מדריך: חוק פנסיה לעצמאים - מה זה אומר וכמה יירד לכם מהנטו?

החל מינואר 2017 יידרשו העצמאים לחסוך לפנסיה חובה ■ בעזרת רואה החשבון אייל מנדלאוי בדקנו כמה כסף הם יצטרכו להפריש, מה הבונוס שיקבלו העצמאים המבוססים בקרן ההשתלמות וכיצד השינוי ישפיע על הנטו בכמה רמות שכר

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: © Mangostock | Dreamstime.com
אורן מג'ר

ועדת העבודה והרווחה אישרה בשבוע שעבר את חוק פנסיה חובה לעצמאים, שייכנס לתוקף בינואר 2017, בכפוף לאישור מליאת הכנסת. החוק הוא מיזוג של הצעת החוק שהגישו חבר הכנסת אלי כהן ורועי פולקמן ממפלגת כולנו, והצעת חוק נפרדת שהגיש חבר הכנסת אילן גילאון ממרצ. אלא שבמבט רחב יותר מדובר למעשה בהמשכו של תהליך הסדרת פנסיה לכלל העובדים במשק, ובמיוחד לעובדים החלשים, שהחל בשנת 2008 עם חקיקת חוק פנסיה חובה לשכירים.

בישראל יש 400 אלף עצמאים, המהווים 12.5% מכלל המועסקים במשק ויושפעו מהחוק החדש. אין ספק שמדובר בחקיקה שמטרתה חיובית - לדאוג לעצמאים החלשים לעת זקנה באמצעות הבטחת פנסיה מינימאלית, לכן גם הקצה האוצר 380 מיליון שקל לטובת הוצאתה של התוכנית אל הפועל. עם זאת, הדיונים בדרך לחקיקת החוק לוו בחילוקי דעות קשים בין חברי הוועדה לאוצר ולנציגי ארגוני העצמאים, שנמשכו על לשלבים הסופיים של קבלת ההחלטות. זאת מכיוון שהחוק משית תשלום חובה נוסף על מי שהכנסתו נמוכה יחסית כם כך, ופוגע לו בשכר בנטו, מבלי להציע תחליף ממשי לדמי האבטלה שמקבלים שכירים.

עד כמה באמת תקטן ההכנסה הפנויה של העצמאים? מדו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שהוכן לקראת הדיון בחוק, עולה כי חובת ההפקדה לפנסיה תקטין את הכנסה הפנויה של העצמאים בכל רמות השכר: 65-50 שקל בחודש לעצמאי שהכנסתו החודשית היא 5,000 שקל ו-453-440 שקל ש"ח לעצמאי שהכנסתו 10,000 שקל. עם זאת, השינוי בדמי הביטוח הלאומי יקזז חלק מהירידה בהכנסה הפנויה של עצמאים ברמות השכר הנמוכות.

בעזרת רואה החשבון אייל מנדלאוי, מומחה למיסוי פרישה, בדקנו כמה מההיבטים המעשיים של החוק וגילינו גם כמה הפתעות, שחלקן דווקא מהוות בשורות טובות עבור העצמאים.

צילום: Dreamstime

על מי חל החוק החדש?

"החוק משפיע על עצמאים בגילאי 21 ועד 60, המנהלים עסק עצמאי למעלה משנתיים. מנהל עסק עצמאי הוא אדם שיש לו הכנסות מעסק, ופתח תיק במס הכנסה".

היכן נדרשים העצמאים לחסוך את כספי הפנסיה שיופרשו?

"עליהם לפתוח קופת גמל כעמית עצמאי או קרן פנסיה באחת מחברות הביטוח או קרנות הפנסיה".

מה שיעור ההפרשה שעל השכירים להפריש לפנסיה?

"השיעור ייקבע לפי השכר הממוצע במשק, שעמד בספטמבר 2016 על 9,891 שקל. העצמאים נדרשים לחסוך 4.45% משכרם עד מחצית השכר הממוצע במשק ו-12.55% על השכר שבין מחצית השכר הממוצע ועד גובה השכר הממוצע. עבור מי שהכנסתו שווה לשכר הממוצע מדובר בהפרשה של כ-850 שקל בחודש. כמובן שמי בלי קשר לחוק החדש כבר מפקיד לפנסיה באופן עצמאי מקיים התנאי, ולא יידרש להפקיד סכומים נוספים מעבר לכך".

ומה לגבי מי שרוצה לחסוך יותר?

"מעל השכר הממוצע במשק אין חובת הפקדה, אבל אפשר להפקיד ולקבל הטבות מס".

כיצד משתנים דמי הביטוח הלאומי כתוצאה מהחוק החדש?

"דמי הביטוח הלאומי מופחתים רק למי שמרוויח עד 60% מהשכר הממוצע במשק, בערך 6,000 שקל, ושיעורם יעמוד על  2.87% במקום 6.72% מהשכר. עבור מי שמרוויח מעל 60% מהשכר הממוצע, דמי הביטוח יעלו מ 11.23- ל-12.85%. המשמעות היא שככל שעצמאי מרוויח יותר הוא ישלם יותר כסף לביטוח לאומי, שכן ברמת השכר הגבוהה הוא ישלם עוד 1.65%, כך שהחל משלב מסוים התשלום הנוסף יקזז את החיסכון שמרוויחים עד מחצית השכר הממוצע במשק".

בשורה התחתונה, כיצד יושפעו עצמאים שמרוויחים ברמות השכר השונות?

"עצמאי שמרוויח 7,500 שקל בחודש יהיה כמעט מאוזן: הוא יחסוך כ-510 שקל מהתשלום החודשי לביטוח לאומי, ויפריש כ-530 שקל לפנסיה. עצמאי שמרוויח 10,000 שקל בחודש יחסוך כ-170 מהתשלום לביטוח לאומי וישלם כ-850 שקל הפרשות לפנסיה. עצמאי שמרוויח 15 אלף שקל בחודש יחסוך כ-80 שקל מהתשלום לביטוח לאומי וישלם כ-850 לפנסיה. עצמאי שמרוויח 20 אלף שקל בחודש ימשיך לשלם לביטוח לאומי את הסכום שהוא משלם כיום, וגם הוא יפריש לפנסיה כ-850 שקל לחודש. חשוב להדגיש שזה חישוב לא מאוד מדויק, משום שההפקדה לפנסיה גם מעניקה זיכוי מס של 35%, שמקטין את התשלום נטו למס".

עסק חקלאי בדרוםצילום: עופר וקנין

מה לגבי עצמאיים שהם גם שכירים?

"אם שכרו של העצמאי גבוה מ-10,000 שקל, לא חלה עליו חובת הפרשה נוספת כעצמאי, שכן הוא יחסוך לפנסיה במסגרת משכורתו כשכיר. לגבי עצמאים שהם גם שכירים ומרוויחים פחות מכך, כדאי לחכות לניסוח הסופי של החוק, אולם ההיגיון אומר כי הם יחויבו לחסוך את ההפרש כעצמאים".

האם ניתן לקבל הטבות מס בגין ההפקדה החדשה לפנסיה?

"בוודאי. כאמור, מדובר בהפקדה לקופת גמל עצמאית שמזכה בניכוי וזיכוי, כך שחלק מהכסף חוזר למפקיד, בתנאי שהוא משלם מס, כמובן".

באילו נסיבות ניתן למשוך את רכיב דמי האבטלה?

"כשהעצמאי סוגר את העסק או פורש לפנסיה, הוא יוכל למשוך 1/3 מהסכום שצבר, גם בגין צבירה בקופת גמל עצמאית מהתקופה שקודמת לחוק, או לפי הנוסחה הבאה: מספר שנות העבודה כפול הכנסתו החודשית עד תקרה של 12,230 שקל - שהיא תקרת הפטור על פיצויים. אין הגבלה על  מספר הפעמים שבהם יהיה העצמאי רשאי למשוך מהקופה את רכיב האבטלה.

חשוב להדגיש שמשיכת כספים בדרך הזו נכנסת לנוסחת הקיזוז לפי תיקון 190, ותקטין את הפטור על הפנסיה, שנחשב כהיוון לצורך הנוסחה".

מה השינוי בניכוי וזיכוי גמל?

"הגדלת הטבת הזיכוי ב-0.5% על ידי הגדלת תקרת הזיכוי ל-5.5% במקום 5%. מדובר בתקרת זיכוי נוספת הניתנת רק על הכנסה מעסק, שגובהה 0.5%, מההכנסה עד תקרה של 208,800 שקל. בגין התקרה הזו מתקבל זיכוי נוסף של 35%".

עסק משפחתי

מה הרוויחו העצמאים בנוגע לקרן השתלמות?

"במסגרת החוק ניתנה הטבה לקרן השתלמות. הוסרה המגבלה של 2.5% הראשונים מההפקדה, שעד כה היו "הולכים לאיבוד". כיום עצמאי יוכל להפקיד עד 4.5% מהכנסתו (ועד לתקרה שנתית של 261 אלף שקל) וליהנות ממלוא ההטבה הכוללת פטור ממס על הרווח בקרן. למעשה בדרך זו העצמאים המבוססים, שכעת ישלמו יותר לביטוח לאומי, יקבלו הטבת מס שבצורה מסוימת תפצה אותם".

כיצד אתה ממליץ לעצמאים שהכנסתם החודשית אינה קבועה להפקיד לפנסיה בצורה מסודרת כדי לעמוד בתנאי החוק החדש?

"הם יכולים לבחור באחת משתי הדרכים הבאות, או לשלב ביניהן: לעשות הוראת קבע שמשקפת את הסכום המינימאלי לחיסכון לפנסיה  - בהנחה שיגיעו להכנסה המינימאלית, או להעזר ברואה החשבון שלהם בסוף השנה ולהפקיד את ההפרש על ההכנסה שלא הפרישו בגינה לפנסיה".

אגב, מה יקרה למי שלא יחסוך לפנסיה וכיצד יבוצע המעקב?

"ככל הנראה הוא יחויב בקנסות, אם כי הנושא עדיין לא נקבע סופית. כרגע מדובר בקנס של כ-500 שקל ויתכן שהקנסות יתחילו רק משנת 2018, אחרי תקופת התאקלמות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker