ביטוח לאומי: עצמאיות יקבלו דמי לידה בהתאם לתיקון החדש - כבר השנה

החל מחודש אפריל השנה מיישם ביטוח לאומי את התיקון לחוק שסיים את האפליה של נשים עצמאיות שילדו ■ מהביטוח הלאומי נמסר כי נשים שילדו החל מסוף אפריל 2016 ייהנו מהתיקון לחוק

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן מג'ר

בחודש מארס השנה קיבלו נשים העובדות כעצמאיות ועומדות ללדת, בשורה משמחת: האפליה רבת השנים לעומת עובדות שכירות בנוגע לתשלום דמי הלידה תוקנה במסגרת תיקון 176 לחוק הביטוח הלאומי.

ככלל, דמי לידה משולמים על ידי הביטוח הלאומי ליולדות לאחר הלידה, עבור הימים בהם הן נמצאות בבית. כל אישה עובדת זכאית לשלושה חודשי תשלום דמי לידה, שחישובם מבוסס על הכנסתה החודשית בחודשים שלפני הלידה. בעוד שאצל שכירה אין שינוי בגובה השכר בחודשי ההיריון, ולכן אין השפעה על גובה דמי הלידה שמשקפים נאמנה את שכרה, אצל נשים עצמאיות חלה לעתים ירידה בהיקף פעילותן העסקית בזמן ההיריון ובמיוחד בחודשים האחרונים, ולכן יורדת הכנסתן השנתית. על פי נתוני הביטוח הלאומי, בשנת 2015 כ-124 אלף נשים קיבלו דמי לידה, מתוכן כ-9,200 (7.4%) היו עצמאיות. ההכנסה הממוצעת לעצמאיות שקיבלו דמי לידה היא כ-66% מהשכר הממוצע במשק.

בעקבות התיקון אותו הובילו חברי הכנסת טלי פלוסקוב (כולנו) ועליזה לביא (יד עתיד) ובמעורבות ארגון להב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, וללא התנגדות הביטוח הלאומי, חישוב דמי הלידה לעובדת עצמאית שיצאה לחופשת לידה החל מיום 28 לאפריל 2016 נעשה על פי ההכנסה ששימשה יסוד לחישוב דמי הביטוח בשלושת החודשים שקדמו ל-1 בחודש שבו הפסיקה את עבודתה, או בשלושת החודשים שבתקופה המקבילה בשנה הקודמת, לפי הגבוה מביניהם.

עלות התיקון הוערכה בעשרה מיליון שקל. התיקון יחסוך את עגמת הנפש של נשים עצמאיות רבות שילדו, קיבלו דמי לידה, וגילו בשנה שלאחר מכן הן נדרשות להחזיר לביטוח לאומי אלפי שקלים לאחר שביטוח לאומי חישב מחדש את הסכום לו הן זכאיות.

אולם, התיקון יצר גם בלבול ולארגון להב הגיעו פניות מנשים עצמאיות לפיהן בביטוח לאומי לא מיישמים את התיקון ומתכוונים להחיל אותו רק בשנת 2017 - דבר שיגרור פגיעה בנשים שילדו השנה, ואשר דמי הלידה שלהן שוב יחושבו לפי החודשים שקדמו ללידה. בעקבות זאת פנה עו"ד רועי כהן, המכהן כנשיא להב וגם כחבר מועצת המוסד לביטוח לאומי למנכ"ל הביטוח הלאומי פרופ' שלמה מור יוסף בבקשה לוודא כי המוסד לביטוח לאומי יחל ביישום הוראות התיקון לחוק באופן מידי וללא כל דחייה נוספת.

כמענה לפניית TheMarker נמסר מהביטוח הלאומי כי נשים שילדו החל מסוף אפריל דווקא כן ייהנו מהתיקון לחוק. נראה כי מדובר באי הבנה שנובעת בחוסר מודעות לעובדה ביורוקרטית למדי - לפיה ביטוח לאומי ממילא מתבסס בחישוביו על נתונים משנה קודמת (אותם הוא מקבל ממס הכנסה).

ח"כ עליזה לביא בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

במוסד מבהירים כי "התשלום הראשוני מיד לאחר הלידה, מוענק ליולדת העצמאית לפי המקדמות שהיא משלמת במהלך השנה, מקדמות שנקבעות לפי ההכנסות שהיו לה בשנה הקודמת. דמי הלידה הסופיים מחושבים רק בתום שנת המס, לאחר קבלת השומות הסופיות, ורק אז ניתן לערוך השוואה בין ההכנסות בשנת הלידה לשנה שקדמה לה. ולכן, הנשים העצמאיות שהפסיקו את עבודתן בזמן ההיריון לאחר ה-24 לאפריל 2016, יום תחולת החוק, ייהנו מהחישוב החדש עם קבלת השומות הסופיות לשנת 2016. כל תהליך התשלום וחישוב הקצבה ימשיך להיות אוטומטי לחלוטין, כפי שהיה בעשר השנים האחרונות, והיולדת לא תידרש לבצע שום פעולה לצורך מימוש זכויותיה".

לשם המחשה, אישה שרשומה כעצמאית אשר ילדה בסוף חודש יוני 2016 , ובשנת 2015 הרוויחה בחודשים מארס-מאי עשרת אלפים שקל ברוטו מדי חודש, תקבל כ-30 אלף שקל (בחישוב גס מאוד) עם צאתה לחופשת לידה.

בתחילת 2017 יערכו במס הכנסה סיכום של הכנסותיה ב-2016, ויעבירו את הנתונים לביטוח לאומי. במוסד יבצעו חישוב נוסף של דמי הלידה לפי הכנסת העובדת העצמאית במארס-מאי 2016, והיא תקבל את הסכום הגבוה מבין השניים.

למרות שהתיקון שיפר את מצבן של נשים עצמאיות, הן עדיין סובלות מאפליה בנוגע לדמי לידה לעומת שכירות. אם למשל חל גידול משמעותי בהכנסותיה בחודשים שלפני הלידה ביחס לשנה שעברה (מצב טבעי בעת הקמת עסק חדש שצומח משנה לשנה), במקרה זה הכנסתה השנתית הכוללת תהיה נמוכה יותר בשל החודשים בהם היא הרוויחה פחות (בשל הלידה וחופשת הלידה). זאת לעומת שכירה, שאם שכרה עלה ולו בשלושת החודשים שלפני הלידה (נניח שקיבלה העלאת שכר) היא תיהנה מדמי לידה גבוהים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker