מפחדים להיכשל

מחצית מהצעירים בישראל לא יקימו עסק מחשש שיקרוס

חשבתם לפתוח עסק? חישבו שוב ■ סקר חדש קובע: צעירים רבים מעוניינים להיכנס לעולם העסקים אך חוששים להיכשל ■ החסמים המרכזיים שמונעים פתיחת עסק: היעדר גישה להון וחוסר בהדרכה מתאימה

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן מג'ר

צעירים ישראלים מעוניינים לפתוח עסק אך חוששים מכישלון. סקר בינלאומי שבחן את היחס של צעירים ברחבי העולם ליזמות ניסה לבדוק מה מונע מהם לפתוח עסק. על פי הסקר, שבוצע על ידי ארגון Global Entrepreneurship Monitor והוצג בוועידת יזמות בלונדון, 46.9% מהצעירים הישראלים חוששים מכישלון ולכן לא נכנסים לעולם העסקים.

החשש הזה דומיננטי מבשאר מדינות העולם: באיחוד האירופי ציינו 41.9% מהצעירים כי חשש מכישלון מונע מהם לפתוח עסק, בארצות הברית ציינו זאת 31.4% מהנשאלים, ואילו במדינות המזרח התיכון היתה הסיבה הזו שולית עבור הצעירים: רק 35.4% מהנשאלים ציינו זאת כסיבה שתמנע מהם לפתוח עסק.

הנתונים הוצגו בוועידת ארגון היזמות YBI, המאגד עשרות ארגוני סיוע ליזמים צעירים ברחבי העולם. את ישראל ייצגה בכנס קרן שמש המסייעת ליזמים צעירים. בראש הארגון עומד הנסיך הבריטי צ'רלס והוא מתמקד בהנגשת הון הדרכה ועידוד צעירים להקים עסקים. תעסוקת צעירים היא בעיה המעסיקה את מקבלי ההחלטות ברחבי העולם: האבטלה בקרב הצעירים במדינות החברות בארגון היזמות עומדת על 12.6 אחוז, ומקיפה כ-75 מיליון איש.

מהסקר עולה כי 55% מהצעירים המעוניינים בחיי יזמות בישראל משתייכים לשלישון האמצעי במונחי הכנסה. זה השיעור הגבוה ביותר מבין המדינות שנבדקו ברחבי העולם. לדברי נציגי קרן שמש, נתון זה עשוי להצביע על תפיסת היזמות ככלי לניידות חברתית בישראל. הסקר מצא כי ישנם גם שני חסמים מרכזיים אשר מונעים מצעירים כניסה לעולם העסקים: הראשון הוא גישה להון והשני הוא ליווי והדרכה.

הנסיך צ'ארלס ומיכל אבן-חן במהלך הוועידהצילום: פול בארנס

את קרן שמש לעידוד יזמים צעירים, החברה הישראלית ב-YBI, ייצגו בכנס סמנכ"לית הקרן מירב פיטוסי, מנהלת קשרי הקהילה בקרן אורטל גולדפרב, ומנכ"ל הארגון מיכל אבן-חן. בשנת 2012 התקבלו לתוכנית של קרן שמש מעל ל-300 יזמויות חדשות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker