חשבתם שאתם מעסיקים פרילנסר? תחשבו שוב

גם אם סיכמתם שהיחסים עם ספק השירותים שלכם אינם יחסי עובד מעביד ייתכן שהחוק יחשוב אחרת ■ 4 עקרונות שימנעו מכם להיכנס לתסבוכת

ארנה שר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
ארנה שר

בשוק העבודה ניתן למצוא מודלים מגוונים להעסקה: יחסי עבודה, פרילנס, נותן שירותים ועוד. למעשה ישנם שני סוגים עיקריים של העסקה: יחסי עובד-מעביד ומתן שירותים מסוגים שונים. מה שיקבע האם התקיימו יחסי עובד מעביד הוא לא רצון הצדדים אלא הדין.

בכך התקשרות זו שונה מכל התקשרות אחרת שנקבעת לפי רצון הצדדים ומכונה על ידי חוק החוזים כ"חופש החוזים". כלומר גם אם העובד והמעסיק יקבעו ביניהם שאין יחסי עבודה זה יהיה חסר תוקף לאור המבחנים האובייקטיביים שמעמיד הדין ובעיקר מבחן ההשתלבות.

המבחן העיקרי לקבוע יחסי עבודה הוא השתלבות העובד בארגון והעדר עסק עצמאי שבאמצעותו האדם נותן את אותו השירות למספר לקוחות. החוק מבחין בין עובד המצוי ביחסי עבודה עם מעביד לבין עצמאי.

העצמאי נותן שירותים, מקבל תשלום ומנפיק חשבונית כנגד עבודתו. הוא יוכר כעצמאי ולא כעובד אם הוא מנהל עסק שנותן שירותים מאותו סוג למספר לקוחות ואם הוא לא משתלב בעסק של המעסיק כמו יתר העובדים.

עצמאים עובדים בבית קפה
צילום: יעל אנגלהרט

היה ועובד עצמאי מבצע עבודה שהיא בליבת העסק ומתייצב בתדירות גבוהה אצל המעסיק, ורק אצלו הוא יוכר כעובד גם אם נתן חשבוניות, זכויות אלה יעמדו לו בעת סיום הסכם ההתקשרות.

המשמעות היא שאדם יכול להשתכר על סמך חשבוניות שהוא מוציא לבעל-חברה ולא ליהנות מזכויות שונות המוקנות על פי חוקי העבודה אולם ביום בו יסתיימו היחסים הוא יוכל לתבוע את הזכויות כעובד לכל דבר, כולל פיצויי פיטורין.

היה ויעתור העובד לבית הדין יקבע בית הדין אם מעמדו כשל עובד ואז ייאלץ המעסיק לשלם את הזכויות הקבועות בחוק לכל עובד. אגב, , עם המעבר של העובד מעצמאי לשכיר גם תשלומים כגון מע"מ, ביטוח לאומי, ניכוי הוצאות וכו' יצריכו התחשבנות מחודשת מול רשויות המס וביטוח לאומי, ויתכן שהעובד יצטרך להחזיר את ההוצאות שקיזז.

באילו מצבים כדאי לשים לב במיוחד?

גם במקרה שפרילנס מעסיק פרילנס, ה"סיכונים" והחובות עשויים להיות זהים כמו לכל מעסיק. למעשה הפרילנס יכול להפוך להיות מעסיק של פרילנסים על כל המשתמע מכך.
מלצרות ועבודות על בסיס תשר הן במסגרת יחסי עובד-מעביד לכל דבר ועניין. לאחרונה בית הדין בתל אביב קבע בפסק דין שתשר מהווה שכר למלצרים אך זאת בנסיבות מיוחדות בהן דובר בתשר גבוה במיוחד. פסק דין זה יעמוד לערעור בפני בית הדין הארצי שפסיקתו נכון לשעה זו שונה.

בתחום זה נפוצה בעיה שמקורה בשני הצדדים: מעסיקים רבים לא משלמים לעובדים הללו שכר כלל (אפילו לא שכר מינימום) ולשיטתם הטיפים הם השכר. הטיפים יכולים להיות חלק מן השכר רק אם הם עוברים בקופה של המסעדה, וזה מקרה נדיר.

מלצרים גם לא מקבלים בדרך כלל את יתר תנאי העבודה שבחוק כמו חופש, הבראה, נסיעות וכו'. אם יוציא המעסיק תלוש – יהיה זה לעתים מסמך פיקטיבי. בדרך כלל גם לעובדים אין כל רצון להתעסק בזכויותיהם משום שמדובר על פי רוב בחבר'ה צעירים שמבקשים לעבוד זמן קצר ממילא.

לעומת הכאוס בענף "עבודות נושאות תשרים" בענף ההוראה הפרטית בבית הלקוחות הדין אינו מכיר כהתקשרות ביחסי עובד-מעביד. מורים פרטיים לפסנתר, לדקדוק וכיוב', הם עצמאים שלא משולבים בעסק של המעביד שכן המשפחה השוכרת שירותי המורה אינה מוכרת כמעביד אלא כמקבלת שירותים מהמורה. לעומת זאת עבודת משק בית היא עבודה לכל דבר הנושאת עמה יחסי עובד-מעביד. התשלום נעשה בדרך כלל בשכר שעתי ויש חובה לשלם גם עבור חופשה, מחלה וכו' קשה לחשב דמי חופשה, הבראה ומחלה עבור מספר שעות מוגבל בשבוע, אולם החובה קיימת.

כיצד נמנעים מתסבוכת?

הבעייתיות בהגדרות צצה בעיקר בקביעה רטרואקטיבית של יחסי עובד-מעביד לעתים בעקבות פניה לבית משפט. עד אותו הרגע,הנחת המוצא של המעסיק היא שעלות ההתקשרות היא בסכום שסוכם עם "הפרילאנס" וזה באופן טבעי גבוה משכר עובד. אולם בסופו של יום מתברר למעסיק, לאור הקביעה שמדובר ביחסי עובד-מעביד, שלעלות המוסכמת והגבוהה מלכתחילה מצטרפים תשלומים של פיצויי פיטורים, חופשה, הבראה וכו'.

כמו כן ישנם סיכונים נוספים. לדוגמה: מזמין העבודה אינו מפריש הפרשות פנסיוניות עבור הפרילאנס כי הוא אינו מתייחס אליו כעובד. אולם אם הפרילאנס יאבד את כושר עבודתו למשל, המזמין עלול למצוא עצמו מול תביעה לפיצוי הפרילאנס בגובה פנסיית הנכות/אובדן של כושר ההשתכרות שהפסיד הפרילאנס עקב העדר הפרשה כאמור. המשמעות היא שאם בית הדין יקבע שהוא היה בעצם "עובד", אז היה צריך להפריש עבורו לפנסיה.

כדי לסייע לבעלי עסקים ולפרילנסרים להלן מספר "טיפים", שיבטיחו כי לא תופתעו יום אחד מכך שספק השירותים שלכם הפך לעובד שחלות עליו זכויות רבות:

1. יש להתקשר עם פרילאנס אך ורק לשירותים חיצוניים אשר אינם בליבת העסק של המזמין.

2. יש לוודא שאין למזמין עובדים שכירים אחרים המבצעים אותה עבודה כתף אל כתף עם הפרילאנס.

3. כאשר מתקשרים עם פרילאנס יש לוודא כי הוא נותן שירותים בתחום התמחותו ללקוחות נוספים.

4. ההתקשרות עם פרילאנס תהיה להיקף שאינו מקביל למשרה מלאה והיא מוגבלת בזמן.

הכותבת היא עו"ד שותפה במשרד עורכי הדין נ. פינברג ושות' המתמחה בתחום דיני ויחסי עבודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker