צוק איתן |

ענף החקלאות ממתין לכסף, בענף התיירות מפצים רק את הגדולים

רשות המסים: "בעקבות המבצע הצבאי הוגשו תביעות בסך 114 מיליון שקל בגין נזקים עקיפים" ■ ארגון מגדלי הירקות: "לא ניתן אף פעם למלא אחר כל הדרישות של רשות המיסים ולכן אנשים לא יפוצו" ■ בסעיף המשמעותי ביותר בפיצויים לתיירות נקבע כי יוקצו 180 מליון שקל כמענקים לשיפוץ מלונות, ללא קשר לנזקים שנגרמו להם במהלך המבצע

אורן מג'ר
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן מג'ר
צבי זרחיה

הדיונים על סך הפיצויים לענפים ולעסקים שניזוקו במהלך המבצע הצבאי ממשיכים ונכון לעכשיו עסקי המסעדנות עדיין לא הוגדרו כמקבלי פיצויים וענף החקלאות מוחה על היקף הפיצויים שלטענת החקלאים אינו מכסה את הנזק ולא מממן את השיקום שנדרש. מנהל בכיר מרשום המסים מסר כי "בנזק עקיף יש תהליך מיוחד לקבלת מקדמות. הוגשו 2,724 בקשות למקדמות; ושולמו עבורן 108 מיליון שקל. כל מי שמגיש מקדמות חייב אחר-כך להגיש תביעות". בעניין נזקים ישירים אמר רוטנברג כי הוגשו 4,283 תביעות לנזקים ישרים ועד כה שולמו בגינם 41.5 מיליון שקל.

"המדינה רוצה לשפץ לדוד פתאל את המלונות? שתעשה את זה אבל לא על חשבון הפיצוי למסעדות"

נציגי המסעדות והברים זועמים על החלטת הממשלה ומשרד התיירות להקצות 491 מליון שקל לפיצוי תעשיית התיירות הנכנסת ובעיקר מלונות בשל נזקי צוק איתן, ולא לסייע למסעדות.

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן, קבל על המצוקה של הענף: "הבלוף הגדול של ממשלת ישראל נקרא פיצוי לתיירות. בתל אביב בלבד נסגרו 10 מסעדות ובתי קפה ו-500 אנשים פוטרו. עסקים ירדו במחזור ב-70% בין החודשים יולי-אוגוסט. זו המציאות. ענף המסעדנות מכניס למדינה 50% מ-40 המיליארד של ההכנסות מהתיירות ו-100 אלף עובדים בתחום המסעדות אך המדינה מפצה רק את הגדולים. תפצו קודם כל את העסקים הקטנים שקורסים תחת העומס. ביקשנו 8 הלוואות בסך הכל בערבות מדינה ולא הסכימו לתת לנו. את מי מפצים? את רשת פתאל?".

בעל מסעדה בחוף הים בראשון לציון שנכח בדיון אמר כי  "ברים בעיר פחות נפגעו, אבל חוף ראשון נפגע קשות כי היו הודעות על כך שהאזור לא מוגן על ידי כיפת ברזל, ופקחים סגרו את העסקים ושלחנו את העובדים הביתה. היתה לנו ירידה של 90 אחוז בהכנסה. חוף הים של ראשון נפגע כמו עסקים בטווח ה-40 קילומטר. אני לא מבקש 100 אחוז פיצוי, אפילו 20 אחוז יעזרו".

מלון פתאל אשדודצילום: ללא קרדיט

בדיון השתתפו נציגי איגוד התיירות ובעלי מסעדות שטענו כי החלטת הממשלה מפלה אותם ומעמידה רבים מהעסקים הקטנים בתחום בפני משבר כלכלי, סכנת סגירה ופיטורי עובדים.

על פי החלטת הממשלה שהתקבלה ביולי השנה הוחלט להקצות לפיצוי תעשיית התיירות סכום של 491 מיליון שקל כאשר סעיפי הסיוע מגוונים וחלקם אינם קשורים באופן ישיר לנזקי המלחמה. כך למשל בסעיף המשמעותי ביותר נקבע כי יוקצו 180 מליון שקל כמענקים לשיפוץ מלונות, ללא קשר לנזקים שנגרמו להם במהלך המבצע. עוד נקבע סכום של 60 מליון שקל עבור שיפוי בתי מלון בגין 50 אחוז מהארנונה לתקופה ארוכה במיוחד - החל מיולי 2014 ועד סוף השנה -  כאשר הטבה זו מיועדת רק לעסקים אשר מחזור עסקיהם מתיירות נכנסת גבוה מ-25% וירד ביותר מ-20% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

עוד הוחלט להטיל על שר הכלכלה לתקן את תקנות הביטוח הלאומי כך שמקצועות המלונאות ייכללו ברשימת סוגי ההכשרה שבהם ישולמו לזכאים דמי אבטלה בשיעור מלא, ולאפשר מסלול חל"ת מקצועי למועסקים בתעשיית התיירות החל מספטמבר 2014 ועד יולי 2015. בנוסף הוחלט להקים צוות שיקבע מנגנון להכשרות מקצועיות לעובדי התעשייה בהיקף של 30 מליון שקל ,לגבש רשת ביטחון למשקיעים בהקמת בתי מלון, ולבחון את דרישות האבטחה במלונות, שתחסוך כסף רב לבעלי המלונות הגדולים - ולא ברור מה הקשר בינה לבין תוצאות מבצע צוק איתן.

בנוסף לכך, נקבע כי משרד האוצר יגדיל את תקציב השיווק של משרד התיירות ב-50 מליון שקל, ותוגדל ערבות מדינה בקרן לעסקים קטנים ובינוניים ל-85% עבור עסקי התיירות וזאת החל מ-ספטמבר 2014, ולמשך ארבעה חודשים בלבד. סיוע מיוחד יקבלו מורי הדרך - בסך 20 מליון שקל.

משרד התיירות: "לראשונה ממשלת ישראל מכירה בכך שכלל תעשיית התיירות בכל הארץ נפגעה וכי יש לפצותה. במלחמת לבנון השנייה, הפיצוי ניתן רק לאזור גיאוגרפי מוגבל - מחיפה צפונה. במתווה של היום - לא משנה היכן העוסק בתיירות מתגורר ומהיכן הוא מנהל את עסקו, הוא יקבל פיצוי. שר התיירות ד"ר עוזי לנדאו התעקש לכלול את מורי הדרך ואת העסקים הקטנים בתיירות".

במהלך הדיון הביעו ח"כים רבים את דעתם כי הפיצוי צריך לכלול גם מסעדות. ח"כ מיכל בירן (העבודה) ציינה בדיון כי טווח הטילים הוא טווח הפיצויים, ומי שקבע את הטווח הוא החמאס. יש מסעדות שבנויות על תיירות נכנסת. אם יש בית עסק שהקיץ מחזיק אותו כל השנה והתפוסה שלו ירדה ב-90 אחוז, צריך לסייע. באותם 500 מליון שקל שיילכו למלונות הגדולים אפשר לפצות חלק מהמסעדות. למי שיוכיח נזק - לתת הנחה בארנונה, ולעזור בעזרת הלוואה מהקרן להלוואות לעסקים קטנים. בואו לא נשאיר פצועים בשטח"

ח"כ סתיו שפיר: "אם יש סכום גבוה של כסף בקופה, יכול להיות ששווה להגדיל את המתווה מעבר ל-40 קילומטר ואין סיבה להמתין כי בינתיים עסקים קורסים".

טנקים בזמן מצבע צוק איתן בשדות החקלאים בדרוםצילום: אליהו הרשקובץ

הבירוקרטיה ברשות המסים מותירה את ענף החקלאות במצוקה

ח"כים בוועדה מחו על חוסר המענה של רשות המיסים לבעיות בחקלאות בעקבות המבצע, ועל כך השיבה שירלי אביבי מרשות המסים כי "בחקלאות התמודדנו עם דברים שלא טיפלנו במבצעים קודמים. הנושא מורכב, ויש צוות שעובד יחד עם משרד החקלאות במטרה לגבש מנגנון פיצוי".

סמנכ"ל בכיר למימון והשקעות במשרד החקלאות, צביקה כהן טען כי "אין תיאום בינינו לבין רשות המיסים. מי שאחראי על הפיצויים זה מס רכוש שבחר לעבוד עם יועץ חיצוני שלא מטעמנו. הייתי שמח להיות מעורב אך אני לא מעורב, וזאת למרות שבמבצע הזה יש פגיעה בקרקע בהיקפים עצומים. הפגיעה בקרקע היא גם לא במסלול הירוק ולא ניתנות מקדמות. הבעיה העיקרית שהחורף כבר בפתח, והקרקע טרם טופלה. הדבר ייסב נזקים כבדים בהרבה".

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) אמר כי "הנזקים בחקלאות הם בהיקף עצום וחוסר שיקום של השטחים בזמן הזה משמעותם שהנזק יגדל. אנחנו במדינה של מעקפים ושמו בצד את אנשי משרד החקלאות. ראו שיש פער גדול בין העמדות ולכן לקחו יועצים חיצוניים. הפער בין מה שנאמר פה למה שקורה בשטח הוא עצום וזה לא מתקבל על הדעת. בנוסף, בתקופת המבצע כשהיה ירי, אנשי רשות המיסים הגיעו לכל נקודה מיידית אך כשנגמר היתה ירידת מתח ושוכרים יועצים חיצוניים והיחס לחקלאים מאוד משפיל. הובטח לי על ידי בכירים במשרד האוצר שזה ישתנה אך בפועל לא קרה דבר".

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) אמר כי "הצבא יצר פודרה בשטחים חקלאיים, עשה נכון שהשתמש באותם שטחים אבל לא נגמרה המשימה בדרום עד שלא מחזירים את המצב לקדמותו".  אלי אהרון מארגון מגדלי הירקות טען כי "כביכול בעקבות עופרת יצוקה ועמוד ענן נלמדו לקחים אך בפועל אנשים לא יפוצו, כי לא ניתן אף פעם למלא אחר כל הדרישות של רשות המיסים".   

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הודיע כי ועדת הכספים תהדק את הפיקוח שלה על עבודת רשות המיסים בנושא הפיצויים לדרום וכי צוות ח"כים יבדוק את הביצוע במתן הפיצויים לענפי התיירות וצוות נוסף יטפל בפיצויים לענף החקלאות.

סלומינסקי הסמיך את הח"כים רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), שטרן ומיכל בירן (העבודה) לעקוב מקרוב אחר התנהלות רשות המיסים, לרכז פניות של בעלי עסקים ולקדם פתרונות במקומות שהביורוקרטיה הממשלתית מקשה על בעלי העסקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker