כלכלה דיגיטלית: פייסבוק, ה-OECD והבנק העולמי מצרפים את ישראל לסקר בינלאומי

העסקים בישראל הצטרפו החודש לסקר "העתיד של העסקים", הסוקר את העסקים הקטנים והבינוניים ב-22 מדינות ■ "אנחנו רוצים לתרום מידע למקבלי ההחלטות במדינות השונות, כדי לסייע בגיבוש מדיניות שתעזור לעסקים לצמוח", אומרת מנהלת המיזם בפייסבוק

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור אנשי עסקים
צילום: Dreamstime

54% מהעסקים הקטנים והבינוניים בישראל סבורים שמצבם טוב, ו-62% סבורים שמצבם ישתפר בחצי השנה הקרובה. נתונים אלו ואחרים התקבלו במסגרת סקר "העתיד של העסקים", יוזמה של ארגון ה-OECD, הבנק העולמי ופייסבוק. מטרת הסקר היא לשקף את הדופק הנוכחי והעתידי של הסביבה העסקית בה פועלים העסקים בעולם, ולספק מידע ותובנות למקבלי החלטות בכל הרמות, שיכולים לסייע לעסקים לצמוח.

למעלה מ-60 מיליון בעלי עסקים שפתחו דף עסקי בפייסבוק, הם הנדוניה שהביאה הרשת החברתית לשיתוף הפעולה עם שני הארגונים הכלכליים היוקרתיים, לצד יכולות טכנולוגיות מוכחות בניהול פעילות דיגיטלית. בשבעת החודשים מאז הושק הסקר לראשונה, למעלה מ-90 אלף בעלי עסקים קטנים ובינוניים מ-22 מדינות שנבחרו רנדומלית כבר השיבו לשאלון המקוון בן 15 השאלות.

עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל, מסרה כי "השותפות בין פייסבוק, ארגון ה-OECD והבנק העולמי מספקת מבט ייחודי ועדכני על הכלכלה הדיגיטלית. כולנו מאמינים בערך שמקור המידע החדש יעניק הן לעסקים והן לקובעי מדיניות. עסקים קטנים הם בין המשווקים החדשניים והדינמיים ביותר, והתוצאות הראשוניות שלנו מצביעות על רמת אמון חיובית בקרבם. כיום, כמעט שני שליש מבעלי העסקים (61%) בישראל חשים באופן חיובי לגבי עתיד עסקיהם בששת החודשים הקרובים. מדובר בשותפות שהיא בתחילת דרכה ובמחויבות ארוכת טווח. אנו נמשיך לעבוד יחד על מנת לסייע לעסקים בישראל לבנות עתיד טוב יותר".   

ממצאי הסקר: 45% מהעסקים הם עסק של עובד אחד - בעל העסק

נתוני הסקר הנוגעים לעסקים קטנים ובינוניים בישראל מלמדים כי 55% מהמשיבים הם גברים ו-45% נשים. מדובר בעסקים קטנים למדי: 45% הם עסק של עובד אחד (בעלי העסק), 36% מעסיקים 4-2 עובדים; 10% מעסיקים 9-5 עובדים, 7% מעסיקים 49-10 עובדים; ו-1% מעסיקים מעל 50 עובדים. 16% מהעסקים קיימים כשנה או פחות, 25% פועלים 3-1 שנים, 14% מהעסקים פועלים 5-4 שנים, 18% פועלים 10-6 שנים ו-27% מהעסקים פועלים מעל 10 שנים.

השאלה המסקרנת היא כמובן מצב העסקים: 54% מהם סבורים כי מצבם חיובי לעומת 13% שסבורים שמצבם שלילי, ואילו שליש (33%) הגדירו את מצבם כנייטרלי. בכל הקשור לתחזית 62% מאמינים שמצב העסק ישתפר, 10% סבורים כי יורע, ו-28% היו נייטרליים.

הסקר בדק שימוש באמצעים דיגיטליים ומצא כי 91% מציגים בהם מוצרים או שירותים; 90% מפרסמים ללקוחות פוטנציאליים; 90% מספקים מידע; 84% מתקשרים עם לקוחות או ספקים; 76% מוכרים מוצרים או שירותים ו-54% מנהלים תהליכים עסקיים.

בכל הקשור לצמיחה במספר העובדים 72% דיווחו שלא צמחו בששת החודשים האחרונים, ו-64% העריכו כי לא יגייסו עובדים נוספים בחצי השנה הקרובה. 18% דיווחו על גיוס עובדים, 31% צופים שיגייסו, 10% דיווחו על ירידה במספר העובדים שהעסיקו ו-4% צופים שיפטרו עובדים.

לשאלה מה האתגרים הגדולים שעומדים בפניהם ענו בעלי העסקים - משיכת לקוחות (80%), הגדלת הרווחיות (80%), שמירה על רווחיות (57%), פיתוח מוצרים חדשים (38%) ואי ודאות לגבי מצב הכלכלה (27%).

"אנחנו מודדים את החלק החשוב בכלכלה - עסקים בעלי נוכחות דיגיטלית"

מי שאחראית על הסקר היא מולי ג'קמן, מנהלת המיזם בפייסבוק, שחולשת על ביצועו ממשרדה בקליפורניה. לרגל השקת הסקר בישראל היא התראיינה בלעדית למדור עושים עסק ב-TheMarker.

מה מטרת הסקר?

"עסקים קטנים ובינוניים מהווים בדרך כלל 90% מהעסקים בכלל, ומעסיקים חלק מרכזי מהעובדים. אנחנו רוצים לתרום מידע למקבלי ההחלטות במדינות השונות כדי לסייע בגיבוש מדיניות שתעזור לעסקים לצמוח. לגופים השותפים לנו בסקר חשוב לקבל את המידע הזה. אחת התרומות החשובות של הסקר היא היכולת לזהות מגמות כלכליות וטרנדים ביחס למצב העסקים הקטנים והבינוניים באופן מהיר ועקבי.

"בסקר יש למשל שתי שאלות פשוטות שמתייחסות למצב העסקים: אנחנו שואלים כיצד אתה מעריך את מצבך כיום ואת מצבך בחצי השנה הקרובה. קל לענות על השאלות הללו, והדבר מאפשר לנו ליצור מדד משוקלל, שניתן יהיה לעקוב אחריו לאורך זמן. התחלנו לבצע את הסקר בפברואר השנה, כך שניתן לומר שאנחנו בשלבים מאוד מוקדמים של ניתוח הנתונים. התחלנו ב-17 מדינות, צמחנו ל-22 מדינות ונמשיך לגדול".

סקרים דומים מבוצעים ברמה מקומית באופן שוטף, כמו סקר הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. מה היתרון שלכם?

"הסקר גמיש, ומאחר ומדובר במדיה חברתית זול מאוד להוציא אותו לפועל במהירות במדינות רבות בו זמנית, זאת בהשוואה לסקרים שעורכים באופן מקומי משרדי ממשלה. אנחנו גם יכולים לשנות את השאלות בקלות בהתאם לצורך".

מה לגבי עסקים שלא נמצאים בפייסבוק?

"הסקר נערך בקרב בעלי דפים עסקיים בפייסבוק ומספק הצצה לכלכלה הדיגיטלית והסלולרית החדשה בה הם פועלים. כוונתנו לא הייתה לעשות סקר בקרב כלל העסקים אלא רק בקרב בעלי הדפים העסקיים בפייסבוק. לדעתנו אנחנו מודדים את החלק החשוב בכלכלה - עסקים בעלי נוכחות דיגיטלית. זה סקטור מתעורר וצומח".

כיצד וידאתם שהעונים לסקר היו בעלי העסקים ולא מנהלי הדף שלהם או עובדים זוטרים?

"זו שאלה טובה שהעסיקה אותנו. התשובה פשוטה:  כללנו שאלה שבדקה מה תפקיד האיש שעונה לסקר, והתוצאה היא ש-86% מהמשיבים היו בעלי העסקים או בתפקידי ניהול בכירים בארגון".

האם תשתמשו בסקר כדי לאסוף מידע נוסף לתועלת חברת פייסבוק?

"לא, הסקר נעשה בשיתוף גופים נוספים למטרת איסוף מידע על מצב העסקים, ולא נעשה בו שימוש מעבר לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker