אין עסק קטן, יש עסק מחוץ לדיגיטל

חוקי המשחק משתנים: עסק קטן יכול להגיע לקהל עם פרסום צנוע ולהתחרות בגדולים

אורן מג'ר

אם אתם נוהגים לקנות לעתים באינטרנט (ולאסוף את הסחורה בעצמכם), אתם בוודאי כבר יודעים שמאחורי האתר עומד לפעמים מחסן צפוף במרכז מסחרי מאובק, שהצליח לתפוס את תשומת לבכם בזכות שיווק נכון או מחיר אטרקטיבי - וגבר על מותגים נוצצים ומוכרים.

ואכן, הדומיננטיות הגוברת של העולם הדיגיטלי בחיינו הצרכניים מרמזת כי בקרוב תצטמצם מאוד האבחנה שלנו כצרכנים בין עסק גדול לקטן או מותג מוכר לשם אנונימי, ותתמקד בזווית החשובה ביותר: הערך שלו עבורנו תכל'ס, בלי התפאורה מסביב.

אם בעבר הצרכן היה מגבש את דעתו על איכותו של בית העסק בהתאם למיקום הגיאוגרפי, גודלו של השטח המסחרי, רוחב החיוך של המוכר או הנגישות של מגרש החניה, הרי שכיום, כאשר חלק ניכר מהחלטות הקנייה נעשות בדיגיטל וגם מבוצעות שם, חוקי המשחק משתנים. כך מתערערת יכולתם של עסקים גדולים ועתירי הון לבצר את מעמדם במגוון תחומים כמו צורכי משרד, מוצרי צריכה, מזון, אופנה, השכרת רכב, שירותי בית ועוד.

קיוסק קטן
עסקים קטניםצילום: לימור אדרי

עכשיו יותר מתמיד, בעל עסק יכול להגיע לקהל היעד שלו בעזרת פרסום בתקציב צנוע יחסית, למדוד מדי שעה את האפקטיביות של המסר השיווקי, ואם יעשה זאת נכון - מערכת הסליקה באתר תקרוס תחת העומס והטלפון לא יפסיק לצלצל. כדי להרשים את הלקוח לא צריך יותר לשכור ולרהט אלפי מ"ר, אלא לעצב אתר אינטרנט מרשים בעלות של אלפי דולרים בודדים (או להשתלב בזירת מסחר קיימת ולשלם עשרות דולרים לחודש), להציג את המוצרים והשירותים בצורה ברורה, לענות על שאלות נפוצות, ובעיקר להציע מענה מהיר ושירות יעיל.

מי שכבר מרוויח מהמגמה הם עסקים בפריפריה, שלראשונה יכולים להתחרות באמת בעסקים במרכז. אם העסקה ממילא מבוצעת באינטרנט, אין דבר שמונע מחנות צילום בדימונה (שם הארנונה והשכירות זולות) להתחרות בפיתוח תמונות בחנות המקומית בגבעתיים (היקרה). הרי הלקוח ממילא שולח את התמונות במייל ויהיה מוכן לחכות למוצר עוד יום־יומיים תמורת הוזלת העסקה.

אבל למה לחשוב רק בגבולות ישראל: מבחינתה של מעצבת תכשיטים מקיבוץ מעגן מיכאל, למשל, למכור ללקוחה בתל אביב או בפריז זה היינו הך - אותו דף ב-Etsy (זירת מסחר למעצבים), אותה מערכת סליקה ואותו ניילון בועות עם פצפצים.

האינטרנט קיים כבר יותר מ–20 שנה, אבל כיום נראה כי התקוות שתלו בו העסקים הקטנים באמת מתגשמות. זו בשורה טובה לעסקים, אבל גם צלצול אזהרה. סקרים שונים מלמדים שוב ושוב כי רוב בעלי העסקים בישראל נכשלים בפיצוח הזירה הדיגיטלית, ואינם מקדישים לכך תקציב ותשומת לב ראויים.

מי שלא ישתלב שם יהיה פגיע מתמיד, והעסקים הקטנים חייבים לפעול מהר ולשנות דפוסי חשיבה, שכן המהות של כניסת עסקים לדיגיטל היא ממש לא רק השאלה אם להקים אתר אינטרנט או דף פייסבוק. מהותו של הדיגיטל היא שינוי המודל העסקי: החל בשעות הפעילות של העסק, דרך מודל התמחור, עבור בצורת התשלום והקשר עם הלקוחות ועד לפרישה הגיאוגרפית של השירות - כולם יכולים וצריכים להשתנות כדי ליצור ערך חדש ללקוחות.

האחריות לכניסה לדיגיטל מוטלת קודם על בעלי העסקים עצמם: המוטיווציה והתשוקה לדיגיטל צריכה להגיע מהם, והם חייבים להכיר את מכלול הכלים שעומדים לרשותם ולהשתמש בהם ביעילות. הדרך לעשות זאת: ללמוד בקורסים, להתנסות בכלים השונים (תחילה בתקציבים צנועים), ותמיד למדוד מה עובד ומה לא. המדינה מצדה יכולה לעזור בהכשרות מוזלות, אבל בעיקר עליה להבטיח שתעמוד לרשות אזרחיה ועסקיה תשתית אינטרנט מהירה ורחבת פס שתאפשר למהפכה לנוע מהר יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker