מהפכת הפרילנסרים זקוקה לממשלה קשובה

יש לתגמל את אלו שמעיזים לקחת אחריות על פרנסתם ובכך תורמים לתוצר ולאפשרויות התעסוקה של כולנו

מיכאל כהן
מיכאל כהן

אנחנו בעיצומה של מהפכה שקטה המתחוללת לנגד עינינו. מהפכה שמשנה את כל הסדרים שהיו במאה האחרונה. שוק העבודה משתנה ללא הרף והופך להיות מקוטע בתחומים רבים. המעסיקים הגדולים מעסיקים פחות ופחות עובדים ושוק העבודה צומח בעיקר באמצעות מעסיקים קטנים ויזמות עצמית. בכלכלות המודרניות כבר ברור לכל שהמעסיק הגדול ביותר הם היזמים והעסקים הקטנים.

על פי דו"ח שפירסם בנק ישראל, שעוסק בתרומתם של העסקים הקטנים לתעסוקה, עולה שיותר מ-40% מהמשרות השכיר של ישראלים שנוספו במגזר העסקי בשנים 2010-2003 נוצרו בעסקים הקטנים ועוד כ-10% נוצרו בעסקים בינוניים. מתוך כ-410 אלף משרות שכיר שנוספו בתקופה זו, כ-170 אלף (41.5%) משרות נוצרו בעסקים הקטנים. בעסקים הגדולים נוצרו כ-200 אלף משרות ובעסקים הבינוניים עוד כ-40 אלף משרות.

העסקים הקטנים בישראל מהווים כ-97.5% מכלל העסקים הרשומים והם פועלים בכל תחומי המשק ותורמים למעלה מ-40% מהתוצר. חלקם בסך התעסוקה נע בין 14.7% מהמשרות בתעשייה העילית והמעורבת עילית ל-81% בענפים אחרים כמו הבנייה ושיפוצים. למעשה המגזר של העסקים הקטנים ובינוניים הוא המעסיק הגדול במשק כיום.

צילום: יעל אנגלהרט

תופעה זו תלך ותתחזק בעשורים הקרובים ככל שימשכו התמורות הדמוגרפיות בשוק העבודה וביניהן התארכות תוחלת החיים שתוסיף כעשרים שנה לחיינו תוך כשלושה עשורים והזדקנות פעילה כלומר פנסיונרים שמעוניינים להמשיך לתרום בעשייה כלכלית. גם התמורות הפיננסיות ישפיעו: פנסיות שאינן תואמות למבנה ההוצאות שיביאו לכך כי בקרוב דור שלם של אנשים יצטרכו לדאוג לפתרונות פרנסה במקביל לפנסיה שלהם.

שינויים נוספים בשוק העבודה ישפיעו אף הם: חוסר מתאם בין הביקוש לעובדים מצד מעסיקים והיצע מקומות העבודה, עידן האינדיבידואליזם והצורך של הפרט לממש את עצמו, העדפה של מעסיקים להעסיק בתחומים רבים פרילנסרים על פני מחויבות ארוכת טווח לעובדים מיקור חוץ של פעילויות וירידה בהזדהות ושייכות של העובדים עם מקום עבודתם.

חרף הגידול במעמד וחשיבות היזמות והמעסיקים הקטנים, לרבות עצמאים, הממשלה בישראל ממשיכה בגישה אנכרוניסטית לראות באותם יזמים כמי שנהנים מאפשרות להתעשר ולכן אינה מספקת הגנה סוציאלית והקלות שיאפשרו להם את הגמישות לפעול ולהעסיק עובדים בלי שיפלו תחת העול של הוצאות המעסיק. לאותם יזמים שהם קטר התעסוקה של המשק יש קשיים ואתגרים רבים לקיים את העסק שלהם והם אינם זוכים לתמיכה כלשהי מצד הממשלה, בעוד שהעסקים הגדולים נהנים מאפשרויות מגוונות.

המצב היום אינו שונה בהרבה מאשר בעבר. ההבדל המשמעותי הוא שבעבר היו מעורבים בתהליכי יזמות רק כחמישה אחוזים מכוח העבודה במשק ואילו בעשרים השנים הבאות מעל עשרים אחוזים מכוח העבודה יהיה מעורב בתהליכי יזמות וירשם כעוסק עצמאי.

בעשרים השנים הבאות ניתן להעריך בבטחה שמעל 65% מהעובדים יעבדו אצל מעסיק קטן ובינוני ופרנסתם תהיה תלויה ביכולות שלו לצמוח ולשרוד.

יש לתגמל את אלו שמעיזים לקחת אחריות על פרנסתם ובכך תורמים לתוצר ולאפשרויות התעסוקה של כולנו בצורה ישירה ובצורה עקיפה ולהבטיח את חוסנם. חשוב להקל עליהם להעסיק עובדים אחרים. צריך ואפשר לשקול את ההשפעה שתהיה על סבסוד התנאים הסוציאליים של המועסקים בעסקים קטנים, הקטנת עול המס על המעסיקים עצמם והבטחת גב סוציאלי ראוי לאלו שלקחו סיכון ונאלצו לסגור את עסקיהם.

כותב המאמר הוא יו"ר פורום מט"י בישראל ומנכ"ל מט"י רעננה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker