"התרומה של עסקים קטנים לרווחי הבנקים גבוהה ביחס לחלקם בעוגת האשראי" - עושים עסק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"התרומה של עסקים קטנים לרווחי הבנקים גבוהה ביחס לחלקם בעוגת האשראי"

רוצים אשראי זול לעסקים קטנים? חפשו באירופה ■ דו"ח השוואתי שפירסם OECD חושף: עסקים קטנים בישראל זוכים לתנאי אשראי נחותים ביחס למדינות המפותחות ■ "העסקים הקטנים בישראל משלמים ריבית כפולה מזו של העסקים הגדולים"

2תגובות

דו"ח חדשני שפירסם בדצמבר 2013 המרכז ליזמות ועסקים קטנים ב–OECD, שבדק את סוגיית המימון לעסקים קטנים ובינוניים, מראה כי תנאי האשראי שעומדים לרשות העסקים הקטנים בישראל נחותים ביחס לתנאים שמהם נהנים עסקים קטנים במדינות OECD, במיוחד במדינות שהתאוששו במהירות מהמשבר הפיננסי של 2008 או חוו אותו בצורה מתונה יחסית.

הדו"ח השווה את היקף האשראי הניתן לעסקים קטנים שמעסיקים לפחות עובד אחד ב–31 מדינות מפותחות באירופה, באסיה, בצפון אמריקה ובישראל, בין השנים 2007–2012. חלק מהממצאים יש לסייג: התקופה הנסקרת היתה מורכבת להשוואה וכללה שנה של צמיחה (2007), שלאחריה התחולל משבר פיננסי רב ממדים (2008–2009) שטילטל את המערכות הפיננסיות. שנית, בכל מדינה אוספים נתוני אשראי בצורה שונה.

כך למשל, בפרק העוסק בישראל חישבו מחברי הדו"ח רק את האשראי הניתן במשק על ידי הבנקים (כ–400 מיליארד שקל), ולא את כלל האשראי במשק (שהיקפו כפול). שלישית, כל מדינה מגדירה באופן שונה עסקים קטנים, בינוניים וגדולים: הגדרתו של עסק קטן ובינוני בארה"ב, למשל, שונה מזו של עסק קטן בצרפת.

באופן אירוני, גם בישראל עסקים קטנים, בינוניים וגדולים מוגדרים באופן שונה בכל בנק ובאופן שונה במשרדי הממשלה. למרות זאת, יש בדו"ח השוואות מאירות עיניים, שיכולות להבהיר את מצבם של העסקים הקטנים ביחס לעולם.

איור
איור: אילה טל

האשראי לעסקים קטנים גדל מאז 2007

נקודת האור הבולטת בדו"ח היא שברוב המדינות הנסקרות, לרבות ישראל, היקף האשראי לעסקים קטנים גדל בשלוש השנים האחרונות. מדובר בעיקר במדינות שלא נפגעו באופן חמור מהמשבר הכלכלי, או כאלה שהתאוששו ממנו באופן יחסי, כמו צרפת, בלגיה, צ'ילה, קולומביה ורוסיה. מבין המדינות הנסקרות בולטת במיוחד טורקיה: במדינה זו זינק היקף ההלוואות לעסקים קטנים ב–2010 ב–50.7%, ב–2011 הוא זינק ב–29.8% וב–2012 ב–20.5%. לעומת זאת, ביוון, באירלנד, בפורטוגל, באיטליה, בבריטניה ובארה"ב, שנפגעו קשה במשבר, היקף האשראי שהועמד לעסקים קטנים ובינוניים ירד ב–2011–2012. בארה"ב, ביוון ובהונגריה היקף ההלוואות לעסקים קטנים אף לא חזר להיקפו בתקופה שלפני המשבר, ב–2007.

ישראל, שב–2009 צימצמה את היקף ההלוואות לעסקים קטנים ב–5.1% כתגובה למשבר הפיננסי, שבה והגדילה את היקף ההלוואות שהוענקו למגזר זה ב–2010 (גידול של 7.3%) וב–2011 (גידול של 7%). לעומת זאת, ב–2012 היקף ההלוואות נותר כמעט זהה (0.3%).

40% מהתוצר - ורק
15% מהאשראי

עסקים קטנים אחראים ל–40% מהתוצר בישראל, אך ב–2012 הם קיבלו כמעט 15% מהאשראי העסקי, בהשוואה ל–59% שקיבלו העסקים הגדולים, ו–26% שקיבלו העסקים הבינוניים. זאת ועוד: עיקר האשראי שניתן לעסקים הקטנים היה אשראי לזמן קצר, למימון הון חוזר. 80% מהאשראי שניתן לעסקים קטנים ובינוניים מקורו בבנקים, כשרובו ככולו, יותר מ–95%, מקורו בחמשת הקבוצות הבנקאיות בישראל.

עסקים קטנים ובינוניים בישראל קיבלו אשראי ב–180 מיליארד שקל ב–2012, מתוך סך האשראי שגייסו עסקים במשק (לרבות גיוס חוב ממוסדות פיננסיים על ידי חברות גדולות) בהיקף של כ–800 מיליארד שקל - כלומר, כ–22%. בצרפת ובטורקיה, העסקים הקטנים והבינוניים זוכים לנתח כפול ואף יותר מכך (כ–37%–38%), ואילו בבריטניה ובארה"ב הם נהנים מנתח של 21%–23%.

בין השיאניות בתחום ניתן למצוא את פורטוגל ובלגיה, שם העסקים הקטנים נהנים משני שלישים ויותר מהיקף האשראי העסקי במדינה. בקנדה, לעומת זאת, נתח האשראי שלו זוכים עסקים קטנים ובינוניים דומה לישראל, קצת יותר מ–15%.

גב קטן מדי 
לעסקים הקטנים

בהשוואה בינלאומית, ישראל מעמידה מעט מדי ערבויות לעסקים קטנים. עיקר הערבויות ניתנות באמצעות הקרן לערבות מדינה, שפועלת במתכונת חדשה החל מ–2012, באמצעות ארבעה בנקים שזכו במכרז (הפועלים, מזרחי־טפחות, אוצר החייל ומרכנתיל). היקף ההלוואות שהועמדו באמצעות הקרן ב–2012 גבוה פי עשרה מאשר ב–2007, והסתכם ב–1.7 מיליארד שקל - 1% מסך האשראי שהועמד לעסקים הקטנים באותה שנה.

למרות הגידול המרשים, מהדו"ח עולה כי ישראל מפגרת אחר מדינות כמו ארה"ב, איטליה וצרפת - שבהן 4% מסך האשראי הניתן לעסקים הקטנים מגובה בערבות מדינה - כלומר, פי ארבעה ויותר. בפורטוגל, שיעור הערבויות גבוה אף יותר - מעל 7%.

פערי ריבית בין עסקים קטנים לגדולים

הסוגיה הכואבת ביותר לעסקים הקטנים היא הריבית שהם משלמים על ההלוואות. נתוני הריבית הניתנים לעסקים בישראל אינם מפורסמים באופן רשמי, כך שהסוכנות לעסקים קטנים נאלצה לבצע עיבוד לנתונים על בסיס הדו"חות הכספיים של הקבוצות הבנקאיות הגדולות, שמפרסמות את האשראי הנומינלי שהן מעניקות לפי מגזרים. הסוכנות השיגה די מידע כדי לבצע עיבוד שכזה החל ב–2010, ואלה גם הנתונים המוצגים בדו"ח של OECD לגבי ישראל.

מהנתונים עולה כי עסקים גדולים במשק משלמים ריבית ממוצעת נמוכה יחסית, של 3.66%; עסקים בינוניים משלמים על הלוואות ריבית של 4.6%; ועסקים קטנים משלמים את הריבית הגבוהה ביותר - 7.36%.

הדו"ח בדק את הריבית ששילמו עסקים קטנים ובינוניים (ביחד) ביחס לריבית שמשלמים העסקים הגדולים. בצורת חישוב זו, הפער נמוך יחסית - שכן עסקים בינוניים נהנים מתנאי ריבית טובים מאשר עסקים קטנים. ואולם, בדרך זו ניתן להשוות בין המדינות שלהן שיטות מדידה שונות. בישראל, פער הריבית בין העסקים הקטנים והבינוניים לבין הגדולים הוא 1.95% - גבוה בהשוואה לאיטליה, שם הפער הוא 1.8%, וכן בהשוואה לצרפת (1.5%) ולבריטניה (1.1%). בקנדה הפער גבוה בהשוואה לישראל (2.1%), אבל הריבית הממוצעת לעסקים היא 5.4% - ריבית שעליה עסקים קטנים בישראל יכולים רק לחלום. בלגיה היא גן עדן אשראי לעסקים קטנים: פער הריבית שם הוא 0.58% בלבד.

ארבל לוין, מנהל תחום מימון בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, מסביר כי עיקר הבעיה בשני מישורים: "ראשית, התוצר של עסקים קטנים הוא כ–40%, ואילו חלקו בעוגת האשראי קטן מ–15%. שנית, הריבית שהעסקים הקטנים משלמים עבור אותם 15% אשראי הם גבוהים - 7.36%, לעומת 3.66% לעסקים הגדולים. הנתון הזה זה לא משקלל עמלות, ולכן סביר להניח שהריבית האפקטיבית בפועל גבוהה עוד יותר.

"כאמור, פער הסיכון בין עסקים קטנים לגדולים הוא 4%, יותר מפי שניים. נתון זה מעיד על כך שקיימת בעיה בהקצאת האשראי במשק, ועל כך שהתרומה של עסקים קטנים לשורת הרווח של הבנקים גבוהה ביחס לחלקם בעוגת האשראי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#