ארגון להב: למנות סגן שר לנושא העסקים הקטנים

נשיא להב, עו"ד רועי כהן: "לייעל את הסרבול שנוצר במערכת ואת ממשק העבודה מולו"

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן מג'ר

נשיא ארגון להב, עו"ד רועי כהן, מציע במכתב ששלח לראש הממשלה  ללכת בדרכי בריטניה, ארה"ב, בלגיה, צרפת וניו זילנד ולמנות שר או סגן שר שירכז את הנושא: "הסוכנות לעסקים קטנים חסרת שיניים ונעדרת יכולת ממשית להוות גורם מכריע בתהליך קבלת ההחלטות על סוגיות מהותיות".

על רקע השינויים בממשלה מציעים בלהב, לשכת העצמאים וארגוני העסקים בישראל, כי ימונה סגן שר במשרד הכלכלה שיעסוק בלעדית בנושא העסקים הקטנים והבינוניים. במכתב נטען כי 528,862 עסקים קטנים ובינוניים, עצמאיים, טרודים מבוקר ועד ערב בהישרדות מתמדת, רבים מהם בסכנת סגירה, אולם הטיפול בנושאים הרלוונטיים להישרדותם פזורים בידי משרדי ממשלה ורגולטורים רבים: "מטרתו של גורם מעין זה, לייעל את הסרבול שנוצר במערכת ואת ממשק העבודה מולו, תוך שהוא נותן לסקטור העסקים הקטנים מענה ודואג לשמירה על האינטרסים שלו כקטר הצמיחה של המשק אל מול מוסר התשלומים הקלוקל, הרגולציה המכבידה, היעדר הנגישות לאשראי, הזדמנות במכרזי ממשלה וכן מול סוגיות כבדות משקל רבות נוספות".

כהן טוען כי כי השלכותיה של מדיניות הטיפול הבעייתית בעסקים הקטנים באה לידי ביטוי בהתדרדרות המתמשכת  במיקומה של ישראל במדדים הבינלאומיים הנחשבים ,דוגמת מדד Doing Business, שמפרסם מידי שנה הבנק העולמי וכי התפקיד המוצע הנו תפקיד מוכר בעולם: "איננו מבקשים להמציא את הגלגל. על החשיבות שבהקצאת זרוע ביצועית עבור העסקים הקטנים והבינוניים בישראל ניתן ללמוד כאמור ממדינות רבות בעולם".

במכתב מפרט כהן את המדינות בהן קיימת פונקציה דומה: "בבריטניה כיום מכהנת שרה לעסקים קטנים, תעשייה ויזמות, שמתוקף תפקידה אחראית לתחרות ולצמיחה הכלכלית, בנקאות לעסקים וגישה לאשראי, שיפור הרגולציה, ייעוץ והדרכה לעסקים קטנים. היא הקימה לאחרונה נציבות לעסקים קטנים שמטרתה לפתור סוגיות שבאיחור בתשלום לעסקים קטנים.  בארצות הברית מקבל נושא העסקים הקטנים והבינוניים משנה תוקף, אמנם לא בכובע אך במעמד של שר, על ידי הממשל הפדרלי באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים (SBA - Small Business Administration), כאשר מנהל הסוכנות הממונה ישירות על ידי נשיא ארה"ב וחבר בקבינט שלו.

"הסוכנות מספקת מאז הקמתה בשנת 1953, מיליוני הלוואות, ערבויות, חוזים, פגישות ייעוץ וצורות אחרות של סיוע לעסקים קטנים. היקף הפרויקטים שמספקת הסוכנות מותאם לעודד עסקים קטנים בכל התחומים. התוכניות כוללות, בין היתר, סיוע פיננסי ופדראלי בכתיבת חוזים, סיוע בניהול השוטף, ומתן סיוע מיוחד לנשים, מיעוטים וחיילים משוחררים. הסוכנות מספקת גם הלוואות לקורבנות של אסונות טבע וייעוץ וסיוע מיוחד בענייני סחר בינלאומי.

"באוסטרליה, החליטה הממשלה מאז 1988 להקצות שר לעסקים הקטנים על מנת לפעול למען שיפור התחרות וכוח השוק של העסקים הקטנים תוך כדי חיזוק ההגנה החוזית ומתן האפשרויות למימון פשוט על ידי הממשלה באמצעות הפחתת מסים. בניו זילנד מכהן שר לעסקים קטנים, אזרחים ותיקים וסטטיסטיקה. באמצעות משרד זה התחייבה הממשלה אשתקד על תכנית תמיכה בת 5 וחצי שנים לסיוע לצמיחה של עסקים קטנים באמצעות פריסה של 15 מרכזים עסקיים בכל רחבי ניו זילנד, המעניקים ידע ופיתוח עסקי, ומתמחים במחקר ופיתוח עבור העסקים הקטנים והבינוניים.

"בצרפת מכהנת שרה לחדשנות, כלכלה דיגיטלית ועסקים קטנים ובינוניים שהישגי משרדה באים לידי ביטוי במענקים ופיתוח פתרונות אשראי עבור העסקים הקטנים והבינוניים. בבלגיה מכהנת שרת החקלאות ומעמד הביניים, העסקים הקטנים, הבינוניים והעצמאים ובזכות משרד זה העצמאים נהנים מגישה נוחה לביטוחי בריאות, פנסיות, קצבאות משפחה, שינוי מערך התשלום לביטוח הלאומי של העצמאים, חקיקה להקלה בקבלת האשראי הבנקאי לעסקים הקטנים ועוד".

"בישראל פועלת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, אולם כהן טוען כי היא חלשה מדי ואינה יכולה משפיעה כיום בצורה משמעותית על מדיניות הממשלה: "גם אם כוונותיה טובות, הרי שהיא חסרת שיניים ונעדרת יכולת ממשית להוות גורם מכריע בתהליך קבלת ההחלטות על סוגיות מהותיות הנוגעות לסקטור זה. ראוי להעניק לעסקים הקטנים והבינוניים ולו את פלטפורמת סגן שר הכלכלה, וזאת על מנת שיהיה לסקטור חשוב זה במשק,  את הכתובת הראויה שתקדם ותוביל את הטיפול בסוגיות הרבות הרלוונטיות אליו, בהיותו הגורם היצרני, החלוצי והמפרה של הכלכלה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker