למקד את הטבות המס בעסקים קטנים ובינוניים

כדאי שנתניהו וכחלון יאמצו את המלצות ה-OECD לעודד צמיחת עסקים קטנים באמצעות הטבות מס, במקום להוריד את המס לחברות הגדולות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עסקים קטנים ובינונים, הם עמוד השדרה של רוב המשקים בעולם והם גם בעלי תרומה משמעותית ביותר לתעסוקה ולצמיחה. אף שלכאורה מדיניות המס במדינות המפותחות אחידה, בפועל נטל המס על העסקים הקטנים יחסית, גבוה ומעיק יותר, בין השאר, כיוון שחברות גדולות יודעות לקזז הוצאות טוב יותר. כך קובע דוח מיוחד של ארגון המדינות המפותחות, ה-OECD, שפורסם באחרונה עם המלצה לחברותיו, לגבש מדיניות מס מיוחדת לעסקים קטנים ובינונים, שתקדם את צמיחתם.

ישנן מדינות מפותחות, שכבר גיבשו תכניות, המעניקות לעסקים אלה הטבות מס מגוונות, ולא פחות חשוב - פישוט הליכים מול רשויות המס. ההקלות שונות ממדינה למדינה, וביניהן, פטור ממס הכנסה לבעל העסק וחיובו רק במס חברות; או הכרה בחלק מההשקעה לקבלת זיכוי מס; וגם - קביעת מדרגות מס לפי מספר העובדים וההכנסות של העסק; או - הטבות מס לעידוד חדשנות.

בנימין נתניהו ומשה כחלוןצילום: רויטרס

בישראל אין הבדלים במיסוי עסקים קטנים וגדולים בכל הקשור למס חברות ומס הכנסה, אולם עסקים קטנים במיוחד לא משלמים מע''מ.

באחרונה הכריזו שר האוצר, משה כחלון וראש הממשלה, בנימין נתניהו על הפחתת מס החברות בכלל המשק ל-25%. חבל שכך, כי החברות הגדולות, כפי שנכתב בדוח ה-OECD, ממילא יודעות איך לשלם פחות מס. סביר שחלקן אף ישתמש בכסף שיתווסף להן, למשיכת דיבידנדים גדולים יותר או לתשלום שכר מוגדל. ואילו עבור העסקים הקטנים, כל אחוז מס יכול להכריע אם העסק יצמח, ידשדש, או יקרוס, וסביר להניח, שהסכום שיתפנה לעסק מהקטנת חבות המס, ישמש להשקעה בצמיחה.

לכן, כדאי שנתניהו וכחלון ישקלו מחדש, אם לא עדיף לממש את הקטנת חבות המס של המיגזר העסקי, באמצעות הקלות מס לעסקים קטנים ובינונים בלבד. או לחלופין, להגדיל את הטבות המס לעסקים קטנים ובינונים בשיעור ניכר לעומת הפחתת המס לכלל המשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker