<BR/>להיות מקצוען בתחום העסק - הכרחי אך לא מספיק

רק מי שיהיה גם מקצוען בתחומו וגם מקצוען בניהול העסק שלו - יצליח וישגשג בעולם התחרותי בו כולנו פועלים &#9632; אפשר להגדיר פעולות ברורות לביצוע, ולהתחיל לממש אותן מיידית, בשבועות הקרובים ובחודשים הקרובים

עמירם קאופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם קאופמן

"אין לי זמן", "אני לא איש מכירות", "אני לא מצליח להגיע הביתה בזמן", "אני לא מרים ת'ראש מההתעסקות ביום יום", "אני לא אוהב להתעסק בכספים", "אני יכול לסמוך רק על עצמי", "יש לי כמה רעיונות טובים אבל אני לא מגיע אליהם"

הרבה עצמאים ובעלי עסקים קטנים לא מצליחים להפוך את המקצוענות שלהם לעסק מצליח. להיות מקצוען בתחום המקצועי בו אתה עוסק הוא תנאי הכרחי להצלחת העסק - בלי להיות מקצוען לא יהיה לך מוצר או שרות איכותיים למכור. זהו תנאי הכרחי, אבל לא תנאי מספק. בשביל להצליח להפוך את המקצוענות שלך לעסק מצליח, התנאי המספק הוא להיות מקצוען גם בניהול העסק. רק מי שיהיה גם מקצוען בתחומו וגם מקצוען בניהול העסק שלו - יצליח וישגשג בעולם התחרותי בו כולנו פועלים.

כאשר הופכים לעצמאים ומקימים עסק, יש להניח שמתחילים לצבור עם הזמן גם ידע ניהולי וגם ניסיון עסקי. ככל הנראה הידע והניסיון נבנים "מהקטן לגדול", מהרבה פרטים שהלכו ויצרו צעד אחר צעד תפיסה ניהולית ועסקית. לרוע המזל, זו אינה הדרך המומלצת ליצור תפיסת עולם. מה שאולי חסר להצלחת העסק הוא תפיסת עולם עסקית "מהגדול לקטן".

בכל חברה עסקית ישנם שורה של תפקידים ופעילויות החייבים להתקיים כדי שהחברה תצליח, תשגשג ותצמח. אם נתבונן על המבנה הארגוני של כל חברה עסקית אופיינית, נגלה בה תמיד (בצירופים שונים) שישה מנהלים האחראים על התחומים הבאים: משאבי אנוש, שיווק ומכירות, כספים, מחקר ופיתוח, תפעול, ומנכ"ל. כל התחומים הללו חייבים להתקיים בכל עסק, ולא חשוב מה גודלו.

על מה לדוגמה אחראים ששת המנהלים הללו?

משאבי אנוש - אחראי על תחומים כמו השמה, רווחה והדרכה

שיווק ומכירות - אחראי על תחומים כמו שיווק, מכירות, פרסום ויחסי ציבור

כספים - אחראי על תחומים כמו מימון, גבייה והנהלת חשבונות

מחקר ופיתוח - אחראי על תחומים כמו התבוננות לעתיד, מחקר ופיתוח

תפעול - אחראי על תחומים כמו התבוננות בהווה, ניהול תהליכים, רכש ומחשוב

ומנכ"ל - אחראי על תחומים כמו איזון ואינטגרציה בין כולם, מנהיגות והובלה

תומס ג'. ווטסון מחברת IBM אמר: "אם אתה רוצה להיות חברה גדולה מחר, התחל להתנהג כמו חברה גדולה היום!". כעצמאי ובעל עסק אתה חייב לפעול בכל ששת התחומים הללו - אלו "ששת הכובעים" שכל עצמאי חייב להכיר ולחבוש.

מה קורה אצל הרבה מאוד עצמאים ובעלי עסקים? חלק מהתפקידים הם עושים מצוין, חלק מהתפקידים הם עושים בסדר, חלק מהתפקידים הם לא עושים - כי לא בא להם, וחלק מהתפקידים הם לא עושים כי הם לא מבינים שהם חייבים.

הנה כמה דברים שניתן לעשות כדי שהעסק ישגשג ויצמח: להופיע בטלוויזיה, להזרים מוצר חדש וחדשני לשוק, לשבת עם הדירקטוריון, להקצות זמן של שקט לעצמנו, לגבות גבייה מלאה ובזמן, לייעל את תהליכי העבודה השוטפים, להשתתף בקורס מכירות מתקדם, למצוא תחביב שאוהבים, ליצור נוכחות באינטרנט, להקצות זמן לילדים, להופיע בעיתונות, לבצע ניתוח חודשי של התזרים, לכתוב חזון עסקי, להקדיש זמן למחקר ופיתוח, לצמצם הוצאות רכש.

אפשר גם לתכנן שוטף של לוח הזמנים ולתחקר אותו, להוציא פעילויות למיקור חוץ (Outsourcing), לשווק בעזרת נטוורקינג, להקצות זמן איכות עם בן/בת הזוג, לרכוש פתרונות מחשוב מתאימים, לבנות מולטיקריירה, לקדם את האתר של העסק, ליצור מוצרים משלימים, לשווק ויראלית, להשתתף בקורס מקצועי מתקדם, ליצור שיתופי פעולה, לתמחר נכון של המוצרים השונים, לנהל קשרי לקוחות (CRM), להרחיב את סל המוצרים, להשתתף בכנסים מקצועיים, להתאמן בספורט שנותן אנרגיה, לתכנן את תזרים המזומנים, לבנות תוכנית חומש לעסק.

האם אתם עושה את כל זה? יש להניח שלא. האם אתם רואים כמה אפשרויות חדשות? יש להניח שכן. תוהים מה לעשות? הנה שלושה צעדים אפשריים:

להבין לעומק את המודל - להתבונן על חברות ועסקים, לחשוב מה עושה שם כל אחד מששת המנהלים, לקרוא עיתונות וספרות עסקית - ללמוד כל הזמן איך אחרים עושים עסקים.

ליצור תמונה של העסק - מתוך שלל האפשרויות שגיליתם, הגדירו לעצמכם מה יהיה נכון לעסק שלכם. בדקו מה כבר יש, מה דורש שינוי או הוספה.

לצאת לפעולה - מייקל ג'ורדן כבר אמר: "צעד אחרי צעד, אני לא מכיר דרך אחרת לעשות את זה". הגדירו לעצמכם פעולות ברורות לביצוע, והתחילו לממש אותן - מיידית, בשבועות הקרובים, ובחודשים הקרובים.

הכותב הוא מאמן לעסקים ולקריירה, מנחה קורס "עסקים בתנופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker