ליאור לוי

חוק המזון הוא, למעשה, חוק קידום התחרות בענף מוצרי הצריכה. הצעת החוק גובשה על בסיס המלצות ועדת המזון, בראשות מנכ"ל משרד הכלכלה דאז מר שרון קדמי שפרסמה את ממצאיה ביוני 2012 והפכה לחוק במרץ 2014. הממצא העיקרי שעלה מדו"ח קדמי הוא כי שיעור עליית מחירי מוצרי הצריכה בכלל ומוצרי המזון בפרט גבוהה יותר בישראל בהשוואה בין לאומית. הכשלים שהביאו לעליית המחירים, על פי הועדה, נובעים מהעדר העדפה מתקנת ליצרנים קטנים ובינוניים, ריכוזיות במקטעי האספקה והקמעונאות, קשרי ספקי-קמעונאים בעיתיים ואי שקיפות מחירי המוצרים לצרכן.

בהתאם לכך, ועדת קדמי הבינה כי יש צורך בפעולות מכוונות להגברת הלחץ התחרותי והעברת השליטה בתחרות אל הצרכנים עצמם תוך כדי ביצוע מגוון פעולות ממשלתיות משלימות. כך, כחלק ממכלול פעולות רחב נולד למעשה החוק שמטרתו להגביר את התחרותיות בענף המזון ובתחום מוצרי הצריכה לשם הפחתת המחירים לצרכן. הובלת החוק נעשתה על ידי ועדת הכלכלה בראשות פרופ' ברוורמן ונקבע כי הממונה על ההגבלים עסקיים יהיה רשאי לבטל כל הסדר שימצא כפוגע בתחרות ומחולל עליית מחירים וכן יוכל להטיל קנס על ספק ורשת שקשורים באותו הסדר.

למרבה הצער, מתוך עשרות ההמלצות של הועדה התמקדה הכנסת והממשלה בהמלצה הפשוטה ביותר, חקיקת חוק שרובו ככולו אמור להיות מיושם על ידי הרשות להגבלים עסקיים. הסעיפים המרכזיים אותם מקדם החוק: איסור על פתיחת סניף נוסף לרשת שמחזיקה נתח משמעותי ‏(50%‏) באזור גאוגרפי מוגדר.

כמו כן קובע החוק כי ניתן יהיה לחייב רשת למכור סניפים, אם יתברר שהריכוזיות הגיאוגרפית שלה גבוהה מהרף שנקבע; עוד נקבע כי ספקים גדולים לא יורשו לסדר מדפים ברשתות גדולות ולא יוכלו להתערב בקביעת מחירים של מוצריהם לצרכן או בקביעת מחירים של מוצרים מתחרים. בנוסף, הרשתות יחויבו לפרסם מחירונים של כל סניפיהם ובסניפים עצמם.

ליאור לויצילום: התאחדות התעשיינים

לעומת זאת, החוק אינו מטפל בהגדלת נגישות הספקים הקטנים למדפי הרשתות. בנוסף, עולה החשש כי שקיפות המחירים עלולה להביא לתיאום המחירים הגדול בהיסטוריה של ישראל, וייתכן כי נראה ניסיון ל'מתיחת' יריעת האזורים הגיאוגרפים בהם לקמעונאים גדולים מותר לפתוח סניף נוסף. זאת ועוד, עמדת הממשלה מאז ועד כה היא פתיחת שוק היבוא והסרת כלל המכסים כולם כאשר היא אינה שומרת על הדדיות, קרי מאפשרת יבוא לארץ ללא מיסים אך לא מקפידה כי באותה מידה ניתן יהיה לייצא ללא מיסים לאותם מדינות.

ככלל מדובר בשינוי מהותי של מערכת מסחרית כלכלית אדירה שמחזור העסקים שלה הוא כ 80 מיליארד שקל, מערכת שמערבת מאות ספקים ואלפי קמעונאים והשאלה העיקרית היא, האם רשות ההגבלים העסקיים תוכל לשלוט ולאכוף את החוק והאם התוצאה הסופית של החוק תהיה אכן הורדת יוקר המחיה או בדיוק להפך - עליית מחירים כתוצאה מחוק כה דרמטי שאין לו אח ורע בעולם

חבל שהממשלה והכנסת לא פעלו בדרך הכלכלית הבריאה שהיא מתן העדפה מתקנת למפעלים קטנים ובינוניים. בימים אלו אנו רואים איך ארה"ב ואירופה עושות כל שניתן כדי "להחזיר מפעלים הביתה" שכן הם הבינו שעידוד תחרות מבית על ידי מתן עדיפות ליצרנים קטנים ובינוניים משיגות הורדת מחירים, מגדילה את הפריון מקומי ואת כוח הקניה של העובד אבל חשוב מכך: מגדילה את מספר העובדים ולא מצמצמת אותו.

אחת ההגבלות על הקמעונאים גדולים, שנועדה לעודד את הספקים הקטנים היא הדרישה מקמעונאים גדולים להגביל את שטח המדפים שאותו הם מעניקים לספקים הגדולים. לאחרונה, החליטו היצרנים הקטנים והבינוניים ליזום ולקדם ניסוי בשם "פינת היצרנים הישראלים הקטנים". במהלך הניסוי שימשך כחודש, יוצבו ברשתות השיווק סטנדים ממותגים תחת הסיסמא "יצרן ישראלי קטן" ומנהלי הרשתות יחליטו אלו מוצרים של אילו יצרנים ישולבו בתצוגה. כמובן, שיוזמה שכזאת דורשת את אישורו של הממונה על ההגבלים, פרופ' דויד גילה, ובימים אלו נבחנת בקשת היצרנים הקטנים על ידיו.

בתמורה להצגת מוצריהם, יעניקו היצרנים לרשתות הנחות, שיגולגלו לצרכנים. ככל שניסוי זה יצליח, ישאירו הרשתות את תצוגת פינת היצרן הקטן באופן קבוע, תוך כדי תצוגה מתחלפת של מוצרים מיצרנים שונים.

הכותב הוא יו"ר אגף המפעלים הקטנים והבינוניים בהתאחדות התעשיינים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker