קרן הלוואות חדשה לעסקים קטנים תאפשר מתן הלוואות בהיקף של כ-6 מיליארד שקל

הקרן, בערבות מדינה, תעניק כלי אשראי חדשים לעסקים קטנים ובינוניים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
מוטי בסוק

שר האוצר, משה כחלון, הנחה את החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, ואת הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון, דורית סלינגר, לפרסם מחר מכרז להקמת קרן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים מכספי הגופים המוסדיים והבנקים בערבות המדינה. הקרן תאפשר מתן הלוואות בהיקף של כ-6 מיליארד שקל.

הקרן תפעל במודל ייחודי שלפיו יוקמו שותפויות פיננסיות, שיורכבו מבנק אחד וממשקיע מוסדי אחד או יותר, ויעמידו הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה.

שר האוצר, משה כחלוןצילום: מיכל פתאל

במסגרת פעילות הקרן, המדינה תקצה בשלב הראשון ערבות בסכום של 600 מליון שקל. סכום הערבות צפוי להיות ממונף לאשראי בהיקף של כ-6 מיליארד שקל. בנוסף, המכרז מאפשר להרחיב את סכום הערבות בעתיד ובעקבותיו את סכום האשראי בהתאם.

אחת ממטרות המכרז היא לאפשר לגופים המוסדיים ללמוד את מאפייני אוכלוסיית העסקים הקטנים והבינוניים, ולסלול את כניסתם העתידית לפעילות באופן עצמאי או באמצעות שיתופי פעולה שונים. משמעות המהלך היא הגדלת היצע האשראי לעסקים ופתיחת אפיק השקעה חדש בפני החוסכים.

הקרן תאפשר להעניק כלי אשראי חדשים לעסקים קטנים ובינוניים. למשל, פתיחת מסלול השקעות בתעשייה במסגרתו יועמדו הלוואות לתקופה ארוכה של עד 12 שנים ובהיקף של עד 90% מסכום ההשקעה הנדרש. יצואנים יוכלו לקבל הלוואות בהיקף מוגדל של 12% מהמחזור (לעומת 8% היום).

במסגרת קרן מקבילה הפעילה כיום, הועמדו מאז אפריל 2012 הלוואות ליותר מ-22 אלף עסקים קטנים ויותר מ-1,400 עסקים בינוניים, בהיקף כולל של כ-6.6 מיליארד שקל.

שר האוצר כחלון אמר היום, "באמצעות הקרן נסייע לעסקים קטנים ובינוניים ונגביר את התחרותיות במערכת הבנקאית. הבטחנו להקל על בעלי העסקים לקבל אשראי ולכן הקמנו קרן שתחזק את המגזר העסקי בישראל".

החשבת הכללית עבאדי-בויאנג'ו ציינה, "אגף החשב הכללי ממשיך לייצר כלי אשראי תומכי צמיחה עבור המשק. חיזוק העסקים הקטנים והבינוניים תומך בפעילות משרד האוצר לתמיכה בתעשייה הישראלית".

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר אמרה, "אגף שוק ההון רואה חשיבות רבה בגיוון תיק ההשקעות של החוסכים לפנסיה, ומברך על שיתוף הפעולה התקדימי בין גורמים שונים בשוק ההון, לרווחת החוסכים והמשק".

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, מסרה בתגובה שהיא תומכת במהלך, היות והוא מהווה שילוב של היתרון היחסי של הבנקים בחיתום אשראי וניהולו, עם המקורות הכספיים הגדולים של הגופים המוסדיים, לטובת העסקים הקטנים במשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker