פתיחת עסק בזכיינות - כניסה רכה לעולם העסקים - עסקים קטנים - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פתיחת עסק בזכיינות - כניסה רכה לעולם העסקים

שיטת הזכיינות מאפשרת פתיחת עסק עצמאי תוך שמירה על מסגרת, אחריות כלכלית ואורח חיים ■ יחד עם זה מעניקה השיטה לזכיין מידה של גיבוי, הנחייה והדרכה ■ מאחר ומדובר ברכישת זיכיון של רשת קיימת שהוכיחה את עצמה, גם הסיכון יחסית נמוך

תגובות

תחום הזכיינות בישראל הולך ומתפתח ומתרחב לכדי רשימה מרשימה של עסקים מתחומים שונים. זכיינות היא הזדמנות המאפשרת שליטה כלכלית, חוויה עצמאית והימנעות מתלות במעסיק. באמצעות הזכיינות ניתן לגלות את איש העסקים שבנו, בעל המעוף והשאפתנות. זאת מאחר וזכיינות היא אחת השיטות המוצלחות ביותר להיכנס לעולם העסקים כעצמאי ברמת סיכון מוקטנת.

אז מהי זכיינות? זכיינות היא שיטה עסקית לפיה חברה מאפשרת לאדם פרטי להשתמש בידע ובמותג שבבעלותה וכן במוניטין שצברה, לשם מכירת מוצרים ושירותים. ניתן לתאר זאת כמסגרת איזונים של מספר עסקים קטנים עם עסק גדול. תהליך פתיחת סניף בזכיינות כולל סיוע של הרשת המזכה ברמות שונות. החל מסיוע בהקמת העסק עצמו, דרך הדרכה, סיוע בניהול, סיוע בשיווק ועוד.

מעורבותה של הרשת בפעילות הזכיינים משתנה בין החברות השונות, בהתאם לנהלים ולהסכמים שנקבעים בין הרשתות והזכיינים. השילוב מהווה מארג בין יזמים בודדים בעלי שאיפות ובין חברות גדולות בעלות מוצר, ידע ומוניטין. החיבור הזה הוליד נוסחה המגדירה סיכויי הצלחה גבוהים גם ליזם וגם לחברה.

תופעת הזכיינות תופסת תאוצה בישראל ובמרבית מדינות המערב. בארה"ב מחצית מכלל עסקים הקמעונאים פועלים בשיטת הזכיינות ומחזור המכירות בהם עולה על טריליון דולר. הזכיינות נפוצה בלמעלה מ- 75 תחומים שונים, החל מבתי קפה ומסעדות וכלה במשרדי תיווך ומוסכים. על הקשת הרחבה ניתן למצוא בקלות תחומי עניין שקרובים ללבנו. עיסוק זה מאפשר לקיחת אחריות אישית על העשייה ונטרול סיכונים באמצעות ההתקשרות עם חברה מזכה.

אחד מהיתרונות הרבים של הזכיינות נעוץ בעובדה המקלה שאין כל חובת מומחיות או ניסיון, שיש להציג כזכיין. הרצון לעסוק בתחום זה בצירוף לחשיבה עסקית נבונה יספיקו על מנת להניע את התהליך. כמו כן, מרבית הכלים החשובים להקמת עסק הזכיינות יינתנו על ידי החברה המזכה.

נשאלת השאלה מדוע מוכנה חברה למכור זיכיונות? מדוע היא מוכנה לאבד שליטה מסוימת? מרבית התשובות לסוגיות אלו ונוספות נובעות מכך שמדובר בדרך מהירה וזולה להרחיב את פעילות החברה ואת פריסתה ובכך להגדיל את רווחיה תוך כדי חלוקת נטל ההשקעה ומערך הניהול.

מדוע זה כדאי לזכיין? שיטת הזכיינות מאפשרת פתיחת עסק עצמאי תוך שמירה על מסגרת. הזכיין אינו לבד במערכה- השיטה מאפשרת לו להיות אחראי על כלכלתו ועל אורח חייו ומעניקה מידה של גיבוי, הנחייה והדרכה. מאחר ומדובר ברכישת זיכיון של רשת קיימת שהוכיחה את עצמה, הסיכון יחסית נמוך. כחלק מרשת, קהל הלקוחות הפוטנציאלי של הסניף מכיר אותו על אף שהוא 'חדש בסביבה'. הזכיין משתמש בסימנה המסחרי של הרשת ונהנה מהמוניטין שצברה ומתדמיתה. החברה המזכה מעניקה תמיכה המספקת סיכוי טוב להקים עסק מצליח.

גם אם האפשרות לפתוח עסק בזכיינות מעוררת רצון והשראה, חשוב להכיר גם במגבלות שמולידה נוסחה זו. חשוב לזכור שכחלק מרשת הזכיין מחויב לנהלים שלה וכן להחלטות שיתקבלו גם ללא התחשבות ברצונו או בדעתו. כזכיין הוא מחויב לתמהיל מוצרים ו/או שירותים מסוים, למחירי קניה ומכירה ולהוצאות נוספות. לאלו מצטרפות עלויות של דמי זיכיון ולעתים גם תשלומי תמלוגים קבועים לחברה המזכה. על מנת לצמצם למינימום קיומן של בעיות על רקע תשלומים אלו, הרשתות המזכות מקיימות גיוס בררני של הזכיינים ועורכות עמם הסכמים קפדניים.

לסיכום - האם לבחור בזכיינות או בעסק עצמאי?

* זכיינות מהווה עצמאות למחצה. היא כוללת בתוכה מחויבות לנהלים ושיטות העבודה של הרשת המזכה.

* זכיינות מאפשרת להקים עסק מצליח גם בתחומים בהם אין ניסיון קודם.

* על פי מחקרים סטטיסטיים, הסיכוי להקים עסק מצליח כזכיין גבוה באופן משמעותי מסיכויי ההצלחה של פתיחת עסק באופן עצמאי לחלוטין.

* בחירה בזכיינות מאפשרת כניסה רכה לעולם העסקים מחד, אך תמורה גבוהה עבור מוניטין וידע מאידך.

פתיחת עסק בזכיינות טומנת בחובה אפשרויות רבות אך גם סיכונים. לפני שנכנסים חשוב מאוד להיות בקיאים בפרטי ההסכם וברזי עקרונות הזכיינות, יתרונותיה וחסרונותיה. מכיוון שכך, מומלץ מאוד להיוועץ עם איש מקצוע.

הכותב הוא רו"ח ויועץ עסקי, מתמחה ביזמות ובזכיינות, חבר בקבוצת אליוט

עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינונייםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם