העצמאים על חוק חופשת אבהות: די לחוקים הפופוליסטיים - אנחנו קורסים - עושים עסק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

העצמאים על חוק חופשת אבהות: די לחוקים הפופוליסטיים - אנחנו קורסים

ענבר בזק, ממקימות תנועת עצמאים עושים שינוי על מגמת החקיקה למען העובדים: "מידי יום מתקשרים אלינו בעלי עסקים קטנים שמספרים שהם נאלצים לפטר עובדים, בגלל שאין להם כבר יכולת לעמוד בעלויות השכר ההולכות וגדלות. אנחנו קורסים"

29תגובות

בדיקה שערכה לשכת יועצי המס ורואה החשבון ולדימיר בליאק, ממובילי מחאת העצמאים, מצביעה על המחירים הגבוהים שגובות הצעות "הומאניות" הפועלות לטובת שיפור תנאי העובדים - אך מקשות מאד על תפקודם של בעלי העסקים.

כך למשל, הצעת החוק להגדלת מספר ימי החופשה לעובדים מ-10 ל-12 ימי חופשה בשנה, שהוגשה על ידי ח"כ רחל עזריה (כולנו), מגדילה את העלות למעביד ב-1,060 שקל; הצעת החוק של ח"כ אלי כהן (כולנו) לסוף שבוע ארוך במשק - 6 פעמים בשנה, המהווה תוספת של 6 ימי חופשה בשכר לכל עובד שכיר במשק, מגדילה את העלות ב-3,168 שקל. בנוסף, לפני מספר שבועות עברה בקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק של ח"כ תמר זנדברג (מרצ), הדורשת להקנות לאבות שנולד להם ילד 6 ימי חופשת לידה, כשלפחות 3 מהם הינם על חשבון המעביד – חוק שיעלה למעביד כ-1584 שקל בשנה.

מאחר וכל יום חופשה בתשלום על חשבון המעסיק משמעותו הכספית הממוצעת (לפי השכר ממוצע במשק) היא כ-530 שקל למעביד, עבור עסק קטן חדש, המעסיק 10 עובדים, הוספת 2 ימי חופשה תעלה 10,600 שקל, "וזאת לפני שנלקחה בחשבון הירידה בפריון העסק על רקע היעדרות העובדים", אומרת ענבר בזק, ממקימות תנועת עצמאים עושים שינוי, קבוצה שפועלת מזה שנה וחצי למען זכויות בעלי עסקים קטנים ועצמאים.

הבדיקה מצביעה על עלויות נוספות שהושתו על העסקים: כך, ב-5 השנים האחרונות הוגדלו השיעורים בגינם משלמים המעסיקים דמי ביטוח לאומי מ-5.43% בשנת 2011 ל-7.5% בשנת 2016, לגבי שכר העולה על 5,678 שקל לחודש. משמעות הגדלה זו (לפי שכר ממוצע במשק) היא תוספת 76 שקל לחודש לעובד, ובדוגמה של מעסיק של 10 עובדים, המשמעות היא 9,120 שקל לשנה.

עלות נוספת נובעת משינוי באופן הדיווח לקופות גמל - בחודש ינואר 2016 נכנסו לתוקפן תקנות חדשות הנוגעות לתשלומי מעסיקים לקופות הגמל ובכלל זה: ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות. על כל המעסיקים להעביר את הדיווח בפורמט אחיד, שמחייב את המעסיק ברכישת שירותים מלשכת שירות שמחייבת אותו בתשלום של 10 שקל עבור כל עובד לחודש. המשמעות לגבי מי שמעסיק 10 עובדים הינה 1,200 שקל לשנה.

גם הארכת חופשת הלידה גובה את מחירה: לפני 5 שנים הוארכה חופשת הלידה ליולדת מ-14 ל-26 שבועות, אולם בתהליך החקיקה לא נלקחו בחשבון הצורך של המעסיק בוודאות כלשהי בעת העסקת נשים. "במצב הדברים הנוכחי המעסיק מחויב לשמור על מקום העבודה, על התנאים סוציאליים של העובדת ועוד, בעוד הוא אינו יכול לעיתים לגייס כוח אדם חלופי עקב חוסר המחויבות מצד העובדת ליידע את המעביד על הצפי לחזרתה", כתבו עורכי הבדיקה.

עלות אחרת היא הגדלה נוספת של הפרשות "פנסיה חובה" ב-0.5% החל ביולי השנה: המשמעות היא תוספת של 47 שקל בחודש לעובד, ולמעסיק שיש לו 10 עובדים – 5,640 שקל בשנה. בנוסף, הוגדל שכר המינימום ל-25.94 שקל לשעה, כאשר גם עלויות אלו מושתות במלואן על המעסיקים.

"מדי יום מתקשרים אלינו בעלי עסקים קטנים שמספרים שהם נאלצים לפטר עובדים, בגלל שאין להם כבר יכולת לעמוד בעלויות השכר ההולכות וגדלות", אומרת בזק. "אנו קוראים לחברי הכנסת והשרים להפסיק להגיש חוקים פופוליסטיים, שכל מטרתם לייצר כותרות בתקשורת ושהמשמעויות שלהם על המגזר העסקי הרות אסון. על המדינה לגבש תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח, שבוחנת כיצד תושפע הכלכלה על ידי תמיכה בעסקים קטנים, ולראות כיצד ניתן לייצר איזון בין רווחתם הסוציאלית של העובדים לצד הבטחת הישרדותם של העסקים הקטנים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם