קרן הסיוע למפעלים במצוקה יוצאת לדרך עם 100 מיליון שקל - עושים עסק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קרן הסיוע למפעלים במצוקה יוצאת לדרך עם 100 מיליון שקל

הקרן שהוקמה על ידי הממשלה, המעסיקים וההסתדרות תפעל להצלת מפעלים שנקלעו למשבר וקיים בהם חשש ממשי לפיטורי עובדים ■ הקריטריון המרכזי לעסק במצוקה הוא שאין לו מספיק כסף לשלם שכר לשלושת החודשים הבאים לעובדים

2תגובות

הקרן למפעלים במצוקה יוצאת לדרך לאחר שהקמתה התעכבה כמה שנים. כפי שפורסם ב-TheMarker, באחרונה הושגו הבנות בין נציגי הממשלה, העובדים והמעסיקים שאיפשרו את הקמתה. בראש הקרן יעמוד מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. אחד המפעלים שכבר הגישו בקשה לקבל סיוע מהקרן הוא שתולה שבצפון.

הקרן תסייע לעסקים בפריפריה שנקלעו להפסדים וקיים חשש ממשי שיחלו בפיטורי עובדים. כך הודיעו הבוקר (ב') שר האוצר משה כחלון, מנכ''ל משרד הכלכלה והתעשיה עמית לנג, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ונשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש.

אמיל סלמן

בשונה מקרנות אחרות, מדובר בקרן הממומנת מכספי עובדים, לא מכספי ממשלה, או גופים פיננסים. הכסף נאסף מהעובדים ב-2009, ולא ברור כיצד ההסתדרות והמעסיקים איפשרו לא לעשות בו שימוש במשך שש שנים. עם זאת, העובדה שלא מדובר בכסף ממשלתי תקל כנראה על מקבלי הסיוע. בממשלה הקודמת הקריטריון המרכזי לתמיכה היה הבטחת סיכויי קיומו של המפעל לאורך זמן בעקבות קבלת הסיוע.

רן קיויתי, העומד בראש הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים שתפעיל את הקרן אמר, כי עסקים שיוכלו לקבל הלוואה מהקרן חייבים להיות באיזור עדיפות לאומית, להעסיק לפחות 20 עובדים, וכאלה ש-70% ממכירותיהם מתבצעי ברדיוס של 15 קילומטר לפחות ממקום מושבם. סעיף זה נועד למנוע מצב בו סגירת סופרמרקט מובילה לקבלת סיוע מהקרן, כיוון שהנחת העבודה היתה, שבמקום סניף שנסגר יקום סניף מתחרה בסבירות גבוהה, בעוד שמפעל שקיימת סבירות נמוכה יותר לכך, שבמקום מפעל שנסגר יקום מפעל אחר.

בהתאחדות המלאכה והתעשייה, המייצגת עסקים קטנים המעסיקים 1-19 עובדים זועמים על הדרתם מהקרן. לדבריהם, עובדיהם ישלמו לקרן סכום שווה ערך למחצית ימי החופשה שלהם, אולם הם לא יוכלו להינות ממנה בגלל החלטה שרירותית שקבעה רף מינימלי של 20 עובדים לעסק – מספר העובדים שמתאים למפעלים חברי התאחדות התעשיינים.

יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשיה המייצגת מפעלים ויצרנים קטנים המעסיקים עד עשרים עובדים, כתב בתגובה לשר האוצר, כי "רובם המכריע של העסקים היצרניים במשק הינם עסקים קטנים המעסיקים מספר חד ספרתי של עובדים ודווקא הם סובלים ממצוקת אשראי וקשיי נזילות וזקוקים יותר מכל לסיוע בתקופות של מיתון ואי ודאות. משנת 2010 אנו ממתינים להפעלתה של הקרן ואף היינו שותפים למספר דיונים בנושא. מדובר בקרן ציבורית, שלא יתכן שתפלה ותדיר חלק גדול כל כף מהעסקים, ודווקא את אלה המתקשים לקבל אשראי בבנקים ומשלמים עליו ריבית גבוהה הרבה יותר.

העסקים הקטנים, הם מנוע הצמיחה בתעסוקה של המשק הישראלי, והם מעסיקים למעלה ממחצית מהעובדים במגזר העסקי. התמוטטות של עסק קטן במצוקה אולי לא זוכה לכותרות ענק, אך שיעור הישרדותם הנמוך של עסקים קטנים בישראל, מעיד יותר מכל על הצורך לתמרצם ולסייע להם פיננסית בעיתות משבר זמני. אנו מצפים כי מקבלי ההחלטות ידאגו גם לעסקים הקטנים במשק, גם אם כוחם הפוליטי קטן יותר,  מאחר וחיזוקם וטובתם תביא לצמיחתה של הכלכלה הישראלית  בכללותה".

אלקובי הוסיף כי לדעת משפטני ההתאחדות, החלטה זו אינה חוקתית והיא מפלה את חלק הארי של העסקים במדינה. בנוסף קרא להוסיף קריטריון שיגביל את שכר הבכירים במפעל המועמד לקבלת סיוע, מאחר ולא יתכן כי מפעל במצוקה השרוי במשבר ימשיך לשלם משכורות ענק ובונוסים שמנים למנהלים שהביאוהו למצב זה".

הקריטריון המרכזי לעסק במצוקה הוא, שאין לו מספיק כסף לשלם שכר לשלושת החודשים הבאים לעובדים. בנוסף עסק שפונה לקרן צריך להיות כזה שסורב על ידי הקרן לעסקים קטנים ובינונים המעניקה הלוואות בערבות מדינה. בנוסף הוא צריך להיות עסק שלא פנה בשלוש השנים האחרונות לקרן לעסקים במצוקה, כדי שלא יהיה מצב בו הקרן מסייעת שנה אחר שנה למפעל כושל.

ההלוואות יינתנו בריבית פריים לתקופה של עד 10 שנים לפרעון. ההלוואות יינתנו ביחס של 1:1 להון שיכניס משקיע חדש למפעל, או ביחס של עד 1:3 להשקעת הבעלים במפעל. משקיע יקבל הלוואה במסלול ירוק שיכלול בדיקה קצרה, ואילו הבעלים יקבל הלוואה לאחר בדיקה מעמיקה יותר של מצב העסק.

משקיע שייכשל בהבראת המפעל לא יהיה מחוייב להחזיר את ההלוואה, ואילו בעלים שייכשל יהיה חייב גם במקרה של כשלון להחזר ההלוואה. משיכת כספים מהעסק במהלך תקופת ההלוואה, לדוגמה כדיבידנד, תחוייב בהחזר סכום זהה לקרן.

היקף ההלוואה תלוי במספר העובדים בעסק. עסק המעסיק 50-25 עובדים יקבל הלוואה של עד 5 מיליון שקל. עסק המעסיק 100-50 עובדים יקבל הלוואה של עד 7.5 מיליון שקל. עסק המעסיק 200-100 עובדים יקבל הלוואה של עד 10 מליון שקל. עסק המעסיק 300-200 עובדים יקבל הלוואה של עד 15 מיליון שקל. עסק המעסיק מעל 300 עובדים יוכל לקבל הלוואה עד 25 מליון שקל.

קויתי אמר, כי "מדובר בכלי משלים חשוב לכלי העבודה של משרד הכלכלה וטוב שהוא מתחיל לפעול. באמצעות הקרן ניתן יהיה לסייע לעסקים טובים, אשר נקלעו מסיבות שונות לקשיים והמשך פעילותם חשוב לתעשייה ולתעסוקה בפריפריה ובאמצעות הקרן, יכלו לחזור לפעילות רווחית".

בימי השיא של המשבר הכלכלי העולמי, בשנת 2009 כשכלכלות מתפתחות נקלעו להאטה כלכלית והיה חשש לעתיד עסקים בישראל, גובש הסדר לתמיכה במפעלים במשבר, במיוחד כאלה שנמצאים בפריפריה ושישנה תלות של ישוב בהמשך הפעלתם. ההסדר קבע הפחתה זמנית בדמי ההבראה של העובדים, על מנת לסייע בהתמודדות עם השלכות המשבר שפקד את המשק. העובדים ויתרו על מחצית מדמי ההבראה על מנת להגדיל את החיסכון הלאומי ולשם הקמת קרן הסיוע למפעלים במצוקה. מאז, התנהלו דיונים במגוון דרגים, אך עד כה לא הושגה הסכמה על מנדט הקרן.

בחודשים האחרונים, ובעקבות פעילות משותפת ומאומצת של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אשר יעמוד בראש הקרן, ובשיתוף עם נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, התחדשה העבודה המקצועית בנושא והגיעו הצדדים להבנות.

משה כחלון: "הקרן תסייע להצלת מפעלים שנקלעו למצוקה בפריפריה"

הקרן שהצטברו בה עד כה קרוב ל-100 מיליון שקל ועתידה לכלול מאות מיליוני שקלים נוספים, צפויה לסייע למפעלים שנקלעו למצוקה אך בעזרת הסיוע יוכלו לשוב לפעילות עם כדאיות כלכלית באופן עצמאי. דרכי הפעולה של הקרן יתבססו על מינוף הידע והיכולות של גורמים פרטיים לשם גיבוש תכניות הבראה איכותיות וברות פוטנציאל צמיחה למפעלים אשר נקלעו למשבר. בין תנאי הזכאות להגשת הבקשה לקרן: ותק פעילות של יותר מ-3 שנים, העסקה של לפחות 20 עובדים ואי יכולת לקבל הלוואות מקרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים. מקורות הקרן יועמדו לרשות משקיע חיצוני או בהעדרו, עבור בעל העסק, ויהיו בכפוף לגבייה בפועל ולמקורות הקרן, לפי חוק ההתייעלות הכלכלית.

שר האוצר, משה כחלון, הסביר כי "הקרן תסייע להצלת מפעלים שנקלעו למצוקה בפריפריה וכתוצאה מכך תמנע פיטורים של מאות עובדים באזורים בהם לכל משרה חשיבות עליונה. אנחנו נסייע למפעלים הללו ביצירת תכנית התייעלות שתעמיד אותם בחזרה על הרגליים בכדי שלא יקלעו למצוקה חוזרת. הקרן הוקמה כבר לפני שנים רבות ולא נעשה בה שימוש ואני שמח שכעת בכוחות משותפים הצלחנו להחיות אותה."

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר כי "הצלת המפעלים משמעותה שימור מאות משרות והצלת מטה לחמם של עובדים רבים באזורי הפריפריה. אני רוצה להודות מקרב לב לשר כחלון ולמנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד על שילוב הידיים והדיון הפורה שאפשר לנו להגיע להבנות בנושא חשוב זה. יחד, הבאנו בשורה לעשרות מפעלים ולאלפי עובדים שיוכלו להתפרנס בכבוד. הפעלת הקרן היא צעד חשוב לצמצום הפערים בחברה תוך חיזוק פריון העבודה במשק".

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, אמר היום: "אני שבע רצון מכך שהקרן מגשימה סוף־סוף את יעדיה לטובת מפעלים במצוקה. בימים אלו של נסיגה בצמיחה, כאשר נטל הרגולציה מכביד על כתפי התעשייה ומחירי התשומות רק הולכים ועולים, מפעלים רבים עומדים בפני שוקת שבורה ולעיתים אף לקראת סגירה. הקרן למפעלים במצוקה תתן מענה ראשוני אמיתי למפעלים ותשמש כאוויר לנשימה. אני קורא לממשלה להמשיך ולייצר כלים אמיתיים לטובת צמיחת התעשייה והגדלת כמות המועסקים בה, ובמקביל לבצע מספר פעולות שיביאו לאורך זמן להעלאת הפריון הנמוך, שהוא בעצם הבעיה האמיתית של הכלכלה הישראלית".



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#