מאות בוסים על הראש

לגבות 25% עמלה על השכרת דירות לתיירים - ולהרוויח כמו בהיי-טק

בשנת 2008 עוד לפני שטרנד השכרת דירות לתיירים איים על תעשיית המלונות, זיהו יוני שפירא ונעמי חנוך את ההזדמנות, עזבו את מקומות העבודה המסודרים שלהם והקימו את home4trip.com, עסק קטן שמנהל דירות עבור כ-300 בעלי דירות ומשקיעים זרים

אורן מג'ר

טרנד המגורים בדירות שכורות צבר תאוצה בשנים האחרונות, בין השאר, בזכות אתרים כמו airbnb.com שב-2012 הוזמנו דרכו כ-80 אלף לילות בישראל, ומספר הדירות בישראל הרשומות בו קפץ מ-3,000 בשנה שעברה ל-7,000 באוגוסט 2013. גם אתרים אחרים כמו booking.com המציעים לתיירים לשכור בתי דירות בישראל נהנים מצמיחה, בעוד שחלה ירידה של 7% במספר הלינות של תיירים במלונות בישראל במחצית הראשונה של 2013. מנכ"ל רשת פתאל ראובן אלקס אף הצהיר באחרונה כי תעשיית הדירות להשכרה לתיירים היא איום רציני על תעשיית המלונות הישראלית.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

אולם בעוד בתעשיית המלונות מתלוננים, השכרת הדירות יצר הזדמנות לעסקים קטנים home4trip.com היא עסק קטן המנהל דירות עבור כ-300 בעלי דירות ומשקיעים זרים. את העסק הקימו בשנת 2008 נעמי חנוך ויוני שפירא, שזיהו את ההזדמנות ועזבו את מקומות העבודה המסודרים שלהם: חנוך עבדה בחברות אופנה ישראליות ואילו שפירא עבד בחברת היי-טק גדולה. השירות הבסיסי שהם מציעים כולל פרסום והשכרת הדירה, והשירות המלא כולל ניהול ותחזוקה של כמה עשרות מהנכסים.כיום לחברה מחזור של כמה מאות אלפי שקלים ומודל תמחור ברור: 25%-35% עמלה ממחיר השכרת הדירה.

שפירא נזכר כי כאשר הקימו את החברה הם חשבו שהם מקימים סטארט אפ טכנולוגי אולם במהירות הבינו כי הם נכנסו לעסק מסוג אחר לגמרי: "בהתחלה חשבנו שזה עסק אינטרנטי, שאנחנו מקימים סטארט אפ. זה מה שגם אמרתי לאמא שלי. פתאום מצאתי את עצמי עם כיסים שמתמלאים במפתחות וטלפון שמתמלא בטלפונים של אינסטלטורים, מכבסות ואנשי תחזוקה והבנתי שהעסק משלב אינטרנט אבל גם הרבה נדל"ן והרבה שירות והרבה תחזוקה".

ההקמה של העסק חייבה השקעה מינימלית: "חוץ מהקמה של אתר אינטרנט לא היינו צריכים להשקיע בעסק. אין מחסנים מלאים במלאי, לא צריך להחזיק אנשים במשכורות מלאות. בצד הזה זה טוב", מסבירה חנוך.

למרות הניחוח התיירותי, מדובר באחריות ומחויבות: "לנהל דירות זה להחזיק את המפתח של הדירה בכיס, להיות אחראי על זה שהדירה נקייה והתחזוקה נעשית בצורה טובה, להחליף סדינים, לדאוג שכאשר בשתיים בבוקר מתקשרים כשהדוד התפוצץ להיות זה שמגיע לדאוג לתקן את הדוד. כל הדברים הזוהרים האלה" אומרת חנוך.

האם הקמת העסק השתלמה כלכלית? התשובה מורכבת. שפירא מסביר: "אני היום מתפרנס פחות או יותר כמו שהיתי מתפרנס לו הייתי עם ממשכורת ממוצעת בהיי-טק. מצד שני יש יתרון גדול של חופש אבל גם זה רק לכאורה: לכאורה אתה יכול לבחור את שעות העבודה וימי העבודה אבל למעשה יש לך בטלפון 150 בוסים על הראש, בעלי דירות ולקוחות שכל אחד יכול להתקשר באיזו שעה שהוא רוצה". זו אולי הסיבה שהשניים מדברים על הרחבת העסק למדינות נוספות, אולם רק בשלב הבא: "הגעתי למסקנה שלפני שגדלים צריך לחשוב איך לשפר את השירות, ואז הגדילה תגיע מעצמה" אומר שפירא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker