קצבת המילואים לעצמאים תגדל ב-25%

בעקבות סיכום בין משרד הביטחון לביטוח לאומי, אנשי מילואים עצמאים יקבלו פיצוי מוגדל עבור שירות המילואים, לרבות פיצוי רטרואקטיבי עבור השירות מינואר 2016 ■ ההחלטה טעונה אישור ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי מילואיםצילום: אליהו הרשקוביץ
אורן מג'ר

ועדת המילואים בביטוח לאומי החליטה היום (ג') לאשר הסדר עם משרד הביטחון, לפיו משרתי מילואים עצמאים יפוצו על אובדן הכנסות ופגיעה בעסק בזמן השירות. גובה הפיצוי יהיה תוספת של 25% מההכנסה השנתית, שתשולם להם באופן שוטף במסגרת הגמלה לה הם זכאים. ההסכם טעון אישור של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת.

גמלת המילואים הינה גמלה מחליפת שכר, במימון מלא של משרד הביטחון, שמטרתה למנוע אובדן הכנסות מהמשרת במילואים. היא מחושבת על פי ההכנסה הממוצעת בתקופה שלפני השירות ויכולה לגדול בהתאם להכנסה השנתית. ההסכם בין ביטוח לאומי למשרד הביטחון הושג כדי לייתר את הצורך בהסדרת הנושא בחקיקה ראשית.

בפברואר 2016 אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק מטעם ח"כ עופר שלח (יש עתיד) וחברי כנסת נוספים, להגדלת תגמולי המילואים למשרת מילואים עצמאי, בשיעור זהה. הנחת המוצא היתה כי משרתי מילואים עצמאים נפגעים כלכלית יותר מאשר משרתים מילואים שכירים בגין שירות המילואים, מאחר והם אינם זכאים להחזר בגין הפסדי הכנסה, וסופגים הפסדים כגון אובדן לקוחות, תשלומים שוטפים המשולמים גם בתקופת המילואים ועוד.

עלות ההסכם מוערכת בכ-17 מיליון שקל מדי שנה ותמומן ע"י משרד הביטחון, לרבות הוצאות בגין הקמת מערכת מחשובית ותפעולה השוטף. סכום הפיצוי לעצמאי בשירות מילואים לא יפחת  מ-25% משיעור התגמול המזערי, שהוא 196 שקל ליום. מאידך, סכום הפיצוי לעצמאי בשירות מילואים בצירוף תגמול המילואים מכל מקור הכנסה, לא יעלה על התגמול המרבי למשרת המילואים, שהוא 1,441 שקל ליום.

עו"ד רועי כהן, נשיא להב - לשכת ארגוני העצמאים - אמר כי מדובר בתיקון עוול ארוך שנים כלפי אנשי מילואים עצמאיים. "מילואמניק שהעסק שלו נפגע ולעיתים אף נקלע להפסדים מעצם היעדרותו, ראוי שיקבל על כך פיצוי מהמדינה שבעבורה הוא מחרף את נפשו. התיקון שמשרד הביטחון והביטוח הלאומי סיכמו עליו בימים אלה, ושיכנס לתוקף כבר ממאי הקרוב, שם סוף למאבק משותף שהובלנו עם ח"כ עופר שלח, ועושה מידת צדק עם העצמאי היוצא למילואים בשירות המדינה".

מנכ"ל התאחדות האיכרים, ישי פולק, בכובעו גם כיו"ר ועדת המילואים בביטוח הלאומי, אמר כי "כחייל וכמפקד במילואים, אני חשוף באופן שוטף לבעיות משרתי המילואים העצמאיים שבמשך שנים ארוכות הופלו לרעה ביחס לשאר אוכלוסיות משרתי המילואים. עם מינויי ליו"ר ועדת המילואים בביטוח הלאומי, פעלתי לשינוי הגישה בוועדה וביחסי הגומלין בין חבריה. השינוי הקטן שאושר היום עושה הבדל גדול ומשמעותי, המעניק למשרתי המילואים העצמאיים יכולת נוספת להתמודד עם הקשיים הנגרמים להם עקב שירותם במילואים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker