"יש ענף ספורט חדש בישראל: 'הכו במעסיקים' - ואין לי ספק שבזה נזכה במדליית זהב"

נשיא להב: "אני כמו כל עם ישראל איבדתי את התמימות כשראיתי איך במשך שנה פקידי האוצר לא מוציאים 15-20 מיליוני ש' עבור הגדלת תשלום למילואימניקים עצמאיים אך בין לילה מוציאים מיליארד ש' להתנחלויות עליהן צריכים לשמור אותם מילואימניקים בדיוק"

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוצאה לפועל צילום: מוטי קמחי

בכנס חירום של המגזר העסקי שנערך היום (ב') לרגל אישור התקציב בממשלה השתתפו כל ראשי הארגונים העסקיים בישראל. הכנס עסק בין השאר בדרכים להשיג צמיחה והדגיש את הקושי לעשות עסקים. את מגזר העסקים הקטנים ייצג ארגון להב.

נשיא להב, עו"ד רועי כהן הציג מסמך המציג את מצבו של המגזר, מסמך המכונה 'אורות אדומים'.  בין הנתונים הוצג הדירוג הכללי של ישראל שירד במדד Doing Business האחרון של הבנק העולמי ירידה של 3 מקומות למקום ה-53, מתוך 189 מדינות.

המדד מספק מדדים אובייקטיביים של רגולציה עסקית לעסקים מקומיים. ביחס לשנת 2015 נרשם השנה שיפור קל בסעיף אחד בלבד - רישום נכסים, שני סעיפים נותרו ללא שינוי - אכיפת חוזים והגנה על משקיעים, ובשבעה סעיפים נרשמה ירידה של 2-8 מקומות בדירוג - הקמת עסק, התמודדות עם קבלת היתר בניה, אספקת חשמל, מתן אשראי, הסדרת תשלומי מס, מסחר בין מדינות וסגירת עסק.

נתונים נוספים עסקו בשכרם ובתחולת העוני בקרב עצמאים. הכנסתם של 60% מציבור העצמאים נמוכה מ-6,000 שקל בחודש והם אינם מגיעים לסף המס. תחולת העוני בקרב משפחות שבראשם עומד/ת עצמאי/ת רשמה עלייה חדה (15.2% ב- 2014 לעומת 13.2% ב- 2013).

כמו כן, ישנה ירידה חדה בשיעור ההיחלצות מעוני בעקבות תשלומי העברה (7.5% ב- 2014 לעומת 21.2% ב- 2013 – ירידה של 13.7 נקודות אחוז), דבר שעשוי להצביע על כך שתשלומי ההעברה אינם יעילים מספיק. לצד זאת, השפעתם של תשלומי העברה על עצמאים אף נמוכה משמעותית מהשפעתם על שכירים (שיעור ירידה בתחולת העוני של 7.5% בלבד בקרב עצמאים לאחר תשלומי העברה לעומת שיעור ירידה של 32.7% בקרב שכירים). בשנת 2014, 40,400 משפחות שבראשם עומד עצמאי שהם 188,300 נפשות ו- 99,200 ילדים היו מתחת לקו העוני. זו עלייה של 21%, 12% ו-10% לעומת שנת 2013, בהתאמה.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 40,501 עסקים נסגרו בשנת 2015, 53,225 עסקים נפתחו – תוספת נטו של 12,724 עסקים. תוספת שלילית של עסקים (יותר עסקים נסגרו מאשר נפתחו) נרשמה בענפי התעשייה, הכרייה והחציבה (כמו גם בשנים 2013-2014) ובענף החקלאות, ייעור ודיג (לאחר יציבות יחסית בשנת 2014). הצפי ש-50,000 עסקים נוספים ייסגרו בשנת 2016.

רועי כהן, נשיא להב

למרות שבריריותם, העסקים הקטנים תורמים להכנסות הבנקים מעמלות מעבר לחלקם היחסי כך, הכנסות הבנקים מעמלות של עסקים קטנים, ביחס להיקף הפעילות (ממוצע נכסים והתחייבויות), גבוהות בכ-83% מהכנסותיהם מעמלות של עסקים גדולים. כמו כן, עסק קטן משלם בשנה פי 2 על עמלות מעסק גדול (ביחס לפדיון השנתי של העסק).

עו"ד רועי כהן, נשיא להב אמר כי העסקים הקטנים נאנקים תחת עול מסים, רגולציה מכבידה, בירוקרטיה ועמלות: "כל דבר שקשור לסקטור זה בא לידי ביטוי בתשלום יתר ואנחנו לא מקבלים שום ביטוי בתכנית הכלכלית לתקן את העיוות הזה. הגיע הזמן לזעוק. די, אנחנו לא יכולים לשאת יותר. יש ענף ספורט חדש בישראל, "הכו במעסיקים", ואין לי ספק שבזה נזכה במדליית זהב. כוחות השוק לא עובדים לפי דיאגרמות, גרפים ומצגות, 50 אלף עסקים יסגרו בשנת 2016 ואף אחד לא לוקח אחריות".

כהן הוסיף כי יעד הצמיחה בגובה 5% אליו התייחס ראש הממשלה אינו בא לידי ביטוי בתכנית הכלכלית :"לכל ידוע שהעסקים הקטנים הם מנוע הצמיחה המשמעותי ביותר במשק והגיע הזמן שתכניס את היד לכיס ותקבל החלטות אמיצות לתמוך במגזר זה. בשולחן העגול במשרד האוצר הצגנו שורה של צעדים להובלת המשק קדימה, וביניהם, חוק עידוד השקעות לעצמאים, מס חברות דיפרנציאלי, ריווח מדרגות הביטוח הלאומי, הגדלת היקף הביטחונות לקרן להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, השוואת תנאי בטחון סוציאלי בין עצמאים לשכירים, פחת מואץ- אף אחד מהצעדים הללו לא אומץ על ידי הממשלה.

"אני כמו כל עם ישראל איבדתי את התמימות כשראיתי איך במשך שנה פקידי משרד האוצר לא מוצאים 15-20 מיליוני שקל עבור הגדלת תשלום למילואימניקים עצמאיים אבל בין לילה מוצאים מיליארד שקל להתנחלויות עליהן צריכים לשמור אותם מילואימניקים בדיוק.

הצמיחה היא צו השעה, המגזר העסקי לא יכול לחיות עם צמיחה שלילית. כולנו מוכנים לשתף פעולה ולהקריב מעצמנו על מנת שתהיה פה תכנית כלכלית שעיקרה צמיחה למשק הישראלי והעלאת רמת החיים לכל אזרחי המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker