מחקר: החדשנות בעסקים קטנים בישראל כפולה מהערכות ה-OECD והלמ"ס

בניגוד לסקרים של הלמ"ס בישראל או של ה-OECD הקובעים כי שיעור חדשנות בקרב עסקים קטנים בתחום התעשייה הוא כ-45% - מחקר שנערך באוניברסיטת בן גוריון מלמד כי יותר מ-95% מהעסקים קידמו סוג כלשהו של חדשנות בשלוש השנים האחרונות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסק קטן בת"א, אילוסטרציה
עסק קטן בת"א, אילוסטרציהצילום: יוסי זליגר

התפיסה הרווחת, שלפיה החדשנות מדלגת על עסקים קטנים בישראל ובכלל, מתנפצת אל מול המחקר שערך ד"ר רוני הראל במהלך עבודת הדוקטורט שלו, שהסתיימה לאחרונה בהנחיית פרופ' דפנה שוורץ וד"ר דן קאופמן באוניברסיטת בן גוריון. המחקר כלל מפגשים עם למעלה מ-200 בעלי עסקים קטנים מתחומי המלאכה והתעשייה.

"הופתעתי", מודה הראל. "פגשתי לא מעט אנשים שלעתים לא משתמשים במחשב באופן קבוע,  אבל מציעים  מוצרים מיוחדים וחדשים. על אף הקשיים שבדרכם, והעובדה שבעל עסק קטן כורע תחת עשרות מטלות שונות, חברות קטנות בישראל עושות הרבה דברים יפים".

לדבריו, עמוד השדרה של המשק הישראלי לא מקבל את המיקוד המגיע לו מהמדינה, ולכן לא בהכרח מממש את הפוטנציאל. "עמוד השדרה של המשק הוא לעתים קרובות גם קבלן המשנה של החברות הגדולות", אומר הראל, ומוסיף: "הקסדות החכמות של אלביט לא ייוצרו ללא קבלני המשנה שהם עסקים קטנים, ואם הם לא יגלו חדשנות בתהליך הייצור, לא יהיה מוצר שאפשר להתחרות איתו בשוק העולמי. משק חזק ופריון גבוה תלויים מאוד בעסקים האלה".

הראל, לשעבר מנכ"ל חברת פועלים תקשורת, מקסימדיה ותום קר, הוא איש תעשייה שעשה בשנים האחרונות הסבה לאקדמיה. במהלך עבודת הדוקטורט חבר להתאחדות בעלי המלאכה והתעשייה, וקיבל רשימה ארוכה של עסקים המעסיקים בין 10 ל-50 עובדים, אליהם החל להתקשר. "מי שהסכים לדבר איתי נכנס למחקר", הוא מספר. "כ-90% מהם היו גברים, בעיקר בעלי  עסקים ותיקים, וחלקם הגדול עסקים משפחתיים. זה לא היה פשוט כי מדובר באנשים עסוקים שלעתים עושים הכל. לא פעם הגעתי ואמרו לי ש'בעל הבית תכף ייכנס - הוא נוהג כרגע במלגזה'".

ד"ר רוני הראל
ד"ר רוני הראלצילום: עופר וקנין

כדי לבדוק מה רמת החדשנות בעסקים הקטנים בישראל, השתמש הראל בהגדרות ה-OECD הקובעות ארבעה סוגי חדשנות: מוצר חדש, תהליך ייצור חדש, שיטת שיווק חדשה או פעולה פנים-ארגונית חדשה. בכל אחד מהסוגים האלה הגדיר הראל  ארבע דרגות של חדשנות, כאשר הדרגה הנמוכה ביותר היא שיפור של מה שקיים בעסק, והגבוהה ביותר – מוצר, שירות או תהליך חדשים בארץ או בעולם.

התוצאות היו מעניינות. בניגוד לסקרים של הלמ"ס בישראל או של ה-OECD, הקובעים  כי שיעור חדשנות בקרב עסקים קטנים בתחום התעשיה הוא כ-45%, הרי שעל פי המחקר של הראל  המספר האמיתי כפול - למעלה מ-95%  מהעסקים קידמו סוג כלשהו של חדשנות בשלוש השנים האחרונות.

ההסבר לכך, לדבריו, נובע גם משיטת הבדיקה. "כשאתה שולח סקר או מדבר טלפונית עם אדם מאוד עסוק, הוא לא בהכרח ייתן את התשובות המדויקות. כשאתה יושב מולו בראיון עומק - הדברים נשמעים אחרת. לא פעם בעלי העסקים עצמם לא הבינו שהם עושים חדשנות, ולא הגדירו אותה ככזו".

אל מול הבשורה הטובה עומדת בשורה פחות טובה: רוב החדשנות הישראלית נעשתה בדרגה הנמוכה, קרי - שיפור מוצר או תהליך קיים בתוך הארגון, וכן הצגת מוצר או תהליך שחדש לעסק, אך קיים כבר בשוק המקומי. זאת, בעוד שרק מיעוט בקרב העסקים הקטנים הביא מוצר חדש שלא קיים בארץ (8%) או בעולם (3%).

"החדשנות קיימת, והרבה, אבל בדרך כלל לא מדובר בחדשנות פורצת דרך", מסכם הראל. "רוב העסקים הקטנים בתחום הזה מבינים שאם לא יקנו מכונה חדשה, לא ייעלו תהליך ייצור קיים ולא יכניסו רוטינות ניהוליות חדשות – הם ייעלמו. עם זאת, הדברים קורים לאט, ומעט".

למה בעצם העסקים הקטנים לא מדביקים את הפער?

"המדינה מציעה תוכניות שונות אך בעלי העסקים כמעט לא משתמשים בהן, כי הן לא מותאמות לצרכים, לזמן ולמיקום. במקרים רבים בעלי העסקים אף לא מודעים לקיומן. צריך לחשוב איך מבקעים את השריון ומרחיבים עבורם את האינטראקציה עם הסביבה. במהלך המחקר בחנתי את הקשר עם  הסביבה החיצונית וגיליתי שהיא מתרכזת בסביבה הקרובה: עובדים, ספקים, לקוחות. הם כמעט לא פוגשים גורמים ממשלתיים, יועצים, מוסדות מחקר - פשוט כי הם רצים סביב הזנב של עצמם. הם כן מחפשים מידע מקצועי באינטרנט אבל במינון נמוך.

"עוד גיליתי, לא במפתיע, שעסקים שמינון החדשנות הפתוחה, קרי הקשר עם העולם החיצוני, יותר גבוה אצלם, נהנים גם מרמת חדשנות גבוהה יותר. כשהם יוצאים לכנסים או תערוכות, רמת חדשנות במוצר עולה. כשהם מרחיבים אינטראקציה עם הסביבה, מתרחבת החדשנות בתהליך הייצור והשיווק. את כל הדברים האלה יש לקחת בחשבון ולבנות תוכניות שמתאימות למאפיינים ולצרכים של עסקים אלו, במטרה להרחיב את רמת החדשנות בישראל.

"ווייז יש רק אחת, ועסקים עם פוטנציאל התרחבות יש מאות אלפים. עסקים קטנים ובינוניים מהווים 95% מהמשק. אם מצליחים להעלות אותם שלב - כל המשק יעלה שלב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker