להחזיר את הברק לעיניים

איך לחבר בין החזון למציאות

דורית גונן-גיטליס

לצד ידע מקצועי וניהולי ובקיאות בסביבה העסקית, גורם מרכזי בהצלחת העסק הוא בעליו. מה מניע אותו? מה עוצר אותו? מה ראוי שימשיך לעשות? ממה לחדול? ומה להתחיל לעשות?. לעתים רק שאלות המופנות פנימה יובילו את העסק ובעליו לעבר המטרות והתוצאות הרצויות לו. בטור זה נביא את סיפוריהם של בעלי עסקים שתהליך פנימי סייע להם להגיע להצלחה עסקית.

כשמיכל תיארה את החזון שלה לגבי העסק, עיניה ברקו ואפשר היה לראות דרכן את האמונה והרצון להגשימו. ככל שהעמקנו בתמונה העתידית, באו לידי ביטוי ערכיה האישיים, שקיבלו משנה תוקף בסוג המוצרים שהיא מייצרת ומוכרת.

כשמיכל דיברה, היה זה אחד מאותם רגעים שלאחריהם אני מצטערת על כך שלא הבאתי מצלמה. אופן הדיבור מהלב, האותנטיות ותחושת השליחות שלה חרגו מגבולות העסק ומשום כך יכלו להוות פרסומת מצוינת לעסק שלה. התפעלתי, תוך שאני מביעה את דעתי.

כשהתחלתי להתעניין בפעולות המעשיות להגשמת התמונה העתידית, נעלם הברק בעיניים וקיבלתי ממיכל תשובות מלומדות, המבוססות, לדבריה, על תיאוריות בשיווק שלמדה השנה. מיכל ציינה שביסוס מוצריה הוא איטי ומתמשך ומבוסס על אמון בין העסק לבין לקוחותיו. היא התקשתה לענות על שאלותיי בנוגע לאופן שבו נוצר האמון ונראה היה שקיים פער בין המסרים שהיא מעוניינת להעביר לבין האופן שבו הצרכן תופס את מוצריה.

בבדיקה עם מיכל, התחוור שבעוד היא שמה דגש על איכות ובטיחות כערכים עליונים, לקוחותיה, עסוקים בנגישות ובזמינות המוצרים, פחות באיכותם - אם בכלל.

מיכל הופתעה לגלות שיש נתק בין החזון שלה ועבודת החקר שהיא משקיעה בעניין לבין עיסוקה בפועל. דומה היה הדבר לשני קווים מקבילים שאינם נפגשים. לקו הראשון יש חשיבות עבורה כמקור בטחון ופרנסה בהיותו משגשג כפי שהוא. לקו השני יש משמעות ערכית עבורה ומדובר בעבודה חלוצית בארץ. השאלה שניצבה באוויר הייתה איך לבנות גשר בין שתי גדות הנהר, כמעשה חלוצים, מבלי לפגוע באף אחת מהן.

למרות האתגר שבשאלה, יכולתי לראות את הברק חוזר לעיניה כמעשה קסמים. מיכל נוכחה לדעת שחוסר המיקוד בראיית התמונה הכוללת מנע ממנה להתקדם לכיוון שרצתה ושהעיסוק בתיאוריות הרחיק אותה מהמעשים. היא לקחה על עצמה לקדם פיילוט שמכוון לחזונה. כשיעורי בית, ביקשתי שתנסחו במונחים תוצאתיים ושתתלה אותו במקום בולט בסביבת העבודה שלה.

הכותבת היא יועצת ארגונית ומאמנת אישית, מחברת הספר "שדונים של נסיכים"עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker