אורן מג'ר

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה ואגף התקציבים באוצר, סיימו את השלב השני והאחרון במכרז להקמת קרנות הון צמיחה להשקעה בעסקים ובחרו בקוגיטו קפיטל ופנינסולה קרן צמיחה לעסקים בינוניים להקים את הקרנות הייעודיות לעסקים קטנים בהיקף השקעה כולל של כמיליארד שקל.

הקרנות שזכו במכרז יספקו פתרונות מימון לטווח ארוך ולהשקעה בעסקים ויגשרו על הפער הקיים כיום בין צרכי העסקים לבין היצע ההון הקיים בשוק. במכרז התמודדו 14 חברות בשלב הראשון.

אורי פז, שותף מנהל בקרן פנינסולהצילום: תומר אפלבאום

במסגרת תנאי הקרן, תשקיע הממשלה בכל אחת מהקרנות מעל 100 מיליון שקל כאשר גודלה הסופי של הקרן צפוי לעמוד על בין 450-300 מיליון שקל. הקרן מיועדת לעסקים בינוניים בלבד שהמחזור השנתי שלהם הנו עשרה עד מאה מיליון שקל. עם הקמת הקרנות בשבועות הקרובות שתי החברות שנבחרו יתחרו ביניהן על העסקים הפוטנציאלים.

על פי נתוני הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, עסקים בינוניים בישראל מעסיקים כ-22% מהעובדים במגזר העסקי ותרומתם לתוצר הכולל של המגזר העסקי עומדת על כ-16%. עוד עולה מנתוני הסוכנות כי המחזור הכולל של העסקים הבינוניים בישראל עומד על כ-15% מהמחזור הכולל במגזר העסקי.

מנגד, נמצא שרוב האשראי הניתן לעסקים בינוניים בישראל הינו בנקאי (מעל 80%) שרובו משמש למימון צרכי הון חוזר ולרכישת רכוש קבוע. גופים פיננסיים אחרים ממעטים להשקיע בעסקים בינוניים זאת למרות שהצורך המרכזי של עסקים אלו הוא בהון צמיחה (Growth Capital). לאור תוצאות הבדיקה נמצא כי יש צורך בנקיטת צעדים לעידוד הקמתן של קרנות הון צמיחה לעסקים בינוניים.

ממחקר שביצעה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים עולה כי מתוך מגוון הפתרונות הקיימים במדינות ה-OECD, הפתרון היעיל ביותר הוא תמיכה ממשלתית בהקמת קרנות המתמחות בהשקעות בהון עצמי, כאשר המדינה לוקחת על עצמה חלק מהסיכון ובמקביל מאפשרת למשקיעים ליהנות מתשואה עודפת.

בהתאם למנגנון שאומץ, הממשלה – באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה ובשיתוף אגף התקציבים במשרד האוצר - תתחייב להשקיע עד 25% מסכום התחייבות ההשקעה הכולל, תשתתף בהפסדי הקרן מעל חלקה היחסי מכלל הנכסים ותעניק עדיפות וקדימות בעת חלוקת הרווחים לשותפים המוסדיים והפרטיים של הקרן.

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה: " הקרן מיועדת להקטין את הסיכון של המשקיעים ולהזרים כספי הון שיאפשרו פיתוח וצמיחת העסק,  הגדלת כושר היצור, חשיפה לשווקים חדשים, מיתוג מוצרים ואפשרות אמיתית לתחרות בארץ ובשווקים מחוצה לה".

שירה גרינברג, סגנית הממונה על התקציבים באוצר: "הקמת הקרנות תגדיל את אפשרויות המימון ארוך הטווח של חברות קטנות ובינוניות לטובת הרחבת פעילותן, פיתוח מוצרים נוספים והשקעות נוספות".

אורי פז, שותף מנהל בקרן פנינסולה קרן צמיחה לעסקים בינוניים ציין כי "בשוק האשראי כיום קיימים כ-3,500 עסקים בינוניים עם מחזור של 130-10 מיליון שקל; רבים מהם רוצים ויכולים לצמוח ולגדול, כמהים למקורות אשראי נוספים, אך לא קיבלו מענה מספק עד היום. כיום קיים מחסור משמעותי של מימון לעסקים בינוניים, וכאן תיכנס לפעולה הקרן החדשה, שתציע ללקוחותיה הלוואות ל-5 עד 10 שנים בתנאי מדיניות ביטחונות גמישה ותספק פתרון מימוני לטווח ארוך עם מאפיינים הוניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker