אל תחבקו את העסקים בדרום - פשוט שלמו להם בזמן

שרים וחברי כנסת שבאמת רוצים לעזור צריכים היום רק להרים את היד

אראל מרגלית
אראל מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אראל מרגלית
אראל מרגלית

שוטף פלוס 170 - זה הזמן שלוקח לספק של המדינה לקבל תשלום. 200 ימים עד שבעל עסק קטן מקבל את מה שמגיע לו על עבודה שהוא עשה, יותר מחצי שנה. בישראל בעלי העסקים נותנים, בעצם, הלוואה לממשלה במקום להיפך.

אנחנו בתקופת החיבוקים. המון אנשים מחבקים את תושבי הדרום, מאמצים אותם אל לבם. ממשלה, שרים, כנסת, כולם עם תושבי הדרום בעת הזאת, מדברים על סיוע לבעלי העסקים הקטנים. מתחרים ביניהם מי מחבק יותר חזק. השאלה הגדולה היא מה יקרה ביום שאחרי. עכשיו זה קל, זה קונסנזוס, זה בון טון, כשהשקט יחזור ואנשים יחזרו לשגרה תשוב גם שגרת ההתעלמות. למה אני אומר את זה? כי אני יו"ר השדולה לעסקים קטנים ויו"ר שדולת הדרום, ואני יודע משהו על היחס של המדינה לבעלי העסקים האלה. על נזקי עמוד ענן משלמים להם רק עכשיו, כמעט שנתיים אחרי שהמבצע הסתיים.

נסעתי אתמול לדרום. נפגשתי עם עשרות בעלי עסקים, דיברתי איתם. פשוט הקשבתי. כמי שעשה עסקים בחייו אני אומר בכנות: אני מעריץ את האנשים האלה. את בעלי הברים והמסעדות, את בעלי המפעלים, את הנשים שהגשימו חלום והקימו עסק משלהן. כולם עובדים בתנאים בלתי אפשריים, נדמה, לפעמים, שזה המדינה נגד העסקים הקטנים במקום בעדם.

הלול שנפגע בקיבוץ כיסופיםצילום: אליהו הרשקוביץ

יש מסלול ירוק שבו מקבלים פיצוי מהיר אבל נמוך. המסלול האדום, זה המפורט, שבו מקבלים פיצוי גבוה יותר, לוקח שנים. המדינה אף הגדילה לעשות ולמעשה מי שמגיש בקשה במסלול הירוק היות והוא זקוק לסיוע מהיר, לא יכול לפנות למסלול האדום במקביל. איזה בעל עסק קטן יכול לחכות שנים? כמה אוויר יש לעסק שממילא כבר חנוק? המסר שהמדינה מעבירה לבעלי העסקים הקטנים הוא מסר של חוסר אמון בהם. מתחקרים את המקרה שלהם כאילו שמדובר באנשים לא ישרים, מעכבים את הפיצוי כדי שהם יבחרו במסלול הירוק. המדינה לא מכבדת בן אדם שיש לו עסק, שלקח הלוואות, שעובד קשה, שמשלם מסים, שיוצר מקומות עבודה.

אסור שהמדינה תאלץ את בעל העסק לבחור בין המסלולים. המדינה צריכה לקבוע פיצוי מיידי שיינתן לעסקים זעירים, קטנים ובינוניים. אח"כ, מי שהנזק שנגרם לו גדול מסכום הפיצוי יוכל לגשת, בנוסף, למסלול האדום וגם במסלול זה. אסור שיעברו מעל ל-6 חודשים עד לקבלת הפיצוי. אבל קודם כל טיפול נמרץ, קודם כל להחזיר לחיים. בנוסף, קיימת הצעת חוק שהנחתי על שולחן הממשלה שמסייעת לעסקים קטנים מהדרום להשתלב בבניית הדרום. כיום רק חברות ענק משתתפות במכרזים, בפני הקטנים הכל סגור. שרים וחברי כנסת שבאמת רוצים לעזור צריכים להצביע בעדה. במקום לחבק צריך להרים את היד. ולהצביע "כן" ולהעביר את החוק הזה, לתת לדרום הקטן לבנות את הדרום הגדול. חמצן. תמיכה, ובראש ובראשונה - אמון. אלו הם הדברים שבעלי העסקים הקטנים זקוקים להם, במיוחד בימים אלה. לא לחיבוק שבא והולך, לא לחיבה נקודתית. תשלום בזמן, אפשרות אמיתית להיות חלק מהמשחק של הגדולים והתייחסות מכובדת יסייעו להם הרבה יותר.

הכותב הוא יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים בכנסת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker