מוטי בסוק

הקרן לעידוד יוזמה חברתית יוצאת לדרך: היום פורסם המכרז לבחירת שני גורמים שיקימו ויפעילו קרנות השקעה בעסקים חברתיים בישראל, תוך התמקדות בשילוב אוכלוסיות מוחלשות ואנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה.

את המכרז ועדת המכרזים הבינמשרדית להקמת הקרן ליוזמה חברתית בראשות סגן בכיר לחשבת הכללית, יאיר טל, מנהל קרנות הביטוח הלאומי, עו"ד יצחק סבטו, וסגן בכיר במועצה הלאומית לכלכלה, מוריס דורפמן.

תחום העסקים החברתיים בישראל נמצא עדיין בשלב ראשוני וקיים מחסור מתמיד במקורות מימון לעסקים אלה. המרכיב החברתי בפעילות העסקית מקשה בהשגת מקורות מימון פילנטרופיים. לכן החליטה המדינה להקים קרנות שיעמידו מימון לעסקים החברתיים במכשירי חוב והון. בנוסף, ילוו הקרנות את העסקים לאורך תקופת ההשקעה ויתמכו בהם גם בפן העסקי ניהולי. פעילות הקרנות תלווה במחקר ארוך טווח שיבחן את השפעת הקרן על רווחת המועסקים, כתוצאה מעבודתם בעסקים החברתיים, ואת התשואה החברתית מפעילותן.

במסגרת המכרז תקצה הממשלה 20 מיליון שקל להקמת שתי הקרנות כאשר המציעים ימנפו את המימון אל מול מקורות פילנתרופיים ומקורות השקעה אחרים ביחס שיעלה על 1.5 מסכום כספי הממשלה (כך שיגייסו לשתי הקרנות לפחות 30 מליון שקל). הזוכים ייבחרו לפי יכולות מקצועיות, ניסיון, מינוף כספי הממשלה ומרכיב הוצאות התפעול של הקרן. תקופת ההשקעה של כל קרן תעמוד על 3 שנים, ותקופת ההסכם, כולל תקופת ליווי, תעמוד על 10 שנים.

יוג'ין קנדלצילום: אמיל סלמן

כל קרן תאוגד כחברה לתועלת הציבור (חל"צ) ללא כוונת רווח, שהנהלתה תורכב מדירקטוריון הכולל חברים בעלי רקע כלכלי וחברתי. בנוסף, במסגרת המכרז תוקם וועדה מפקחת מטעם הממשלה אשר תלווה את פעילות הקרנות ותפקח על פעילותן. בכדי לסייע לקרנות לגייס מקורות פילנטרופיים ניתנה החלטה מקדמית של רשות המסים לגבי יכולתן של הקרנות לקבל אישור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה באופן שיעניק לתורמים הטבת מס.

המועד האחרון להגשת הצעות במכרז הוא ה-22.10.14, כאשר הקרנות יתחילו לפעול בתחילת 2015.

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר היום כי "הקמת הקרן על ידי הממשלה תשמש סנונית ראשונה לפיתוחו של תחום העסקים החברתיים בישראל. הקרן שאנו מקימים היא חלק משפה תרבותית רחבה שנקראת נגישות. זכותם של אנשים עם מוגבלויות שכל הדלתות יהיו פתוחות בפניהם, וזו הזכות שלנו להסיר את המכשולים מהדרך שלהם. הפוטנציאל הגלום בעסקים החברתיים הוא לא רק המנוע הכלכלי אלא התרומה הגדולה שהם יכולים להוות עבור אנשים עם מוגבלויות. אין לי ספק כי בטווח הקרוב פעילות העסקים החברתיים תגדל בהיקפים משמעותיים".

ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל ציין היום כי "פעילות עסקים קטנים היא מנוע צמיחה מרכזי למשק.  כשמדובר במיזמים אשר מטרתם היא גם לשלב אוכלוסיות מודרות, יש לכך חשיבות יתרה. מכרז זה הוא צעד נוסף של הממשלה לעידוד יוזמה עסקית חברתית של אזרחי המדינה, שחשובה במיוחד בעת הזו. הקרן היא דוגמה טובה לשיתוף פעולה בין הממשלה, המגזר העסקי והמגזר השלישי שהחל במסגרת השולחן העגול הממשקי בראשות ראש הממשלה. שיתופי פעולה מסוג זה מאפשרים לפתור בעיות שכל אחד מהמגזרים מתקשה לפתור לבד".

מנכ"ל הביטוח הלאומי, שלמה מור יוסף, ציין כי "בעידן של ריכוזיות במשק ופערים חברתיים, עסקים חברתיים הם המפתח לשינוי, אשר יאפשר מציאות של תחרות בשוק בד בבד עם הנפת הדגל החברתי, תוך יצירת ערך משולב - חברתי ועסקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker