איך להיות סמנכ"ל המחקר והפיתוח של העסק

בנוסף לתפקידיו האחרים צריך בעל עסק קטן להיות סמנכ"ל המחקר והפיתוח של העסק שלו - זה שהראש שלו בשמיים ■ כך תבינו מה השוק רוצה, מה חסר ללקוחות ותוכלו לדאוג להתפתחות העסק שלכם לכיוונים חדשים ויצירתיים

עמירם קאופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בטור הקודם ראינו כי בעסקים אישיים המבוססים על בעל העסק, המשאב החשוב ביותר הוא בעל העסק עצמו. כדי שבעל העסק יוכל להפיק מעצמו את המרב, חובה עליו להשקיע בעצמו בכל התחומים בהם משקיע סמנכ"ל משאבי אנוש בארגון - בריאות הגוף, גוף ונפש, התפתחות אישית, התפתחות מקצועית, רווחה, איזון, גיוס ופיטורין, ועוד.

הסמנכ"ל השני עליו נשוחח הוא סמנכ"ל המו"פ (מחקר ופיתוח) - שבאופן ציורי נוכל לומר עליו ש"הראש שלו בשמיים". מכיוון שהעולם של היום הוא מקום דינמי, צומח, מתפתח ומשתנה - העסק שלכם לא יכול רק להמשיך ולעשות את מה שהוא עושה היום, ולקוות לטוב. אתם חייבים להשקיע חשיבה רבה בעתיד ולהקצות קשב רב להנעת העסק שלכם קדימה.

הנה כמה כיווני חשיבה להתבוננות על העסק שלכם כאשר אתם חובשים את הכובע של סמנכ"ל המו"פ.

פיתוח עסקי העולם משתנה, הלקוחות משתנים, המוצרים משתנים... הכול משתנה. הפיתוח העסקי של העסק שלכם מבוסס על היכולת שלכם להביט קדימה וליצור לעצמכם תמונה בהירה ומושכת של התפתחות העסק שלכם. זהו בדיוק המקום להיות יצירתי, להמציא, לחולל ולפעול באופן פרואקטיבי (יוזם). אם תחברו ליכולת החשיבה הזו גם את ההיבטים הרוחניים שלכם - המשמעות והתכלית שלכם ושל העסק שלכם - תהיו בוודאי בכיוון הנכון.

עבודה מול הסמנכ"לים האחרים חשיבה על העתיד מחייבת עבודה רבה מול שאר הסמנכ"לים המסתתרים בתוככם. סמנכ"ל השיווק והמכירות הוא האיש שלכם בשטח, זה שנמצא במגע עם הלקוחות והעולם - ממנו תוכלו להבין מה השוק רוצה, מה חסר ללקוחות, מה מציעים המתחרים, ועוד. סמנכ"ל הכספים הוא האיש שיחבר אתכם למציאות הפיננסית - הבינו בעזרתו את המשמעויות הכלכליות של הכיוונים העסקיים אליהם אתם רוצים לצמוח. והערת אזהרה חשובה: היזהרו מאוד מסמנכ"ל התפעול שלכם. הוא רוצה שתעבדו עכשיו על ההווה, הוא תמיד ימצא לכם משהו שיש לעשות עכשיו. אל תניחו לו להפריע לכם להקצות זמן וקשב לחשיבה על העתיד.

חיזוי העתיד כדי להבין לאן העולם צועד יש להשקיע עבודת מחקר רבה. הקפידו לקרוא ולהתעדכן באופן שוטף במגמות העולמיות הקיימות. אלו טכנולוגיות מתפתחות וצפויות להוביל את השוק? מהם הטרנדים הנוכחיים? מה קורה בעולם וכיצד זה משפיע על הלקוחות הפוטנציאליים שלכם? הקפידו לחקור ולקרוא חומרים עדכניים הקשורים לשוק המקצועי שלכם - ספרים, עיתונות מקצועית, כנסים, בלוגים, ניוזלטרים, קהילות באינטרנט, וכדומה.

יצירת העתיד אם חיזוי העתיד עוסק בהבנה לאן העולם צועד, יצירת העתיד עוסקת בהשפעה ישירה על הכיוון אליו צועד העולם. יצירת העתיד משמעותה לייצר עבור העולם מוצרים ו/או שירותים חדשניים ואיכותיים, כאשר העולם עדיין אינו יודע בכלל שהוא צריך ורוצה אותם. דוגמאות? מים מינרליים - הצרכנים בכלל לא ידעו שמי ברז אינם מספיק טובים, עד שהיצרנים שכנעו אותם בזאת; iPhone - הצרכנים בכלל לא חשבו על האפשרות לתפעל טלפון סלולרי בעזרת מסך מגע בלבד. ויש עוד המון דוגמאות.

תכנון לטווח ארוך, בינוני וקצר ובסופו של דבר, סמנכ"ל המו"פ חייב לנחות על הקרקע, לחבר את החלומות למציאות ולייצר מוצרים שניתן למכור אותם בהצלחה. זהו בדיוק הזמן לייצר שיחה פרקטית עם שאר הסמנכ"לים - על התמחור, השיווק, התפעול ועוד. רצוי ונכון לעגן את כל החלומות בתכנית עבודה לטווח הארוך והבינוני (המתכננת קדימה לטווח של שנים, רבעונים וחודשים), ובתכנית פעולה לטווח הקצר (המתכננת קדימה לטווח של שבועות וימים).

הכותב הוא מאמן לעסקים ולקריירה, מנחה קורס "עסקים בתנופה"עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker