נשק יום הדין של מס הכנסה: פסילת ספרים - עושים עסק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נשק יום הדין של מס הכנסה: פסילת ספרים

לחץ, עומס או היעדרות מהעסק לא יעזרו אם מס הכנסה יגלה שלא רשמתם תשלום שקיבלתם, ואפילו איחור קל עלול להביא לפסילת הספרים - כך תימנעו מתסבוכת

4תגובות

פקודת מס הכנסה וחוק מע"מ, מחייבים כל עוסק בניהול ספרים בהתאם לסוג העסק. במרכז הוראות החוק עומדת דרישה חשובה מכל סוגי העוסקים, לפיה העוסק חייב לרשום כל תקבול הנוגע לעסקו, בסמוך לקבלתו.

כך, אפילו אם נעשתה עסקה בתשלומים, יש לרשום כל תשלום עם קבלתו ואין להמתין לתשלום האחרון על מנת לרשום את כל התמורה יחד. יודגש, כי בהתאם לחוק תקבול אינו רק מזומן אלא גם שטר, צ'ק או כרטיס אשראי. לדוגמה, עוסק צריך לרשום צ'ק דחוי שקיבל מלקוחו, אפילו אם הוא צופה כי הצ'ק לא יכובד.

החלק השני של הדרישה, מחייב לרשום את התקבול בסמוך לקבלתו. המונח "בסמוך" פורש על ידי בתיהמשפט כרישום מיידי, ולפני שיתחיל העוסק בפעולה אחרת. כלומר, אין לשרת את הלקוח הבא לפני שנרשם התקבול מהלקוח הקודם. החובה לרישום מיידי חלה גם מחוץ למקום העסק.

לפיכך, מומלץ כי יצטייד העוסק מראש בפנקס חשבוניות. ואולם, נקבע בפסיקה, כי המהירות בה יש לרשום את התקבול תלויה בסוג העסק. בעוד שבמכולת יידרש רישום מיידי, הרי שבגין עסקה גדולה של קבלן בניין יכול שיירשם התקבול גם לאחר שעה. עוסק שמרגיש שבעסק המיוחד שלו לא ניתן לרשום מיידית תקבולים מלקוחות, יכול לפנות מראש לפקיד השומה ולהסביר לו אילו הקלות דרושות לעסקו.

המטרה של דרישת הרישום המיידי, נועדה למנוע שכחה במקרה הטוב והעלמת הכנסות במקרה הפחות טוב. לכן, הסנקציה האזרחית המוטלת על אי-רישום תקבול, הינה פסילת ספריו של העוסק. בעת פסילת ספרים, יכול פקיד השומה למנוע מהעוסק הטבות מסוימות וכן לא להכיר בהוצאות, זיכויים וקיזוז הפסדים, והכל לפי ראות עיניו.

אולם, הספרים לא ייפסלו אם לעוסק הייתה סיבה "מספקת" לאי-רישום התקבול. טענות כמו לחץ בעבודה או תקלות טכניות ברישום - לא נחשבות כמספקות. נוסף על כך, גם היעדרו של המנהל לא יהווה סיבה מספקת, ומחליפיו חייבים לרשום את התקבולים באופן מיידי ולא להמתין לשובו.

הפסיקה קבעה, כי תום לב אינו מספק את ההגנה הנדרשת ורק מקרים חריגים ביותר יתקבלו כהסבר ראוי. כך למשל, לא נפסלו ספרים של עוסק שבעת קבלת התקבול נודע לו על כך שבתו עברה תאונת דרכים.

חשוב לציין, כי אי רישום תקבול עלול לגרור גם סנקציה פלילית. במקרה בו התקבול לא נרשם בידי עובדו של העוסק, ניתן יהיה להאשים בעבירה הן את העובד והן את העוסק. בהתאם להוראות, יוכל בעל עסק לטעון להגנתו רק אם יוכיח כי אי-רישום התקבול נעשה שלא בידיעתו, וכן שהוא נקט בכל האמצעים הסבירים בכדי לוודא כי העובדים שולטים בנוהל רישום תקבולים. לפיכך, מומלצת הדרכה בנושא, אחת לכמה זמן, בסיומה יחתים בעל העסק את עובדיו על הצהרה כי קיבלו הדרכה כאמור.

פקיד השומה יחליט אם לפסול את הספרים או להסתפק באזהרה בלבד, כאשר הכלל המנחה בהחלטתו הוא, כי פסילת ספרים תופעל רק באותם מקרים בהם קיים חשד כי הנישום ניסה להעלים מס, או קיימת אצל הנישום שיטה לקויה של רישום התקבולים.

בין יתר השיקולים, יבחן פקיד השומה האם נערך רישום חליפי, האם מדובר בתקבול חריג, האם השיהוי סביר בהתאם לסוג העסק או דרך המקובלת בין אנשים, האם ניתן להפריד בין חלקי העסק ולבצע פסילה חלקית בלבד, מהו גודלו של חלק העסק בו לא נרשם התקבול יחסית לגודל העסק כולו, מהי רמת הציות בעבר בדו"חות, האם דו"חות ההכנסה שהגיש העוסק סבירים. כאשר הנסיבות תצבענה על כך שהשמטת הרישום הייתה מקרית, ככל הנראה לא ייפסלו הספרים.

הכותבת היא עו"ד (רו"ח) במחלקת המסים במשרד עו"ד ש. פרידמן ושות'

כל המידע הנכלל במאמר זה הינו בבחינת מידע כללי בלבד, ואינו בגדר חוות דעת או ייעוץ משפטי מוסמך. על המשתמש לקבל עצה מקצועית נפרדת לפני כל פעולה משפטית או אחרת המסתמכת על המאמר. המחברת והמערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם