המדינה מעודדת עסקים חברתיים: תממן עד 200 אלף שקל בשכר לעובדים מ"האוכלוסיות המוחלשות"

תוכנית של משרד הכלכלה בסכום של 5 מיליון שקל תסייע בפיתוח עסקים חברתיים המעסיקים אנשים עם מוגבלות, צעירים בסיכון ואוכלוסיות מועדפות נוספות

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן מג'ר

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה משיקה בימים אלו תוכנית ניסיונית שמטרתה לסייע לעסקים חברתיים להתמודד עם העלויות הגבוהות הנדרשות במסגרת העסקת אוכלוסיות מוחלשות. הסיוע במסגרת תוכנית זו יינתן באמצעות השתתפות בעלויות להן נדרש עסק לצורך העסקת עובדים מקרב אוכלוסיות מועדפות לקידום תעסוקתי. תקציב התוכנית לשנת 2015 יהיה 5 מיליון שקל. התוכנית מבוססת על החלטות מליאת השולחן העגול בראשות ראש הממשלה ובשיתוף המגזר העסקי והשלישי.

העובדים בעסקים החברתיים יהיו מועסקים ישירות על ידי העסק. הסיוע יינתן לעסקים דרך השתתפות בשכר העובדים לפי תקרה עד סך של 200 אלף שקל לעסק לשנה. בשנה הראשונה ימומן 50% משכר העובדים ובשנה השנייה 40%.

התוכנית מתאימה לעסקים העומדים באחד מהקריטריונים הבאים: עסקים בהם מעסיקים יותר משנה 5 עובדים מקרב האוכלוסיות המועדפות ובהיקף משרה מינימאלי; עסקים המעסיקים עד 51 עובדים, בהם לפחות 30% מכלל המועסקים עונים על ההגדרה של 'אוכלוסיות מועדפות'; עסקים המעסיקים עד ל-100 עובדים, כאשר לפחות 25% מכלל המועסקים מקרב האוכלוסיות המועדפת, או עסקים המעסיקים מעל 100 עובדים בהם לפחות 20% מכלל המועסקים יהיו מקרב האוכלוסיות המועדפות (באם מחזור עסקאותיו השנתי עד 100 מיליון שקל).

לפי מנהל הסוכנות לעסקים קטנים, רן קויתי, 'עסק חברתי' הוא כל עסק שפעילותו מתמקדת בפעילות עסקית המתקיימת בעמותה או חברה לתועלת הציבור. עסק זה פועל לקידום ומימוש מטרות חברתיות, כמו גם חברה מסחרית שפעילותה מכוונת למימוש מטרות חברתיות ושיש בפעילותה למימוש מטרות חברתיות או העסקת אוכלוסייה מועדפת כגון: אנשים עם מוגבלות, בני נוער וצעירים בסיכון ועוד.

שר הכלכלה, אריה דרעי: "את האוכלוסיות המוחלשות צריך לשלב בתוך הכלכלה והחברה. היום, האנשים הכי חלשים צריכים להתמודד פעמיים - פעם עם נקודת ההתחלה הבעייתית שלהם, ופעם עם הסטיגמות שהחברה מצמידה להם. יש בתוכנית בשורה לעסקים חברתיים שאינם מסתכלים רק על שורת הרווח של העסק, אלא גם על תרומתו לקהילה ולחברה הישראלית כולה. במסגרת התוכנית, עסקים חברתיים המעסיקים לפחות 5 עובדים מקרב אוכלוסייה מועדפת, רשאים להגיש בקשה ואולי לזכות בהשתתפות ממשלתית במימון שכר העובדים מקרב האוכלוסייה המועדפת, עד לתקרה של 200 אלף שקל לעסק לשנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker