סטארט אפ מכובס: חברת שירותי הכביסה שרוצה לגייס הון - מהלקוחות שלה

KVisi שמפעילה שירותי כביסה בתל אביב מבוססי טכנולוגיה יוצאת לקמפיין גיוס המונים ומבטיחה למשקיעים סיכון הדומה לעסק ריאלי - עם פוטנציאל צמיחה של סטארט-אפ ■ ארז אדירי, המנכ"ל: "אנחנו רוצים להפוך את בעלי העניין בעסק לבעלי מניות"

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן מג'ר

"שלום רב לקהילת הלקוחות המייסדים של kVisi, בחודשים האחרונים החלטנו שאנחנו רוצים לגייס הון כדי לשפר את השירות שלנו ולהרחיב את קהילת המשתמשים. החלטנו שחלק מהדרך לעשות זאת היא דרך הלקוחות שלנו, להם אנחנו קוראים 'הלקוחות המייסדים'". במלים אלה נפתח הדואר האלקטרוני ששלח השבוע ארז אדירי מנכ"ל ומייסד kVisi לקהל הלקוחות הרשומים של המכבסה הוירטואלית.

kVisi מעסיקה 15 עובדים משרתת לקוחות באזור תל אביב ופועלת בתחום הצומח המכונה "שירותים לפי דרישה" (On Demand Services). החברה אוספת את פריטי הניקוי היבש, הכביסה והגיהוץ מהבתים באמצעות רכבי החברה, ומביאה אותם למרכז הלוגיסטי, משם הם מטופלים בהתאם לצורך ומוחזרים, לאחר בקרת איכות, ללקוחות.

עד כאן Kvisi פועלת כמו כל מכבסה. אולם הרעיון שמאחורי העסק-סטארט-אפ הוא ההנחה של היזמים היא שיש מקום לשיפור רב בכל התהליך הלוגיסטי של האיסוף, ההפצה ושירות הלקוחות. אלו נעשים בכלים מתקדמים ובאלגוריתם שילוח חדשני שבין השאר חוסך בעלויות: "החברה מוגדרת על ידי רבים כ-GetTaxi של עולם המכבסות, שכן היא מכניסה טכנולוגיה חכמה לתחום מסורתי ומיושן. כך כובשת החברה נתח שוק נרחב ומגדילה את הכנסותיה בכ-20% בכל חודש מאז השקתה ב 2015", כותב אדירי.

אדירי מפרט על הסיבה לגיוס הון מהציבור, ולא ממשקיעים פרטיים: "הפידבק שקיבלנו מרבים מכם היה: "וואו, איזה רעיון מגניב, מחפשים משקיעים? לכן החלטנו ללכת לגיוס הון בפלטפורמה לגיוס המונים ולתת ללקוחות המייסדים שלנו להפוך לחלק ממשהו יותר גדול כבעלי מניות בחברה. אנחנו רוצים לתת אלף שקל בחזרה לשימוש ב-kVisi לכל אחד מהלקוחות שלנו, שישקיע בחברה במהלך השבוע הראשון לקמפיין. מינימום ההשקעה עומד על 7,000 דולר ובשבוע הראשון ניתן גם להשקיע 5,000 דולר.

אפליקציית kvisiצילום: מתוך הסרטון של כביסי בדף גיוס ההמונים אקזיט וואלי

בשיחה עם TheMarker הוא מסביר כי לגיוס באמצעות מימון ההמונים יש גם מטרות שיווקיות: "אנחנו לא פוסלים גיוס כסף ממשקיעים, ולראייה לפני חצי שנה גייסנו הון מאנג'ל שישקיע שוב ככל הנראה גם בסבב הנוכחי, וייתכן שאף נגייס כסף ממשקיע נוסף ובעתיד גם סכומים ניכרים מקרן הון סיכון.

"אבל הרעיון של הקהילה הוא אחר: אם הלקוחות יהפכו לשותפים הם יפיצו את הבשורה לאנשים נוספים, מתוך אינטרס ברור כך יהיו לנו יותר לקוחות ויותר משאבים לתת שירות טוב יותר, וגם הם ירוויחו מכך. זה מאוד מתאים לתפיסה שלנו כשירות חדשני את השוק. אפשר לתמצת זאת במשפט שבעיניי זה מאוד נכון שעסקים יהפכו בעלי עניין לבעלי מניות".

את גיוס הכסף החברה מבצעת בפלטפורמה האינטרנטית אקזיט ואלי (ExitValley) שמאפשרת הן למיזמים טכנולוגיים והן לבעלי עסקים קטנים לגייס כסף תמורת הון מניות. בשמונה קמפיינים קודמים שגייסו כסף בפלטפורמה הושקעו עד כה 3 מיליון דולר, ממוצע של 20 משקיעים לקמפיין.

בינתיים, הרעיון של גיוס כסף ממשקיעים קטנים נתקל במגבלה: למרות שבדצמבר 2015 נחקק החוק לקידום השקעות בחברות הפועלות בתחומי הטכנולוגיה העילית (היי-טק) -המאפשר לסטארט-אפים, וגם לעסקים קטנים, לגייס עד 3 מיליון שקל מציבור בלתי מוגבל של משקיעים תמורת הקצאת מניות בעסק ללא הגשת תשקיף או דו"חות בורסאיים מלאים, התקנות שמאפשרות לעסקים לגייס את הכסף מהציבור הרחב על ידי הרשות לניירות ערך עדיין לא נקבעו, ולכן מספר הניצעים בהצעות מוגבל ל-35 משקיעים וסכום הגיוס נקבע על רף גבוה יחסית. החברות המגייסות אינן מורשות לפרסם את היקף הגיוס המבוקש, ופרטים פיננסיים על ההשקעה יימסרו ישירות למשקיעים.

החברה יכולה לפרסם מידע כללי יותר, בעל אופי שיווקי. כך, בדף הפנייה למשקיעים נכתב כי kVisi מייצגת הזדמנות יוצאת דופן להשקיע בתחום ה-On Demand Services: "ב-2016, עולם הניקוי היבש והכביסה, שמגלגל עשרות רבות של מיליארדי דולרים במחזורי מכירות ברחבי העולם, עדיין מנוהל בשיטות מאד מיושנות שגורמות לבעיות תפעול ובעיות שירות עבור הצרכנים. ההקבלה הברורה והישירה היא שוק המוניות שלפני כניסת שחקניות הטכנולוגיה לפני כעשור שייצרה שיפור קיצוני בחוויית המשתמש ושירות הלקוח, כזה שגרם להן לתפוס נתח שוק משמעותי מאד ביחס לשחקני העולם הישן.

"kVisi נכנסת לתוך העולם הישן של המכבסות ומייצרת הפרעה. ענף הניקוי היבש והכביסה זקוק נואשות לשדרוג משמעותי בחוויית המשתמש, שירות הלקוח, תזמוני משלוח מדויקים, תשלום דיגיטלי ועוד. על ידי הכנסה של היי-טק לתוך סביבה שהיא מאוד LowTech מטבעה, kVisi מייצרת את השדרוג בכל התחומים הנ"ל וכך הופכת מאד מהר לשירות הנבחר מבין כל המתחרים המסורתיים בענף".

לטענת בעלי החברה, תזמון ההשקעה משתלם במיוחד מאחר ו-kVisi כבר חצתה את משוכת הוכחת ההיתכנות הטכנולוגית. "בשלב זה ההשקעה בחברה דומה להשקעה בעסק ריאלי רק עם פוטנציאל תשואה של סטארט-אפ טכנולוגי. החברה מייצרת הכנסות ומצפה להגיע לאיזון תקציבי בתוך 8-12 חודשים".

המשקיעים צריכים לזכור כי השקעה בעסק קטן בתחום המכבסות היא בעלת סיכון רב, ביחס לעסקים גדולים ומבוססים, ובניגוד להשקעה בחברות ציבוריות למשל, הפיקוח על ההשקעה נתון אך ורק בידי בעלי המניות וכמובן נתון לשליטת מנהלי החברה. אולם היתרון של השקעה בעסק קטן שמשלב טכנולוגיה בפעילות שלו, לעומת סטארט-אפ למשל, הוא שלעסק קטן יש מודל עסקי מוכח וניתן להתרשם מחוזקו של התזרים, דו"ח הרווח והפסד ולא פחות חשוב מתגובות האמת של הלקוחות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker