הושלמה הקמת הקרן לעסקים במצוקה בכ-260 מיליון שקל

הקרן ממומנת מקיצוץ שבוצע בעבר בימי חופשה של עובדי המגזרים הפרטי והציבורי ■ משרדי האוצר והכלכלה קבעו כי היא תנוהל ברשות לעסקים קטנים ובינוניים

אורה קורן

הושלמו הדיונים על הקמת הקרן לעסקים במצוקה, שעל הקמתה הוחלט ב-2009. המנכ"לים של משרדי האוצר והכלכלה אמורים לחתום בקרוב על הקמת הקרן - ולאחר מכן היא תצא לדרך.

הקרן תעמיד 260 מיליון שקל לעסקים במצוקה בפריפריה בשני מסלולים. במסלול של משקיע חיצוני, הקרן תעמיד הלוואה בגובה ההשקעה של המשקיע בריבית רגילה. אם העסק ייכשל - ההלוואה לא תוחזר. במסלול השני, בו הבעלים משקיע, הקרן תעמיד הלוואה הגבוהה ב-50% מהשקעת הבעלים. תינתן אפשרות לקבל הלוואה גדולה יותר עד פי שלושה מהשקעת הבעלים, אולם אז הבעלים יצטרך להחזיר חלק ממנה גם אם ייכשל.

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר
שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצרצילום: אייל טואג

מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינונים, רן קיויתי אמר, כי כמה מפעלים כבר פנו למשרדי האוצר והכלכלה בבקשה לקבל הלוואה. לקרן יכולים לגשת לא רק מפעלים, אלא גם עסקי מסחר במצוקה שפעילים לפחות שלוש שנים. לדבריו, העסקים צריכים להיות באזורי עדיפות לאומית, וכאלה שרוב המחזור שלהם ממכירות מחוץ לאיזור הגיאוגרפי שלהם.

היקף ההלוואה המרבי יהיה 25 מיליון שקל, על בסיס מדרגות לפי גודל העסק. על מתן ההלוואה יחליט צוות שיכלול את נציגי משרדי האוצר והכלכלה, ההסתדרות והמעסיקים. הקרן תנוהל בסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה והתעשיה.

על הקמת הקרן הוסכם בעסקת החבילה מאוגוסט 2009 בין נציגי הממשלה, המעסיקים והעובדים, על רקע מצוקת האשראי במשק והמשבר הכלכלי. היקפה המקורי אמור היה להגיע ל-3-2 מיליארד שקלים, ומקורות המימון היו אמורים להיות חצי יום חופשה מעובדי המגזר הפרטי וחופשה שנתית מעובדי המגזר הציבורי. ניהול הקרן אמור היה להיות ממשלתי, כיוון שהכספים אמורים היו להיגבות על ידי הביטוח הלאומי.

הקרן המקורית אמורה היתה לסייע למפעלים במצוקה, שאינם יכולים לקבל הלוואות מהבנקים ומקרנות אחרות, נוכח מצבם הקשה ובכך למנוע פיטורי עובדים באותם מפעלים.

בדיונים שנערכו בין הצדדים בהמשך אותה שנה הוקפאה הקרן, אף שהכספים כבר ניגבו מהעובדים. הצדדים הסבירו אז כי הגיעו למסקנה שתפעול הקרן בעייתי, כיוון שהיא תגרום לכך שהעובדים יממנו חובות של עסקים כושלים. כלומר, אם עסק כושל לא יכול לקבל מימון חדש מהבנק כיוון שיש לו חובות, ברגע שמפעל יקבל תמיכה מהקרן וינסה להפקיד את כספי התמיכה בבנק, הבנק לא ישחרר את הכספים.

בנוסף, התעוררו מחלוקות לגבי הקריטריונים להפעלת הקרן. משרד האוצר הבהיר גם כי בניגוד לתכנון המקורי, אין בכוונתו לנהל את הקרן, כיוון שמדובר בכספי עובדים, לא בכספי מדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום