כ-60% מהיצרנים הקטנים נפגעו בעקבות מבצע "צוק איתן"

סקר שערכה התאחדות המלאכה והתעשייה: הנזקים פגעו ברוב העסקים היצרנים הקטנים. הבשורה הטובה: רובם מעריכים שיחזרו לרמת פעילות רגילה בפרק זמן קצר יחסית

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הדי הפיצוצים של מבצע "צוק איתן" כבר נשכחו אולם הלוחמה בדרום החזירה לאחור עסקים יצרניים קטנים רבים שנפגעו כלכלית. סקר שביצעה המחלקה הכלכלית בהתאחדות המלאכה והתעשייה בדק את ההשפעה הישירה של הלוחמה בדרום על פעילות העסקים היצרנים הקטנים ופרק הזמן שהם מעריכים כי יידרש להם להחזרת הפעילות הכלכלית לרמה הרגילה שלפני פרוץ המלחמה. הסקר נערך בחודש ספטמבר בקרב מדגם מייצג של 70 חברות הפעילות בתחומי המלאכה והתעשייה הזעירה בכל רחבי הארץ לאחר תום הלחימה.

מהסקר עולה כי 33% מהעסקים היצרנים שענו לסקר דיווחו על קיטון של 13% בהתרחבות הפעילות שהייתה צפויה בעסק לאחר מבצע צוק איתן. 15% מהמשיבים לסקר דיווחו כי הם חווים מעבר מיציבות לקיטון בפעילות ו-11% נוספים דיווחו על החרפת שיעור הירידה שהתרחשה - בלי קשר למבצע - בשיעור של 15%. יותר משליש מהעסקים (36%) שהשיבו לסקר דיווחו שלמבצע " צוק איתן" אין כל השפעה על רמת הפעילות של העסק הצפויה השנה. רק 5% דיווחו על התרחבות העסק שנוצרה במישרין בשל הלוחמה בדרום, בשיעור של 12%. בסך הכל, נרשמה נסיגה בפעילות העסקית ב-59% מהעסקים שענו לסקר.

הירידות החריפות ביותר (30% בממוצע) נרשמו בעסקים בענפי פעילות בעלי זיקה ישירה לשינויים בצריכה הפרטית (כלי כסף, דפוס, מוצרי תקשורת ואבטחה, מוצרי מתכת מסוימים). רק במקצת העסקים (5%) נרשמה התרחבות בפעילות הכלכלית על רקע המלחמה בדרום, בעיקר קבלני משנה של התעשיות הביטחוניות הפועלים בתחום העיבוד השבבי, אשר עוסקים באספקת ציוד בטחוני. בסך הכל, גרם מבצע "צוק איתן" באופן ישירה לנסיגה בפעילות הכלכלית השנה בקרב 59% מכלל העסקים היצרנים הקטנים

עסקים שוממים בטיילת של אשקלון, בתקופת צוק איתןצילום: אייל טואג

פגיעה בהיקף המכירות, רווחיות ותזרים

הסקר בדק גם את השינוי במרכיבי הפעילות עסקית בתחומים הבאים: תזרים מזומנים, שיעור רווחיות, הזמנות לביצוע, רמת המלאי, והיקף היצוא. בכל הקשור לרווחיות - 46% מהעסקים דיווחו על פגיעה המוסברת בירידה בפדיון על רקע הירידה בביקושים, הקטנת התפוקה בשל היעדרות עובדים כנגד גידול בהיקף עלויות העסק. 7% מכלל העסקים שהשיבו לסקר דיווחו על עלייה ברווחיות. בעניין תזרים המזומנים - 45% מכלל העסקים הצביעו על הרעה בתזרים לעומת 49% שדיווחו כי נותר יציב.

בכל הקשור להזמנות עתידיות רוב העסקים (64%) דיווחו כי צבר ההזמנות נותר יציב. נתון זה מוסבר במוניטין העסק ויתרונו התחרותי, ובחלק מהמקרים בהיותו ספק/ קבלן משנה מאושר של תעשיות ביטחוניות ויצואנים. 34% ציינו שצבר ההזמנות העתידיות קטן על רקע הקטנת ביקושים ועליה במרכיב אי הודאות שניצבו מולה הלקוחות.

מבחינת היקף מכירות - ב-48% מכלל העסקים נרשמה ירידה (בשיעור ממוצע של 27%). התפתחות זו מוסברת בשיתוק הפעילות הכלכלית באזורים רבים בארץ בזמן הלוחמה, קיטון בצריכה על רקע הירידה במצב הרוח הכללי , ירידה בצבר ההזמנות וקיטון במספר הלקוחות. 46% מכלל העסקים דיווחו על יציבות במכירות ואילו 6% מכלל העסקים שהשיבו על הסקר דיווחו על עלייה במכירות (בשיעור ממוצע של 7%). מדובר בעסקים הפועלים בתחום העיבוד השבבי ומבצעים עבודות מיוחדות למערכת הביטחון .

ממהרים להימלט מהרקטותצילום: REUTERS

מצבת לקוחות של 71% מהעסקים נותרה יציבה. עסקים אלה מתאפיינים בבסיס רחב של לקוחות קבועים ונאמנים, ונהנים ממוניטין גבוה. 25% מכלל העסקים שהשיבו לסקר ציינו כי מצבת הלקוחות של העסק קטנה בעקבות מבצע" צוק איתן" . מגמה זו מוסברת בעיקר באי יכולת לספק הזמנות במועדן המתוכנן , אשר אילץ לקוחות רבים למצוא ספקים אחרים. 4% מכלל העסקים שענו לסקר דיווחו על עלייה במצבת הלקוחות .

היקף חובות הלקוחות של 32% מהעסקים גדל בעקבות מבצע "צוק איתן" . מגמה זו מוסברת בהרעה במצב הפיננסי תזרימי של משקי בית ועסקים רבים. 66% מכלל העסקים שהשיבו לסקר דיווחו על יציבות בהיקף חובות הלקוחות ו-2% דיווחו על קיטון בהיקף חובות הלקוחות.

63% מכלל העסקים היצרניים הקטנים מעריכים כי יחזרו לרמת פעילות רגילה שלפני פרוץ "צוק איתן " בטווח מרבי של עד שלושה חודשים. 23% מעריכים שיזדקקו לתקופת שיקום של 6-4 חודשים. רק 14% מכלל העסקים ציינו שיזדקקו ליותר מחצי שנה כדי לחזור לתקופת פעילות רגילה. נתונים אלה מלמדים שמרבית בעלי העסקים היצרניים הקטנים צופים כי יידרשו לפרק זמן קצר יחסית בכדי להחזיר את העסק למצבו לפני "צוק איתן " .

בהתאחדות המלאכה והתעשייה אומרים כי הנתונים מצביעים על פוטנציאל ממשי להרחבת מעגל העסקים שיהיו נתונים בקשיי תפעול שוטפים בחודשים הקרובים: "על הממשלה להתמקד בעיקר בתקופה הקרובה בגידול היצע מקורות האשראי לעסקים קטנים, בהגברת נגישות עסקים אלה למכרזים ובהקלה זמנית ונקודתית בתשלומי מסים לעסקים הזקוקים לכך. מרבית העסקים היצרניים הקטנים מעריכים שיחזרו לרמת פעילות רגילה בפרק זמן קצר יחסית . נתון זה תומך על פניו בהחלטה שלא לפצות את כלל העסקים היצרניים הקטנים בארץ בגין נזקים עקיפים על רקע מבצע צוק איתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker