עסק קטן ומצליח

"הגוף שלי הוא ברשותי": התיאטרון ששומר על הילדים - ומכניס 800 אלף שקל בשנה

שתי עובדות סוציאליות הקימו תיאטרון מיוחד לילדים המתמודד עם נושא ההטרדות המיניות . היום הן מעסיקות עשרה עובדים ומכניסות מחזור של 800 אלף שקלים

אורן מג'ר

לפני עשר שנים הקימו יעל פדר ושרונה אריאל , שתיהן עובדות סוציאליות בהכשרתן, את "תיאטרון החברים של יעל", תיאטרון המיועד לילדים ועוסק בתכנים שהם בדרך כלל טאבו כגון הטרדות מיניות, חינוך מיני ועוד. "יש הרבה תיאטראות לילדים, הייחוד של התיאטרון שלנו הוא שאנחנו מתעסקים בהרבה נושאים שבדרך כלל לא מתעסקים בהם. הרמנו את הדגל שצריך לדבר עם הילדים על פגיעות מיניות, ולחנך אותם ללמוד לשמור על עצמם, ש 'הגוף שלי הוא רק שלי'" אומרת  פדר.

בניגוד לעסקים אחרים בתחום הבידור הקמת תיאטרון שעוסק בתחום כה רגיש ושיווק ההצגות לא היו דבר פשוט: "הבנתי שבגלל הרגישות של ההצגה לא אוכל לקדם אותה אם לא אלך יד ביד עם משרד החינוך" מספרת אריאל. "בגלל זה 'גרתי' בתוך משרד החינוך, נפגשתי עם כל המפקחות, הזמנתי אותן לבוא ולראות את ההצגה. ברגע שקיבלנו את ברכת משרד החינוך הדרך הייתה הרבה יותר קלה. בהתחלה אף אחד לא נתן לנו צ'אנס, אמרו לנו 'אתן משוגעות, אף אחד לא יכניס נושא כזה לגן'. אאבל האמנו שאפשר לעשות את השינוי הזה ואפשר להעלות את המודעות. התחלנו עם הרבה הצגות התנדבות, ותוך שנה ההצגה הכתה שורשים. משנה לשנה הלכנו וגדלנו"

כיום התיאטרון מעסיק 10 עובדים, רובם שחקניות בהיקפי משרה משתנים, ונהנה ממחזור של 800 אלף שקלים. לאורך השנים הן כתבו הצגות נוספות לרבות המיועדות לצוותים חינוכיים ולהורים, וגם עוסקות בנושאים נוספים כמו זהירות בדרכים.   אל ההצגות הצטרפו שני מוצרים נוספים: ספר, המסביר לילדים בגובה העיניים כיצד להימנע מהטרדות מיניות, ו DVD.

לא במפתיע, עיקרי החודשים העמוסים של הפעילות הם חודשי שנת הלימוד בעוד שבחודשי הקיץ פוחת מספר ההופעות, דבר שיוצר אתגר ניהולי לא פשוט: "אחד האתגרים הגדולים של העסק הוא שיש חודשים שבהם אנחנו מקיימים  30-40 הצגות ביום, וכל שחקנית מופיעה בכמה הצגות ביום. צריך לנייד את השחקניות ולבדוק ששום דבר לא מתפספס בדרך, ואם יש שחקנית שחולה יש למצוא מחליפה כדי שלא יהיה מצב שהורים יגיעו ויגלו שהצגה התבטלה. המשמעות היא לנהל צוות עובדים גדול שמתפזר בכל הארץ בכמות גדולה של הצגות. קושי נוסף הוא לחדש וליצור ובו זמנית לנהל משפחה.  לי יש ארבע בנות ולשרונה תאומים קטנים.  זה גם קושי שאנחנו מתמודדים איתו כל הזמן ומאזנים אותו יחד עם שאר התפקידים בחיים" אומרת פדר.

"אנשים מבינים היום שאם אתה לא מדבר על זה ואתה כמו שלושת הקופים שלא רואים ולא שומעים המחיר הרבה יותר גבוה. הילדים חייבים לקבל את המסרים האלה. כמו שאתה מלמד אותם לצחצח שיניים ולחצות את הכביש אתה חייב ללמד אותם את הדברים הבסיסיים האלה שבהם כלים לחיים" מסכמת אריאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker