הדרך לפיצויים |

בעלי קייטרינג בשדרות: "לא היה למי לתת את האוכל שבישלנו"

שמעון מלכה, בעל קייטרינג בשדרות המספק ארוחות צהריים למפעלים, מתכנן לדרוש מהמדינה פיצוי של 200 אלף שקל: 
"תהיו לארג'ים עם עסקי הדרום", הוא מבקש מרשות המסים, "אל תהיו קמצנים - ושחררו את הכסף כמה שיותר מהר"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

הלחימה בעזה פגעה קשות בהכנסותיו של שמעון מלכה, בעלי קייטרינג מלכה פלוס בשדרות. מלכה מדווח על צניחה של 60% בהכנסות בחודש האחרון - תוצאה ישירה של הירידה בביקוש לארוחות הצהריים שהוא מספק למפעלי האזור. "ממחזור של מיליון שקל בחודש, ירדנו ל-400 אלף שקל", הוא אומר. הירידה בהכנסות מיתרגמת לטענתו להפסד נקי של כ–200 אלף שקל בחודש - סכום הפיצוי שהוא מתכנן לתבוע מרשות המסים.

ניסיון העבר של מלכה מלמד שהסכום הנתבע אינו מתקבל במלואו. "אני לא זוכר מה בדיוק ביקשתי בעמוד ענן. מה שזכור לי הוא שציפינו לפיצוי סביר, והוא לא הגיע".

שמעון מלכהצילום: אילן אסייג

מהי הסיבה העיקרית לפגיעה הכלכלית שספג העסק בצוק איתן?

"המפעלים שאני מספק להם ארוחות - כולל חברת חשמל ואמדוקס נגב - לא עבדו בתפוקה מלאה בחודש האחרון, ולכן הביקוש לארוחות הצהריים פחת. אמנם גם העובדים שלי מיעטו להגיע - אני מעסיק נשים רבות, שנשארו בבית עם הילדים - אבל ניתן היה להסתדר. אם היה ביקוש לאוכל, היינו עומדים בו, ומכינים ארוחות צהריים כבימי שגרה. את האוכל שבישלנו ולא היה למי לתת מסרתי כתרומה לחיילים".

האם אתה חש במגמה של חזרה מסוימת לשגרה?

"ביום שישי, בתום שלושת ימי הפסקת האש, אמנם חודש הירי - אבל בכל זאת היתה חזרה מסוימת לשגרה. הייתי אומר שחלה עלייה של כ–5% בביקוש לעומת הזמן האחרון, אך זו לא בשורה גדולה. אנחנו עדיין תחת אש, והמפעלים מגיבים בהתאם".

מלכה טרם הגיש בקשה לפיצויים. מכיוון שהוא המשיך לשלם משכורות לעובדיו ("הקפדתי על כך. חשוב שהעובדים לא ייפגעו"), הוא נקלע לקשיים תזרימיים - וביקש מלקוחות שיקדימו תשלומים, כדי שיוכל להחזיק את הראש מעל המים. "אני רק צריך לצלוח את התקופה הנוכחית בשלום, ואחר כך כבר אסתדר", אומר מלכה. "העובדים שלי לא הגיעו לעבודה כבר חודש, לכן טרם התארגנתי מבחינת הניירת ובקשת הפיצויים".

יש שלושה מסלולי פיצוי - שכר, מחזורים והוצאות. באיזה מסלול תבחר?

"הקושי העיקרי הוא הירידה בהכנסות, לכן אני מעריך שאבקש פיצוי בגין פגיעה במחזור".

כאשר נשאל מלכה למסר שברצונו להעביר לרשות המסים, התקשה לסיים את התשובה שכן תוך כדי השיחה נשמעה אזעקת "צבע אדום", ומלכה נדרש לתפוס מחסה. "המסר שלי הוא - אל תהיו קמצנים, אלא 'לארג'ים עם עסקי הדרום; וגם - שחררו את הכסף כמה שיותר מהר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker