חישוב המס המאוחד לזוגות נשואים העובדים באותו עסק - יבוטל

בניגוד לדעתה הנחרצת של רשות המסים, חזר בו היום שר האוצר מתזכיר החוק שהגיש בעצמו לפני חודש, בו דחה את פתרון אפליית חישוב המס של הזוגות הנשואים שעובדים באותו עסק ל-2017

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי מאבק אינטנסיבי בן למעלה משנה, יצאה היום (ד') הודעה דרמטית מלשכתו של שר האוצר יאיר לפיד כאשר הנחה את מנהל רשות המסים, משה אשר, להתחיל ולקדם את הצעת החוק לביטול חישוב המאוחד כך שתיכנס לתוקף החל מה-1 בינואר 2014.

לפיכך, בפעם הראשונה מזה 65 שנה ניתן יהיה לאפשר לכל אחד מבני הזוג ליהנות מחישוב מס בנפרד, על פי מדרגות המס של שכרו.

כיום, זכאים זוגות נשואים העובדים באותו עסק לחישוב מס נפרד עד לגבול של כ-50 אלף שקל בשנה. שינוי החוק יוביל לכך שלא תהיה יותר מגבלה וכל בן זוג יוכל ליהנות מנקודות זיכוי והטבות מס.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

 משרד המשפטים בהונג קונג שלל את גרסת פרנקל: נעצר והואשם באותו יום

טייקוני ההיי-טק מהמרים על עתיד המזון: בשר מהונדס גנטית

הפגנת הזוגות הנשואים בכניסה לרבנות בת"אצילום: שחר שקורי

"ההחלטה היא המשך ישיר למדיניות המציבה את האדם העובד במרכז העשייה ולתמרוץ ההשתתפות במעגל העבודה, שתוביל להגדלת הפריון במשק", אמר לפיד. "אני שמח שהצלחנו לעצור עיוות משקי ותיק שמנע צמיחת עסקים משפחתיים, קטנים ובינוניים ברובם, שהם השדרה המרכזית של העולם העסקי בישראל".

הזוגות שהובילו את המחאה האינטנסיבית בשנה האחרונה, ואיימו בין היתר להגיע גם לרבנות ולהתגרש במטרה לפתור את הנושא אחת ותמיד, (תחת הכותרת - הרי את מגרושת לי בשומה זו) מאושרים מההחלטה.

"זו בשורה גדולה, אנחנו שמחים שהשר לפיד, שהבטיח לפני הבחירות לטפל בנושא, עמד בדבריו וקיים", אמר שחר שקורי ממובילי המאבק.

יו"ר ועדת הכספים בכנסת הקודמת, ח"כ משה גפני, שנלחם רבות לביטול החישוב המאוחד, בירך על החלטת שר אוצר, ואמר כי מדובר בתיקון של עיוות היסטורי למען אלפי בני זוג שעובדים יחד.

גם ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס בירך על החלטת שר האוצר, וציין כי הלשכה הייתה בין מובילי המאבק לשינוי המצב הנוכחי, שאין בו צדק חברתי וכלכלי. לדבריו, המצב הקיים פגע באוטונומיה של האישה להחליט על מקום עבודתה, מנע שילוב נשים בשוק העבודה, והפלה לרעה זוגות נושאים כחוק על זוגות שאינם נשואים באופן רשמי.

נשיא לשכת רואי החשבון, רו"ח דודי גולדברג, ציין כי, "מדובר במהלך משמעותי שהיה צריך להיעשות מזמן. הנושא עלה לדיונים עוד בקדנציה של ועדת הכספים הקודמת ונמצא על שולחנה של רשות המסים בשנה האחרונה. החלטת השר מביאה לסיומו את העיוות הכלכלי-מיסוי הזה שמנע מעסקים משפחתיים להתפתח"

אך עם הבשורה הטובה בא גם עוקץ. זוגות שנדרשו לשלם שומות רטרואקטיביות לא יקבלו את כספם בחזרה, ומי שלא שילם עד היום יאלץ לשלם עד סוף 2014, אם כי ללא ריביות או הצמדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker