אריה חדד מצפת רוצה לעשות בית ספר לבר רפאלי

הוא הקים עשר חנויות באותו רחוב בצפת כדי למנוע ממתחרים להחריב לו את העסק ■ כעת רשת אופנת הלואו-קוסט שלו, יפו תל אביב, מנסה לכבוש את העיר התחרותית בישראל ■ אריה חדד מסביר כיצד מנהלים עסק רזה ומצליח - ולמה הוא לא חושש מרשת האופנה שמקימה בר רפאלי

אורן מג'ר
אורן מג'ר

מי שנוסע בדרך בגין ליד קניון עזריאלי יתקשה שלא להבחין בחנות של רשת האופנה המוזלת "יפו תל אביב" - היחידה בקניון שמאפשרת כניסה מהרחוב. החנות הושקה בינואר השנה במסיבה שכללה זרקורים ומוזיקה קצבית, והיא ה-12 במספר של הרשת. יפו תל אביב החלה את דרכה לפני שנים ספורות בקרית שמונה וכעת בזכות חנויות רחבות ידיים, מוארות ומעוצבות, צוות מוכרנים גדול, בגדים באיכות טובה ובעיקר מחירי סוף עונה נצחיים - היא מקווה להצליח גם בעיר הכי תחרותית בארץ, זו שהיא נושאת את שמה.

לא רק הרשת, אלא גם היזם שמאחוריה אינו מוכר לקוראי העיתונות הכלכלית: אריה חדד, 51, הוא המנכ"ל והבעלים של הרשת. חדד, תושב צפת, נכנס לתחום האופנה בשנת 1996 כשהקים חנות בגדים בשם 'גרוש וחצי' ברחוב ירושלים בעיר: "די מהר הבנתי שעסקים קטנים בתחום האופנה לא שורדים ברחוב לאורך זמן, אפילו אם הם מצליחים, כי תוך זמן קצר מגיע יזם אחר שבהשקעה של 100 אלף שקל מקים בסמוך חנות מתחרה, גורר אותי למלחמת מחירים ולהפסדים, פושט רגל ונעלם, בעוד שאני נשאר עם ההפסדים. החלטתי 'להשתלט' על השוק המקומי ופתחתי עשר חנויות באותו רחוב, כל אחת בסגנון קצת שונה, לקהל קצת שונה, בעשרה שמות שונים. אם לא הייתי עושה את זה לא הייתי נשאר בתמונה, ואני עדיין פועל בצפת עם שש חנויות".

בשנת 2010 הקים חדד הקים במרכז קרית שמונה חנות חדשה בשם 'מחסני אופנה', שהציעה ביגוד אפנתי לכל המשפחה במחיר זול וזכתה להצלחה. "שנתיים לאחר מכן רשת ביג הקימה מרכז מסחרי בקרית שמונה והציעה לי לעבור אליהם. הם הציבו מולי חנות מתחרה בעלת אופי דומה. היו לי שלוש אפשרויות: לוותר, להתחרות ולהפסיד כסף, או לחשוב על משהו חדש. כך נולד הרעיון להקים חנות אופנה זולה מאוד עם חוויית קניה ברמה גבוהה שתתמקד בקהל צעיר שמחפש אופנה. את השם בחרנו בעצמנו, ולאחר שהחנות הצליחה ביג הציעו לנו לפתוח חנות נוספת במרכז שלהם בנצרת".

אריה חדדצילום: אייל טואג

מאז הקימה הרשת סניפים במרכזים וקניונים של ביג, צים סנטר, One ועזריאלי, כמעט כולם בפריפריה הרחוקה - כרמיאל, מעלות, עפולה, נתיבות, בית שאן, עכו, קריית אתא וברמלה. עד סוף השנה צפויים לקום עוד 4-3 סניפים חדשים.

מי קהל היעד של הרשת?

"מי שיש לו ומי שאין לו. אנחנו פונים בעיקר לקהל של בני 16 ועד שלושים. ילדה שאין לה הרבה יכולת כלכלית ומתלבטת אם לקנות בחנות זולה ברחוב או אצלנו, יודעת שב'יפו תל אביב' היא תקבל חוויית קניה שתיתן לה כבוד, בעוד שבחנות ברחוב לא תרגיש כך, כי החנות מעוצבת ונותנת תחושה מצוינת, וגם המוצרים באיכות גבוהה, כך שאחרי הקנייה היא תעלה את התמונה לפייסבוק".

בר רפאלי פרסומת קרולינה למקה

עד כמה אתה מאיים על רשתות ותיקות כמו פוקס, H&M ואחרות?

"יש תחרות, בעיקר בפריפריה. הלקוחות יוצאים מחנות של זארה ונכנסים אלינו, ויוצאים מאיתנו ונכנסים לקסטרו. מצד שני אני גם מביא להם לקוחות ומפרה אותם, כי אני מביא קהל שאחרת לא היה מגיע אליהם. ככל שנגדל יתחילו להרגיש אותנו כי אני יודע לגנוב להם את הלקוחות, בעוד שהם לא יודעים לגנוב ממני: מספר העסקות היומי בקופה אצלי גבוה פי שלושה, כי אצלי מחיר ממוצע לפריט הוא 40 שקל, ומחיר ממוצע לעסקה הוא 120 שקל. מי שנפגע במיוחד מהתחרות שלנו הן קודם כל חנויות אופנה בודדות כי אצלי גם זול וגם יש חוויית קניה טובה ואת זה הם לא מסוגלים לתת".

איך אתם מצליחים לשמור על מחירים נמוכים?

"אנחנו קונים הרבה סחורה במטרה לצמצם עלויות ביחס להוצאות, למכור בזול ולהרוויח. בערך 20% מהסחורה אנחנו מייבאים מסין ישירות, עוד 10% מהסחורה אנחנו קונים באירופה, וכ-50% אנחנו קונים מסיטונאים בארץ, והשאר הוא יצור עצמי.

"יפו תל אביב"
רשת יפו-תל אביבצילום: דף הפייסבוק של יפו תל אביב

"גם העלויות נמוכות: בחברה יש סך הכול כ-200 עובדים, ובמטה עשרה עובדים בלבד. אני משמש כמנכ"ל הרשת ומתעסק גם בקניינות, יחד עם מספר קניינים שעובדים מתחתיי. גם אשתי מיכל מעורבת בקניינות, בעיקר בתחום האקססוריז ואחראית על מעצבות החנויות.בנוסף יש מנהל רשת שאחראי על הסניפים וגייסת כוח אדם. המבנה של החברה מאפשר לנו לפעול ביעילות וזריזות".

מהו היתרון העסקי שמקנה לכם הקניינות?

"אנחנו מהירים מאוד בקולקציות חדשות: אם נניח נוצר פתאום ביקוש מסיבה מסוימת למכנסיים בצבע כתום, כי איזה כוכבת לבשה אותם בטלוויזיה, תוך יומיים הם יהיו על המדף. מאחר שאנחנו עובדים בקניינות אני מזמין באופן מיידי מהספקים, או שאני נוסע לאירופה ומביא ממלאי קיים, או מייצר בסין. זאת לעומת הרשתות שמחזיקות קולקציות קבועות מראש חצי שנה. אגב, מאחר שאין לנו כמעט 'מילוי מחדש' של סחורה, הלקוחות יודעות שהסיכוי שיראו את אותו הבגד שקנו על מישהי אחרת נמוך מאוד.

"בנוסף, בשונה מרשתות אופנה אחרות, ההובלה אצלנו נעשית על ידי מיקור חוץ. אין לנו נהגים, משאיות ומנהלים שצריכים לנהל את כל זה. יש לנו מרכז לוגיסטי קטן שקולט סחורות יומיות, מצמיד להן ברקוד ומוציא אותן לסניפים. כל לילה אני מוציא את הסחורה המבורקדת, ובתשע בבוקר היא כבר בחנויות. מחזור הסחורה מהיר מאוד ואנחנו מוכרים את כל המלאי של חנות חזקה בפחות מחודש. כתוצאה מכך יחס תזרים המזומנים מול המלאים הוא גבוה, בעוד שרשתות אחרות מחזיקות מחסנים ענקיים ומלאי גדול שנדרש לפחות שלושה חודשים כדי לרוקן אותו. חנות שלנו נראית יום אחר יום בצורה שונה וגם זה מושך קהל".

אריה חדדצילום: אייל טואג

מדברים על מיתון. האם אתם חשים ירידה בכוח הקנייה של הציבור?

"לא, מכיוון שהקהל שלי צעיר ואין עליו עול כלכלי של משפחה. הוא חייב להתלבש ולהחליף הופעה כל יום. חיילת שרוצה לצאת עם החבר שלה בערב תשיג 200 שקל מהטיפים שהיא הרוויחה במסעדה, ותקנה שקית עם חמישה פריטים ועוד כמה אקססוריז, וזה יסדר לה את כל השבוע".

רשת Urbanica  שנהנית מכוח המיתוג של בר רפאלי מתכננת לפתוח חנויות גדולות שימכרו בזול. כיצד זה ישפיע עליכם?

"לדעתי לא ישפיע במיוחד. אני משווה את הרשת הזו לחנות של המשביר לצרכן מבחינת הגודל: ב-3000 מ"ר אתה הולך לאיבוד, אין את החוויה כמו אצלנו. בנוסף מבחינת קניינות יהיה להם קשה להחליף את הסחורה בחנות כה גדולה במהירות כך שבסופו של דבר הם יציעו את אותו הקונספט של תכנון קולקציות מראש".  

עדן בן זקן כפרזנטורית

את המהלך השיווקי המשמעותי של הרשת קיבל חדד בחינם ובלי לתכנן: בשנת 2013 התמודדה בתוכנית "אקס פקטור" זמרת צעירה ולא מוכרת בשם עדן בן זקן שבשידור חי קצרה מחמאות על האוברול המנומר שלה, וסיפרה כי רכשה אותו בחנות הרשת בקריית שמונה: ״בטלוויזיה חזרו על זה אין ספור פעמים,  וביוטיוב ראו את הקטע הזה מיליון וחצי איש. כתוצאה מכך התחילו להכיר אותנו אנשים בכל הארץ. לא פחות חשוב שראו את זה מנהלי קניונים, כך שכאשר הגענו למו"מ על פתיחת חנות כבר לא היינו צריכים להסביר מי אנחנו", נזכר חדד.

מה ההיגיון להתרחב מהר כל כך , ובמיוחד מדוע להקים סניף בתל אביב התחרותית?

"אני בתנופה חיובית , הטלפון מהמרכזים המסחריים לא מפסיק לצלצל , ועם כל פנייה התנאים רק הולכים ומשתפרים. צריך להכיל את הכמויות האלה ולנצל אותן. בקניונים של עזריאלי בעכו וקרית אתא החנויות שלנו הפכו לעוגן שמחולל תנועה, וסגרנו עסקה עם הרשת לחמש חנויות ברחבי הארץ, כשאחד הצ׳ופרים היה להקים חנות בקניון בתל אביב".

מי המודל שלך? אפשר לקרוא לך 'רמי לוי' של האופנה?

" ההבדל בינינו לרמי לוי הוא שאנחנו ממותגים. אנחנו משקיעים אלפי שקלים למטר על עיצוב. בחנות בתל אביב השקענו מיליון וחצי שקל. את רמי לוי לא היו מכניסים לעזריאלי, אותנו הכניסו".

אריה חדד - תעודת זהות

גיל: 51

מצב משפחתי: נשוי ואב לארבעה ילדים

מקום מגורים: צפת

עסקים: יזם נדל"ן ובעל עסקים בתחום האופנה. בתחום הנדל"ן מעורב עם שותפים בפרויקט בצפת לבניית 32 בתים פרטיים על שטח של 7 דונם. בתחום האופנה הקים חנויות בגדים בצפת ואת רשת יפו תל אביב. בעבר הקים חברה בתחום השילוט.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ