משרד הכלכלה ימשיך לתמוך בתוכנית המעודדת תעסוקת נשים בדואיות מהבית

משרד הכלכלה וקרנות קורת ישקיעו 14 מיליון שקל בהמשך פעילות קרן SAWA למימון עסקים זעירים וקידום תעסוקת מיעוטים

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן מג'ר

על רקע הצלחתה של תוכנית SAWA למימון זעיר לסיוע נשים בדואיות החליט משרד הכלכלה להמשיך ולתמוך בתוכנית בהיקף של 3.5 מליון שקל בשנה למשך 4 שנים. SAWA התחילה לפעול בשנת 2006 וכיום מופעלת ממשרד של קרנות קורת ברהט.

במסגרת התוכנית נשים מאותו כפר או שכונה מתארגנות בקבוצות של חמש ומצטרפות למפגשים קבוצתיים של משתתפות נוספות מאותו כפר. המפגשים הקבוצתיים עוסקים בפיתוח וניהול כספי של הפעילות העסקית של כל אחת ובתהליך קבלת והחזר ההלוואות. במהלך המפגשים מועברים גם נושאים נוספים כגון בריאות האישה, חינוך ונושאים שהנשים מעלות בעצמן.

בנוסף, הנשים מקבלות ליווי עסקי אישי לאורך כל התקופה שהן משתתפות בתוכנית. בכל כפר, הנשים מודרכות על ידי אשת צוות SAWA שנותנת הדרכה עסקית ומנהלת את מתן והחזר ההלוואות של המשתתפות. מנהלת התוכנית מטעם קרן קורת היא חגית רובינשטיין, המנהלת את התוכנית לעוסקים זעירים בקרן.

ההלוואות ניתנות דרך בנק הדואר לתקופה של שנה כשהלוואה ממוצעת היא בגובה של 4000 ש"ח. עם סיום החזרת ההלוואה הראשונה נשים יכולות לפנות להלוואה גדולה יותר עד לסכום 10,000 ש"ח. בתנאי שכל החברות בקבוצה הקטנה שלהן עמדו גם הן בכל ההחזרים. ההלוואות תומכות בפיתוח פעילות עסקית זעירה כגון מסחר זעיר, גידול ומכירת בעלי חיים, משפחתונים, מכולות, תפירה, עבודות יד ועוד. אוכלוסיית יעד – התוכנית מיועדת לנשים בדואיות בכל רחבי הנגב המעוניינות לפתח פעילות עסקית עצמאית.

קרן קורת היא עמותה לפיתוח כלכלי שהוקמה במטרה לעודד פיתוח כלכלי וליצור מקומות עבודה לעולים חדשים ולאזרחים ותיקים בישראל. העמותה פיתחה בשנים האחרונות מספר מודלים של קרנות המיועדות לתמיכה בפיתוח עסקים זעירים של נשים בכלל ונשים ערביות בפרט.

ב-2006 החלה קרן קורת להפעיל את תוכנית SAWA - המעניקה הלוואות חוץ בנקאיות וליווי עסקי  לפיתוח עסק זעיר על ידי נשים בדואיות בנגב. ב-7.5 שנות הפעילות, התוכנית חילקה כ-4,260 הלוואות בהיקף של 28.5 מיליון שקל ותמכה בפיתוח כ-3,500 עסקים זעירים.

בשנת 2013,לרגל השנה השלישית לפעילות ובטרם ההחלטה על המשך הפעלתה, ביקשה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה לערוך סקר בקרב משתתפי המיזם, במטרה לבצע בחינת כדאיות להעריך את השפעת התכנית במישור הכלכלי – חברתי ולבחון את האפקטיביות של המיזם וכן – האם להמשיך בפעילות. הסקר, שהתקיים במהלך שנת 2013, בוצע ע"י חברת "משתנים".

נתוני הסקר מראים כי מ- 2011 ועד 2013, אושרו 2311 הלוואות בסכום כולל של כ-18 מיליון שקל סקר הכדאיות העלה כי הסיוע העלה את ההכנסות בקרב עסקים קטנים בעשרים אחוז בממוצע, ל-2,760 שקל בחודש.

בסך הכל הוקמו 2,320 עסקים חדשים ובקרב נשים ללא עסקים, 85% העידו כי לא היו פותחות את העסק אלמלא התוכנית. רוב מוחלט של הנשים עובדות מהבית: 91% מהיזמיות מדרום הארץ ו-77% מהיזמיות בצפון.

בעקבות סקר הכדאיות, שהציג נתונים המעידים על הצלחה רבה של התוכנית, הנחה השר בנט את הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה להמשיך להפעיל את התוכנית .

שר הכלכלה, נפתלי בנט: "החלטתנו לאשר את הארכת הפרויקט - קרן SAWA  - שמעניקה דחיפה לנשים יזמיות במגזר הערבי. מדובר בדוגמא מצוינת מה יזמות יכולה לייצר אם רק יוצרים לה סביבה וכלים מתאימים. התכנית תרמה להגדלה ניכרת של ההכנסה של משפחות ערביות ובדואיות בישראל - כמו גם לביטחונן העצמי של הנשים שנטלו חלק בפרויקט, השתלבו בתעסוקה ובעסקים ובדרך עקיפה - גם רכשו כבוד ומעמד במשפחה".

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה: "התוכנית מהווה מודל מעניין ומוצלח לשיתוף פעולה בין המדינה עם גוף כדוגמת קורת, כאשר לכל צד הערך המוסף אותו הוא מביא איתו. העסק מאפשר לנשים לנהל את הכנסותיהן ולהקצות מן התקציב המשפחתי לצרכיהן ובעיקר לצרכי הילדים: חינוך, השכלה גבוהה וכיו"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker