אורן מג'ר

הצעת החוק "דמי לידה לעצמאיות", שמובילות ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) וח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד), עברה בוועדת העבודה והרווחה פה אחד. הצעת החוק תתקן את אופן חישוב דמי הלידה לעובדות עצמאיות, ותיצור חישוב שוויוני והוגן יותר. עלות החוק היא כ-10 מיליון שקל, והוא ישפיע על כ-45 אלף משקי בית בהן אישה העובדת כעצמאית.

דמי לידה משולמים על ידי הביטוח הלאומי ליולדות לאחר הלידה, עבור הימים בהם הן נמצאות בבית לאחר הלידה. עד שיבוצע התיקון, כל אישה עובדת זכאית לשלושה חודשי תשלום דמי לידה, שחישובם מבוסס על הכנסתה החודשית בטרם הלידה. אצל אישה שכירה אין שינוי בגובה השכר בחודשי ההיריון, ולכן דמי הלידה שלה משקפים נאמנה את שכרה. לעומת זאת, נשים עצמאיות בעלות עסק נאלצות לעיתים להוריד בהיקף פעילותן העסקית עקב קשיי ההריון, ולכן יורדת הכנסתן השנתית.

דמי הלידה יחושבו לפי הגבוה מבין שתי האפשרויות: ההכנסות בשנה הקודמת לחופשת הלידה, או ההכנסות בשנת הלידהצילום: סי די בנק

כתוצאה מכך, יולדת שהיא עצמאית מקבלת דמי לידה המחושבים על בסיס ההכנסה בשנת המס בה הייתה הרה, כך שבפועל הבסיס לחישוב דמי הלידה נמוך יותר, ואינו משקף את גובה ההכנסות בטרם ההריון.

לפי התיקון, דמי הלידה יחושבו לפי הגבוה מבין שתי האפשרויות: ההכנסות בשנה הקודמת לחופשת הלידה, או ההכנסות בשנת הלידה.

כיוון שמדובר בהחלטה ראשונה מסוגה, הצעת החוק תהיה במסגרת הוראת שעה לחמש שנים, על מנת שביטוח לאומי יוכל לוודא את עלויות החוק לפני קביעתו כחוק קבע.

ח"כ טלי פלוסקוב: "לצערי, בישראל של 2016, עדיין יש חוסר שוויון בהכנסה החודשית הממוצעת בין נשים וגברים. במהלך הבחירות ניגשה אליי מאפרת שהיא עובדת עצמאית, וסיפרה לי שהיא חזרה מחופשת לידה וגילתה שהיא צריכה להחזיר למדינה 12 אלף שקל בגלל החישוב של דמי הלידה. זה אבסורד. האחריות לצמצום פערים אלו מוטלת על כולנו כחברה. ובמיוחד מוטלת עלינו, הנשים, החובה להביא את העניין למודעות.

"עלות החוק היא כ-10 מיליון שקל. אנחנו בדרך הנכונה לעשיית צדק עם כ-45 אלף העובדות העצמאיות. יש לי את תמיכת שר האוצר משה כחלון להצעת החוק הזו, ואני מתכוונת לגייס את כל הקואליציה, עד שהצעת החוק תאושר וחישוב דמי הלידה יתמוך באמת בעצמאיות".

נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל), עו"ד רועי כהן, הוסיף: "היום אנחנו מתקנים עוול היסטורי בנושא דמי לידה לעצמאיות. ברצוני להודות לח"כ אלי אלאלוף, יו"ר ועדת העבודה, ולח"כיות טלי פוליסקוב ועליזה לביא, שהובילו עימנו את הצעת החוק והתחייבו היום בדיון בוועדה לסיים את הצעת החוק עוד במושב הכנסת הנוכחי. זאת על מנת שכ-45 אלף הנשים העצמאיות יוכלו להתפרנס בכבוד, גם כשהן הופכות לאימהות. אני מתחייב להמשיך ולפעול על מנת לוודא שאכן נביא את הבשורה לעצמאיות לפני שהכנסת יוצאת לפגרת פסח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker