אשראי נוסף, שעליו סיכמו שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, וסגן שר האוצר איציק כהן.

בשבועות הקרובים תצא הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה במכרז לגופים שאינם בנקים, להקמת מערך אשראי לעסקים שבו יינתן סיוע בהיקף כולל של 50 מיליון שקל לגופים שיקימו חברות למתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים. במכרז יוכלו לזכות שתי חברות שהתחייבו להעמיד את היקף האשראי הגבוה ביותר לעסקים קטנים ובינוניים, ולא פחות ממיליארד שקל במשותף או חצי מיליארד שקל לכל גוף.

ממשרד הכלכלה נמסר כי העסקים הקטנים והבינוניים מהווים 54% מהתוצר העסקי, אך נהנים רק מכ-25% מהאשראי לעסקים במשק. עובדה זו נובעת, בין היתר, מכך שכיום נשלט השוק באופן כמעט בלעדי על ידי המערכת הבנקאית, כאשר שני הבנקים הגדולים שולטים ביותר משני שליש מהאשראי לעסקים.

ניתוח שביצעה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מראה כי בהשוואה בינלאומית היחס בין הריבית לסיכון במגזר העסקים הקטנים והבינוניים הינו פי 15 מהממוצע ביתר מדינות OECD. כלומר, המחיר שמשלמים עסקים קטנים ובינוניים על הלוואות גבוה משמעותית בישראל ביחס למדינות OECD.

נתונים אלו מצביעים בבירור על הצורך בקידום התחרות מול המערכת הבנקאית בכל הנוגע לאשראי של עסקים קטנים ובינוניים. החשיבות של קידום התחרות עלתה בשורה של וועדות ציבוריות, החל מועדת זקן ב-2013 בהיותו המפקח על הבנקים ועד ועדת שטרום ב-2016, שעמדו על כך ש"התלות הגדולה של העסקים הקטנים והבינוניים במקורות האשראי של הבנקים מאפשרת לבנקים לנצל את כוח השוק שלהם במגזר זה.

"כדי לקדם את התחרות בשוק האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, החליט המשרד לעודד את הגופים המוסדיים לפעול באופן משמעותי בתחום זה", נמסר ממשרד הכלכלה. "הגופים המוסדיים יוכלו לענות על המכרז שתוציא הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, שיתמרץ גופים להקים חברות למתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים. מערך זה יוכל להוות תחרות משמעותית למערכת הבנקאית".

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, מסר כי "מסלולי האשראי החוץ בנקאי החדשים יוזילו את העמלות והריביות בצד אחד, ומן הצד השני, ירחיבו את היקפי האשראי ויגדילו את התחרות באשראי לעסקים הקטנים והבינוניים, דבר שיקל על פתיחתם וצמיחתם. העסקים הקטנים והבינוניים הם מנוע הצמיחה המרכזי של הכלכלה ואנו כאן בכדי להעניק להם את מגוון התמיכה והסיוע  להם הם זקוקים בכדי להצליח".

סגן שר האוצר, איציק כהן, אמר כי "כחלק ממערך הצעדים שאנו נוקטים להפחתת יוקר המחיה והגברת התחרות בשוק הבנקאות, נפעל להגדלת האשראי החוץ בנקאי שעתיד לפתוח בפני בעלי העסקים הקטנים והבינוניים מגוון אפיקי אשראי חדשים, להוזיל את עלות האשראי ובכך להפחית מחירים לכלל אזרחי ישראל".

עו"ד שלומי תורג'מן, שותף מייסד ב- BTB, פלטפורמת ההלוואות החברתיות לבעלי עסקים קטנים ובינוניים, אמר כי: "הודעת שר הכלכלה ומשרד הכלכלה היום על הקמת מערך אשראי נוסף לעסקים ואשר במסגרתו יוענקו כמענק 50 מיליון שקל לגופים שיקימו חברות למתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים מהווה סטירת לחי לפעילות שלנו. אנו גוף שנלחם למעלה מ 4 שנים כדי לתת הלוואות של עד מיליון שקל לעסקים.

"רק ביום חמישי האחרון נכנס לתוקף החוק המסדיר את הפעילות של BTB והפלטפורמות לתיווך באשראי ובמקום לסייע ולתמוך נראה שיש רצון לצאת בהכרזות שלא בטוח שיצליחו.  זו לא חוכמה לשתול פרחים ואז לא להשקות אותם. פנינו כבר והבהרנו שבאנגליה למשל, הממשלה הלוותה באמצעות פלטפורמה להלוואות לעסקים 40 מיליון פאונד והצענו שבישראל המדינה תחזור על המהלך או שתספק ערבות להלוואות ש BTB נותנת. בנושא זה לא ניתנה התייחסות כלשהי.

"אילו היו שר הכלכלה והרשות לעסקים קטנים עוסקים בפתרון אמיתי של הבעיה ולא בהכרזות, כבר היינו בשיאו של הפתרון ואנו קוראים לשר הכלכלה ולמשרד הכלכלה לקיים את החשיבה עמנו ולא בנפרד.  זאת, במיוחד משום שיוזמה שכזו לא תסייע, זה הרי לא ישנה את החשיבה וכל גוף שיגיע יצרף אליו בנק או בנקאים לשעבר שלא חושבים על פי חוקי הכלכלה הקיימים.  לראיה, הקרנות בערבות המדינה נתנו בשנים שהן קיימות בקושי 8 מיליארד שקל כהלוואות בעוד העסקים הקטנים והבינוניים צורכים בשנה אשראי והלוואות בסך של 200 מיליארד שקל והבנקים שולטים בשוק זה. בכוונתנו לשנות את המצב ובדרך גם לאפשר לציבור להרוויח".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker