הקרן לסיוע לבעלי עסקים ששירתו ב"צוק איתן" נסגרה - למרות שנותרו בקופה כ-15 מיליון ש'

מאז ועד היום שילמה הקרן פחות ממחצית מהסכום שהוקצה לה, כולל מס בגובה 25% שהוטל על הפיצוי ■ צה"ל: "טיפלנו בכל הפניות שהגיעו" ■ מתוך כ-2,300 פניות של אנשי מילואים אושרו כ-1,300 בקשות בלבד

אורן מג'ר
חייל רץ עם פגזים, טנק ברקע. צה"ל מבצע צוק איתן
מבצע צוק איתןצילום: אי־אף־פי

בימים האחרונים שוב רועמים תופי המלחמה ואזהרות להתלקחות נשמעות משני צידי הגבול עם עזה. החשש לסבב לחימה נוסף מזכיר כי בסיבוב הלחימה הקודם נפגעו בעלי עסקים ועצמאים ששירתו במילואים.

בעקבות הלחימה, ב-10 באוגוסט 2014, החליטה ממשלת ישראל על הקמת קרן פיצוי למשרתים במילואים בהיקף של 30 מיליון שקל, במטרה לסייע לחיילי מילואים ששירתו במבצע "צוק איתן", בין היתר בגין נזקים כלכליים שנגרמו להם עקב השתתפותם בלחימה או עקב קריאתם לשירות מילואים בהתראה קצרה ובתנאי ששירתו לפחות שלושה ימים במהלך המבצע.

אז נקבע כי הקרן תטפל בבקשות בעלי עסקים שהכנסתם נפגעה, עצמאים, סטודנטים, בעלי משפחות ואחרים וכן תפעיל ועדת חריגים.

מאז ועד היום שילמה הקרן פחות ממחצית מהסכום, כולל מס בגובה 25% שהוטל על הפיצוי. כעת נודע כי הקרן נסגרה ולא ברור מה יעלה בסכום שנותר בקופה. לפי דובר צה"ל, שאחראי על ניהול הכסף, במטרה לטפל בכל פניה באופן המיטבי נפתח בצה"ל מוקד ייעודי לטיפול בבקשות, שקיבל כ-2,300 פניות ומתוכן אושרו כ-1,300 בקשות של אנשי מילואים שעמדו בתנאים שנקבעו ופורסמו מראש.

רועי כהן, נשיא להב
רועי כהן, נשיא להב

עתה טוענים עו"ד רועי כהן נשיא להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל ואל"מ במיל אבי סייג, יו"ר העמותה למשרתי המילואים כי לא רק שהקרן לא חילקה את מלוא הסכום אלא כי יש כוונה לעשות שימוש ביתרת הכספים ולהעבירם לייעוד שונה בתכלית לשמה הוקמה הקרן.

במכתב ששלח לשר האוצר כתב כהן: "אני רואה כוונה זו בחומרה רבה. לא ייתכן שכספי הקרן לא יגיעו לכלל הנפגעים הזכאים להם, בין אם משום שלא היתה לה ההיענות הנדרשת ובין אם קריטריוני הקרן הציבו רף או תנאים בלתי אפשריים שהקשו על הנפגעים לעמוד בהם.

"חיילי המילואים העצמאיים חייבים לדעת שכשהם נלחמים למען המדינה, זו לא מפקירה אותם כלכלית. דמם אינו שונה מזה של המילואימניקים השכירים ואני דורש תיקון מידי של עוול זה ויפה שעה אחת קודם.

"מחובתה של ממשלת ישראל להבטיח את הקצאת הכספים לאלו שתרמו ממרצם ומזמנם תוך שהם מסכנים את חייהם ואת משלח ידם ופרנסתם על מנת להגן על המדינה ותושביה. לפיכך, אדרוש את התערבותך האישית, בבחינה מחדש כי אכן הגיעו כלל הכספים המגיעים לקהל היעד לשמו הוקמה הקרן ובכללותו עצמאים וסטודנטים, לרבות בחינה של הבקשות שאושרו והיקף הסכום ששולם בגינן ואלו שלא אושרו תוך עיון מחדש בסיבות לכך".

מבדיקה שערכנו עולה כי הקרן לא נסגרה לחלוטין, ומקרים חריגים שהוגשו וסורבו ממשיכים לדון בפני ועדת החריגים. ייתכן כי המתיחות הנוכחית תשכנע את האוצר וצה"ל לשמור את הקרן פעילה לסיבוב הלחימה הבא, שייתכן שיגיע מוקדם מהצפוי ובכך להיות מוכנים לסייע לאחד המגזרים העסקיים הפגיעים ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker